Reklama

Niedziela Częstochowska

Jasna Góra: dzieci znowu ubrały 40 choinek

Bożena Sztajner/Niedziela

Światowe Dni Młodzieży, misyjna modlitwa o pokój, wezwanie do ewangelizacji i wierność polskiej tradycji - do tego nawiązują tegoroczne świąteczne ozdoby wykonane przez dzieci ze szkół i przedszkoli archidiecezji częstochowskiej. Na Jasnej Górze trwa VII edycja Konkursu na Wieczernikową Choinkę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie własnoręcznie ozdób choinkowych i udekorowanie nimi świątecznego drzewka. Pomysłowość wykonawców, jak zwykle, zadziwia i zaskakuje.

– Nasza choinka przypomina o potrzebie ewangelizacji, o tym, że trzeba nieść Jezusa na krańce świata i o konieczności modlitwy o pokój, zwłaszcza na Ukrainie – powiedzieli KAI uczniowie szkoły podstawowej w Kiedrzynie. Ich drzewko udekorowane jest ozdobami w kolorach misyjnych. Inny świerk ozdobiony jest flagami różnych krajów świata, opleciony biało-czerwoną wstęgą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– To przypomina o ważnym wydarzeniu, na które czekamy, o tym, że Światowy Dzień Młodzieży odbędzie się w Polsce i to jest wielka nasza odpowiedzialność i radość – podkreślają przedstawiciele szkoły w Woli Krzysztoporskiej.

Zadziwiają także materiały, z których ozdoby zostały wykonane. Są papierowe gwiazdy, grzybki z materiału wypchane watą, ośmiornice z plasteliny i woreczków, żołnierzyki z tektury, kwiatki z gazet, rozgwiazdy z patyczków po lodach a nawet zrobione z plastikowych butelek, motyle.

- To pokazuje jak wielka jest pomysłowość dzieci i nauczycieli – powiedział o. Wojciech Dec, paulin. Nauczycielka z przedszkola w Woli Hankowskiej podkreśliła, że poprzez ten konkurs najmłodsi uczą się także ekologii, tego, że praktycznie z niczego można zrobić cuda i warto wykorzystywać różne rzeczy, czasem nawet odpady, a efekt może być zaskakujący. – Rodzice przynosili do przedszkola plastikowe butelki i dziwili się po co one i tak ich dużo, kiedy pokazaliśmy im zrobione z tego motyle, byli oczarowani – powiedziała wychowawczyni przedszkolaków.

Na Jasną Górę, na uroczystą inaugurację VII edycji Konkursu przybyli przedstawiciele 13 przedszkoli i 27 szkół oraz placówek szkolno-wychowawczych. Głównym celem Konkursu na Wieczernikową Choinkę jest nawiązanie do polskich tradycji obchodów Bożego Narodzenia oraz przypomnienie o znaczeniu i symbolice choinkowych ozdób.

Reklama

„Uczestniczymy w konkursie pierwszy raz. Przygotowania były trójetapowe, najpierw szukaliśmy pomysłu, co na tej choince powiesić, potem był czas, gdzie dzieci otrzymały karteczki z informacją, co przynieść na lekcje i w szkole samodzielnie wykonywaliśmy te prace w ostatnim poprawkowo-porządkowym etapie sprawdzaliśmy, pakowaliśmy i czekaliśmy na dzisiejszy dzień, żeby móc się tutaj stawić – powiedziała Anna Kłosowicz ze szkoły w Lubojnie.

Witając uczestników konkursu o. Wojciech Dec podkreślił, że „bardzo ważne jest, żeby te choinki przyozdobione przypominały wszystkim o tym, że tak, jak one pięknie wyglądają, tak samo pięknie mają wyglądać nasze serca i sumienia na przyjęcie Pana Jezusa”. O. Dec przypomniał, że w tym konkursie „nie chodzi o to, żeby ktoś był tak bardzo pierwszy, lepszy od innych, żeby ktoś wygrał, miał idealne te ozdoby, ale żeby one były takie z serca”.

W Wieczerniku z dziećmi spotkał się także przedstawiciel Lasów Państwowych - leśnik, który opowiedział m.in. o swojej pracy, o tym, skąd biorą się choinki i jak o nie dbać. To właśnie Lasy Państwowe podarowały w tym roku drzewka, które stanęły w Wieczerniku. - Jestem bardzo wzruszony i szczęśliwy, że mogę reprezentować tutaj organizację, jaką są Lasy Państwowe, potężną firmę leśną, jedną z najlepszych w Europie i w świecie - podkreślił Adam Chudzik, inżynier nadzoru Nadleśnictwa Kłobuck.

- Stoją tutaj nasze rodzime świerki i bardzo się cieszymy, że mogliśmy podarować Jasnej Górze te drzewka, by one tak pięknie przyozdobione cieszyły oczy wielu tysięcy pielgrzymów – powiedział leśnik.

Najładniejszą choinkę wybiorą teraz jasnogórscy pielgrzymi. Głosowanie potrwa od 25 grudnia do 1 stycznia. W ubiegłym roku oddano ponad 30 tys. głosów.

Organizatorami konkursu są: klasztor ojców Paulinów, Radio Jasna Góra i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie.

Podziel się:

Oceń:

2014-12-19 19:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Co najmniej pięć państw oficjalnie zabrania obchodów Bożego Narodzenia

Karol Porwich/Niedziela

Boże Narodzenie – jedno z najpopularniejszych, a zarazem najważniejszych i najbardziej rodzinnych świąt na świecie, i to nie tylko chrześcijańskim – jest oficjalnie zakazane w co najmniej pięciu krajach, głównie muzułmańskich. Są to Arabia Saudyjska, Brunei, Somalia, Tadżykistan, a także Korea Północna. Ponadto różne ograniczenia i w wielu wypadkach w istocie również zakazy obowiązują w większości pozostałych państw islamskich i rządzonych przez komunistów.

Więcej ...

Bp Przybylski: Kościół, choć nie jest z tego świata, pełni swoją misję tu i teraz

2024-05-15 20:26
Bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Andrzej Przybylski

Kościół, choć nie jest z tego świata, pełni swoją misję tu i teraz na tym świecie - mówił biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski podczas Mszy św. w kościele akademickim na zakończenie drugiego dnia 56. Tygodnia Eklezjologicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tematem tegorocznej edycji tego wydarzenia jest „Kościół i Państwo - razem czy osobno?”, a jego organizatorem jest Wydział Teologii KUL.

Więcej ...

Warszawa: pokaz słynnego filmu Krzysztofa Żurowskiego "Duszochwat" o św. Andrzeju Boboli

2024-05-16 19:24
św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Pokaz znanego filmu "Duszochwat", w reżyserii Krzysztofa Żurowskiego, ukazującego niezwykłe dzieje i męczeństwo św. Andrzeja Boboli SJ, odbędzie się 19 maja o godz. 19.00 w Kinie Duchowym Carmelitanum w klasztorze karmelitów bosych przy ul. Solec 51 w Warszawie. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z reżyserem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania