Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Sosnowiec-Zagórze

U Fatimskiej Pani

Suma odpustowa w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Sosnowcu-
Zagórzu

Piotr Lorenc

Suma odpustowa w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Sosnowcu- Zagórzu

Takie uroczystości odpustowe już się nie powtórzą! 13 maja, w dzień 100. rocznicy pierwszego z objawień Matki Bożej w Fatimie, odbyły się uroczystości odpustowe w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Sosnowcu-Zagórzu. Sumie odpustowej, którą koncelebrowali wszyscy proboszczowie z dekanatu, przewodniczył ks. prał. Stefan Wyporski. Odpust poprzedziły trzydniowe rekolekcje wygłoszone przez o. Ryszarda Rydlaka SCJ.

– Trwamy na modlitwie przed Jezusem Chrystusem i jego Matką, by dziękować za wszystkie dary, które stały się naszym udziałem, dzięki Jego męce, śmierci i zmartwychwstaniu. Dziękujemy Jezusowi Chrystusowi za Jego matkę – Maryję, która jest patronką tego sanktuarium i naszej parafialnej wspólnoty, ale jest także matką każdego z nas. Ona nieustannie wskazuje drogę prowadzącą do Boga. A w objawieniach fatimskich przypomina nam o przemianie życia, o pokucie i nieustannej modlitwie. Dlatego z tym większą radością przychodzimy dziś, by dziękować Matce Najświętszej za wszystko i prosić o to, by ta opieka, pomoc i łaski owocowały w naszym życiu osobistym, rodzinnym, społecznym. Jak zaznaczył dzisiaj w Fatimie Ojciec Święty Franciszek – mamy Matkę, do Niej się dziś i w przyszłości uciekajmy – powiedział ks. Stanisław Łyp, proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej w Sosnowcu-Zagórzu.

Homilię podczas Sumy odpustowej wygłosił o. rekolekcjonista Ryszard Rydlak SCJ, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu-Środuli. W homilii kaznodzieja przypomniał, że orędzie fatimskie jest wciąż aktualne. – Wezwanie Maryi nie jest jednorazowe. Jej apel musi być podejmowany z pokolenia na pokolenie, zgodnie z nowymi znakami czasu. Trzeba do niego nieustannie powracać. Trzeba go podejmować wciąż na nowo. Wydarzenie te są kluczem, jak mówi św. Jan Paweł II, do zrozumienia rodzaju ludzkiego. Orędzie Maryi można sprowadzić do ewangelicznego nakazu nawrócenia, modlitwy – szczególnie modlitwy różańcowej i pokuty za grzechy swoje i innych. Fatima przypomina też, że pomimo pozornej wszechmocy zła Maryja obiecuje nam, że w końcu Jej Niepokalane Serce zwycięży – powiedział o. Rydlak.

Reklama

Trzeba nadmienić, że wierni z parafii Matki Bożej Fatimskiej, upamiętniając i rozważając przesłanie Maryi, gromadzą się co miesiąc od maja do października na uroczystych nabożeństwach. Uroczyste świętowanie objawień w tym roku rozpoczęło się 13 maja o godz. 15.00 Godziną Miłosierdzia – modlitwą adoracyjną przed Najświętszym Sakramentem. Następnie odmawiane były kolejne części Różańca przeplatane indywidualną modlitwą w ciszy. Po Eucharystii odmówiona została część chwalebna Różańca, a o 20.00 odprawione zostało nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Modlitwę zakończył Apel Jasnogórski i procesja wokół kościoła z rozważaniem tajemnic światła.

– W kolejnych miesiącach również będziemy trwali na wspólnej modlitwie według następującego planu: 13 czerwca – modlitwie przewodniczyć będą kapłani i wierni z parafii św. Floriana; 13 lipca – z parafii Zesłania Ducha Świętego; 13 sierpnia – z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego; 13 września – ze wspólnoty Najwyższego i Wiecznego Kapłana oraz parafii św. Joachima. Wrześniowej Eucharystii przewodniczyć będzie biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak. 13 października, podczas zamknięcia jubileuszu 100-lecia objawień, znów przy ołtarzu staną wszyscy proboszczowie z dekanatu, a Mszy św. przewodniczyć będzie ks. kanclerz Mariusz Karaś. Niech fatimski jubileusz skłoni nas do jeszcze gorliwszej modlitwy i pokuty za grzechy swoje i świata – powiedział zapraszając na modlitewne spotkania ks. Stanisław Łyp.

2017-05-25 11:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Maryja jest naszym światłem

Poświęcenie tablicy upamiętniającej tych, „których kości spoczywają
wokół kościoła”

Zbigniew Kunert

Poświęcenie tablicy upamiętniającej tych, „których kości spoczywają wokół kościoła”

Osiemnastowieczny kościół pw. Świętej Trójcy w Miękowie jest trzecią świątynią parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Krępsku, do której uroczyście wprowadzona została figura Pani Fatimskiej. Aktu tego w pierwszą sobotę lutego dokonał abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.

Więcej ...

Franciszek: nieśmy wszystkim Ewangelię Jezusa

2022-06-29 10:39

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

„Synod, który przeżywamy wzywa nas, abyśmy stali się Kościołem, który powstaje, nie zamyka się w sobie, potrafi spojrzeć szerzej, wydostać z własnych więzień, aby wyjść na spotkanie światu” – powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej w bazylice watykańskiej w uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła. Celebracji przewodniczył dziekan Kolegium Kardynalskiego, kard. Giovanni Battista Re. Podczas tej uroczystości poświęcił paliusze dla 44 nowych arcybiskupów-metropolitów, w tym dla ordynariusza białostockiego, abp. Józefa Guzdka.

Więcej ...

„SCIRE CHRISTUM”. 25-LECIE SAKRY BISKUPIEJ ABP MARKA JĘDRASZEWSKIEGO

2022-06-30 00:25
29 czerwca minęło 25 lat od święceń biskupich, jakie abp Marek Jędraszewski otrzymał w poznańskiej katedrze

Biuro Prasowe AK

29 czerwca minęło 25 lat od święceń biskupich, jakie abp Marek Jędraszewski otrzymał w poznańskiej katedrze

Z okazji srebrnego jubileuszu sakry biskupiej składamy Księdzu Arcybiskupowi życzenia!

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2022 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2022 r.

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Franciszek: od trzech dni jestem w stanie chodzić

Kościół

Franciszek: od trzech dni jestem w stanie chodzić

Watykan: sześciolatek z Polski przywiózł list dla...

Aktualności

Watykan: sześciolatek z Polski przywiózł list dla...

Kard. Dziwisz w rocznicę święceń kapłańskich: nasze...

Kościół

Kard. Dziwisz w rocznicę święceń kapłańskich: nasze...

Zmiany personalne w archidiecezji lubelskiej

Niedziela Lubelska

Zmiany personalne w archidiecezji lubelskiej

Chłopak z wielkim krzyżem znów wyruszył w Polskę

Kościół

Chłopak z wielkim krzyżem znów wyruszył w Polskę

Jakie czasy, tacy księża?

Kościół

Jakie czasy, tacy księża?