Reklama

Dookoła świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Terroryści w Londynie

Zapowiedź zaostrzenia walki z terroryzmem przez Wielką Brytanię to skutek ataków w Londynie, w wyniku których zginęło 7 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych – życie części z nich jest zagrożone. Brytyjska premier Theresa May powiedziała, że ataki na terenie Wielkiej Brytanii „połączone są ideologią islamskiego ekstremizmu”, wobec którego jest zbyt wiele tolerancji. – Nadszedł czas, żeby powiedzieć: dość! – podkreśliła.

3 zamachowców, którzy wjechali furgonetką w pieszych na London Bridge, a następnie zaatakowali nożami ludzi w pobliżu Borough Market, policja zastrzeliła. W związku z zamachem służby aresztowały kilkanaście osób. Premier May, która zadeklarowała, że zamach nie spowoduje przesunięcia wyborów parlamentarnych zaplanowanych na 8 czerwca br., zapowiedziała ostrą walkę z terroryzmem, a szef brytyjskiego MSZ Boris Johnson oświadczył, że pokłady tolerancji Brytyjczyków się skończyły.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Atak w Londynie to trzeci poważny akt terrorystyczny w Wielkiej Brytanii na przestrzeni kilku miesięcy. W marcu w zamachu na Westminster Bridge w brytyjskiej stolicy zginęło 6 osób, a 22 maja w Manchesterze, gdzie zamachowiec samobójca wysadził się w powietrze obok wyjścia z hali po koncercie muzycznym, życie straciły 22 osoby. W tych atakach rannych zostało prawie 200 osób. Jak ujawniła premier May, od marca brytyjskim służbom udało się również powstrzymać 5 innych ataków.

Wojciech Dudkiewicz

* * *

Bliżej 2 prędkości

Reklama

Sugerowane w specjalnym dokumencie Komisji Europejskiej stworzenie osobnego budżetu dla strefy euro może być groźne dla części państw wspólnoty. Do realizacji pomysłu jest co prawda daleko, ale największe państwa unijne z pewnością będą próbowały go przeforsować: Bruksela nie chce, żeby powtórzył się kryzys, który w latach 2010-12 dotknął strefę euro, bo jego skutki są odczuwalne do dziś. Według członków KE, po Brexicie należy pogłębić integrację walutową i gospodarczą w UE. Z ich wypowiedzi wynika, że powinno się to stać do 2025 r.

Wśród propozycji znalazło się utworzenie oddzielnego budżetu, Europejskiego Funduszu Walutowego, a także specjalnego ministerstwa finansów tej strefy, które mogłoby zarządzać budżetem, zajmować się nadzorem i koordynacją polityki ekonomicznej. Budżet miałby być lekarstwem na wstrząsy dotykające kraje Eurolandu. Najlepiej, gdyby kontrolował go parlament Eurolandu, który można byłoby powołać z członków Parlamentu Europejskiego.

Pomysł stworzenia takiego budżetu może być groźny dla interesów Polski; może rozbijać europejską integrację, a do krajów UE spoza strefy trafiałoby mniej środków z funduszy europejskich. Zdaniem KE, trwanie części państw przy swojej walucie narodowej grozi natomiast powstaniem strefy euro dwóch prędkości. Pogłębiłyby się różnice gospodarcze i rozbieżności polityczne. Polska i kraje spoza strefy euro obawiają się, że eurobudżet powstałby kosztem zmniejszenia hojności głównych płatników – Niemiec i Francji – wobec wspólnego budżetu całej UE, co oznaczałoby zmniejszenie funduszy spójności dla Polski czy Rumunii.

wd

* * *

Trump wycofuje

Reklama

Decyzję o wycofaniu się USA z tzw. porozumienia paryskiego, regulującego sprawy związane z klimatem i redukcją emisji gazów cieplarnianych, prezydent Donald Trump tłumaczy hasłem „Ameryka przede wszystkim”, z którego chce uczynić zasadę opisującą styl swojej polityki. – Porozumienie jest w najwyższym stopniu niekorzystne dla USA, działa na korzyść innych – ocenia i zapowiada wynegocjowanie korzystniejszej umowy, nienarzucającej tak wysokich jak dotychczas kar, które są poważnym obciążeniem dla amerykańskiej gospodarki.

wd

* * *

Trump odracza

Tego można było się spodziewać: prezydent Trump odroczył wykonanie ustawy o przeniesieniu ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy. Pochodzi ona z 1995 r. i zobowiązuje do przenosin w ciągu... 4 lat. Obawy, że zagrozi to procesowi pokojowemu na Bliskim Wschodzie, powodowały jednak, że kolejni prezydenci odraczali wykonanie ustawy. Tak samo swoją decyzję uzasadnia Trump. Izraelczycy uważają Jerozolimę za stolicę, podobnie Palestyńczycy: zaanektowana przez Izrael Jerozolima Wschodnia ma być stolicą ich niepodległego państwa.

jk

* * *

Druzgocący raport

Raport przygotowany przez organizację „Save the Children” w związku z Dniem Dziecka jest druzgocący: jedna czwarta dzieci na świecie jest pozbawionych dzieciństwa. Organizacja badała warunki ich życia w 172 krajach. Wnioski: wojny, ekstremalna przemoc, wypędzenia i ucieczki, zmuszanie do pracy, do wczesnego małżeństwa i macierzyństwa, niedożywienie i brak opieki medycznej sprawiają, że ponad 730 mln dzieci na świecie jest obrabowanych z dzieciństwa. Najgorzej jest w zachodniej i centralnej Afryce, m.in. w Nigrze, Angoli, Mali, Republice Środkowoafrykańskiej i Somalii. Najbardziej beztroskie dzieciństwo można mieć w: Norwegii, Słowenii, Finlandii, Holandii i Szwecji.

wd

Podziel się:

Oceń:

2017-06-07 09:43

Wybrane dla Ciebie

Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni!

2025-03-10 13:41

Adobe.Stock

Rozważania do Ewangelii J 8, 1-11.

Więcej ...

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się zmienił na lepsze

2025-04-02 14:38

źródło: wikipedia.org

"Chrystus i jawnogrzesznica", Nicolas Poussin (1653 r.)

Ważne jest, aby w każdej sytuacji kryzysowej, którą przeżywam, zaprosić Jezusa. On jest pomocą, światłem i On udziela łaski, aby z trudności wyjść i stać się lepszym czy mądrzejszym.

Więcej ...

Z zafascynowania Kępińskim

2025-04-06 15:35

Biuro Prasowe AK

W panelu głównym „Ten człowiek wie więcej o człowieku niż Freud, Heidegger i Levinas”, jako pierwszy głos zabrał metropolita krakowski, abp prof. Marek Jędraszewski z wystąpieniem „Levinas i Kępiński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami