Reklama

Dookoła Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Polska w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Jeszcze przed głosowaniem niestałe członkostwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ było niemal pewne, jednak wynik głosowania w czasie Zgromadzenia Ogólnego ONZ był zaskakujący. Polska musiała otrzymać 129 głosów, a otrzymała aż 190 na 192 możliwe (dwa państwa wstrzymały się od głosu). Prezydent Andrzej Duda nie krył satysfakcji. – Dzisiaj jest dzień niezwykłej satysfakcji i radości. Wierzyłem, że na 100-lecie niepodległości Polska będzie członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ – powiedział. – To historyczny sukces polskiej dyplomacji w RB ONZ. Polska będzie współdecydować o najważniejszych kwestiach bezpieczeństwa na świecie – dodała premier Beata Szydło. Polska, reprezentująca w pracach Rady Bezpieczeństwa grupę państw Europy Wschodniej, będzie uczestniczyć w nich w latach 2018-19. Zdaniem ekspertów, członkostwo w RB ONZ – uczestniczenie w pracach najważniejszego organu ONZ odpowiedzialnego za procesy pokojowe to nie tylko kwestia prestiżu, lecz także narzędzie kształtowania dyskusji na jednym z najważniejszych forów na świecie. Daje to też możliwość wpływania na agendę działania RB ONZ, zaangażowania się w sprawy bezpośrednio niepowiązane z naszym regionem i budowania relacji, zapewnienia sobie przychylności państw, które mogą być naszymi sojusznikami w sprawach ważnych dla Polski. Najpewniej priorytetem polskiego członkostwa w RB będzie kwestia konfliktu na Ukrainie.

Wojciech Dudkiewicz

* * *

Przekroczyli uprawnienia

Bardziej zła wola niż nadgorliwość ciąży nad uchwałą Sądu Najwyższego w sprawie Mariusza Kamińskiego, byłego szefa CBA, a dziś ministra koordynatora służb specjalnych, i jego współpracowników. Siedmioosobowy skład SN w swojej ocenie ułaskawienia przez prezydenta Dudę Kamińskiego i jego współpracowników, skazanych nieprawomocnie za działania CBA w aferze gruntowej, uznał, że prawo łaski może być stosowane tylko wobec prawomocnie skazanych. Wątpliwości w tej sprawie powinien tymczasem rozstrzygać Trybunał Konstytucyjny, bo to w jego kompetencjach leży interpretacja konstytucji. SN, wydając taką uchwałę, przekroczył uprawnienia. – Część środowiska prawniczego próbuje za wszelką cenę podgrzać atmosferę – ocenia wicepremier Jarosław Gowin.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

wd

* * *

Odwoływalni prezesi

Ustawa o ustroju wymiaru sprawiedliwości, której projektem zaczęli się zajmować posłowie, wprowadzi dwie bardzo ważne zmiany. Pierwsza dotyczy powoływania oraz odwoływania prezesów i wiceprezesów sądów – po wejściu ustawy w życie będzie mógł ich odwołać minister sprawiedliwości (dotychczas mogły to zrobić jedynie sądy dyscyplinarne). Decyzję ministra będzie mogła podważyć większością dwóch trzecich głosów Krajowa Rada Sądownictwa. Druga zmiana dotyczy obciążenia sędziów pracą. Przydział spraw sędziom będzie się odbywał losowo.

wd

* * *

Atrakcyjna Polska

To już kolejna dobra informacja o stanie polskiej gospodarki. Z badania „Atrakcyjność inwestycyjna Polski 2017”, przeprowadzonego przez firmę doradczą EY, wynika, że zagraniczni inwestorzy wskazują na rosnącą atrakcyjność inwestycyjną Polski. W ubiegłym roku w naszym kraju ogłoszono 256 nowych projektów bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ). To wzrost o 21 proc. w stosunku do 211 projektów rok wcześniej, skutkujący powrotem naszego kraju do pierwszej piątki najpopularniejszych europejskich kierunków inwestycyjnych po raz pierwszy od 2008 r. W ramach tych inwestycji w Polsce mogą powstać co najmniej 22 074 miejsca pracy.

wd

* * *

Nie chcemy muzułmanów

To ważny sygnał dla rządu, ale i dla władz Unii Europejskiej: prawie trzy czwarte Polaków – dokładnie 70 proc. – jest przeciwnych przyjmowaniu uchodźców z krajów muzułmańskich. Z sondażu CBOS wynika także, że 45 proc. jest temu „zdecydowanie przeciwnych”. Za przyjmowaniem jest 25 proc., z czego większość stanowią umiarkowani zwolennicy. Ponad połowa z nas (56 proc.) uważa, że trzeba wspierać politykę polskiego rządu, i deklaruje, iż nie popiera obowiązku wywiązania się z podjętych przez poprzedników ekipy rządzącej zobowiązań dotyczących relokacji do Polski uchodźców przybyłych do Grecji i Włoch.

Reklama

jk

* * *

2:1

A mogło być tak pięknie. Polscy siatkarze, inaugurujący grę w Lidze Światowej pod wodzą nowego trenera Ferdinanda De Giorgiego, w dwóch pierwszych meczach odnieśli przekonujące zwycięstwa nad faworyzowanymi drużynami Brazylii (3:2) i Włoch (3:1). Niestety, w trzecim ulegli słabo grającej ostatnio reprezentacji Iranu 1:3.

wd

* * *

Kalisz

25-lecie diecezji kaliskiej

Z okazji 25-lecia istnienia diecezji kaliskiej i 20. rocznicy wizyty papieża Jana Pawła II w Kaliszu jubileuszowej Eucharystii przed sanktuarium św. Józefa 3 czerwca br. przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, a koncelebrowali nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio i przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki oraz kilkunastu biskupów i kilkuset kapłanów.

W homilii kard. Dziwisz nawiązał do pobytu Papieża Polaka w Kaliszu 4 czerwca 1997 r. – Niech św. Jan Paweł II swoim wstawiennictwem z wysoka pomaga nam odważnie, bez lęku i z wielką nadzieją otwierać na oścież drzwi Chrystusowi – powiedział w homilii kard. Dziwisz. Nawiązał do pamiętnej homilii wygłoszonej przez Jana Pawła II w Kaliszu 20 lat temu. Zacytował papieskie słowa o rodzinie i podkreślił, że o rodzinę cały czas trzeba walczyć. – Zdajemy sobie sprawę, jak bardzo krucha jest dzisiaj polska rodzina, jak często przysięga małżeńska złożona przed ołtarzem nie wytrzymuje próby czasu, a rozwody są plagą współczesnego polskiego społeczeństwa. Kard. Dziwisz prosił wiernych, aby św. Józefowi powierzali rodziny i ludzkie życie. Wspomniał też pielgrzymki kapłanów, którzy przeżyli obóz w Dachau i co roku przybywali do św. Józefa, aby dziękować mu za cud ocalenia.

Uroczyste obchody rozpoczął koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego pod dyrekcją mjr. Macieja Skrzypczaka. Po południu kard. Stanisław Dziwisz poświęcił studio Telewizji Internetowej Diecezji Kaliskiej „Dom Józefa” im. św. Jana Pawła II, które mieści się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu. Przed sanktuarium św. Józefa odbyło się też spotkanie dla młodzieży, w ramach którego przewidziano koncert Zespołu Tratwa Music Project, świadectwa uczestników ŚDM i występ Mate.O.

Reklama

KAI

* * *

Brygida Grysiak

Laureatka Dziennikarskiej Nagrody „Ślad” im. Biskupa Jana Chrapka

Tegoroczną laureatką Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. Biskupa Jana Chrapka została Brygida Grysiak. Nagrodę – statuetkę autorstwa Gustawa Zemły i 10 tys. zł – Brygida Grysiak odebrała 2 czerwca br. podczas gali w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Została nagrodzona za profesjonalizm i obiektywizm dziennikarski, trudny do zachowania w mediach komercyjnych, i za odważne świadectwo chrześcijańskie w mediach, w twórczości pisarskiej i w przestrzeni społecznej.

– Każdego dnia spotykam ludzi lepszych ode mnie, a moje szczęście polega na tym, że mogę o nich opowiedzieć – powiedziała laureatka, odbierając nagrodę. Dodała, że „biskup Chrapek uczył, jak żyć i spierać się bez nienawiści”.

Kard. Kazimierz Nycz – honorowy patron nagrody podkreślił, że bp Chrapek chciał, żeby dziennikarstwo było fachowe, obiektywne, kompetentne. – Zadaniem tej nagrody jest promowanie tego typu dziennikarstwa – powiedział hierarcha.

Nagroda ma upamiętniać postawę Biskupa, którego dewizą były słowa: „Idź przez życie tak, aby ślady Twoich stóp przetrwały Cię!”.

„Ślad” jest nagrodą dziennikarzy dla dziennikarzy i innych ludzi mediów. Przyznaje ją Kapituła uformowana po śmierci bp. Jana Chrapka w 2001 r. przez grono wybitnych dziennikarzy i ludzi mediów. Kapitule przewodniczy obecnie Ewa K. Czaczkowska – pierwsza laureatka tej nagrody.

Brygida Grysiak jest reporterką TVN 24, autorką wielu materiałów, m.in. o tematyce religijnej, a także wywiadu rzeki z sekretarzem Jana Pawła II – ks. Mieczysławem Mokrzyckim pt. „Najbardziej lubił wtorki”. Przeprowadziła też telewizyjny wywiad z jałmużnikiem papieskim – abp. Konradem Krajewskim.

Reklama

KAI

* * *

Krótko

• Sąd Najwyższy przyjął uchwałę, w której stwierdził, że prezydent Andrzej Duda nie miał prawa ułaskawić Mariusza Kamińskiego przed uprawomocnieniem się wyroku. Decyzja spotkała się z falą krytyki jako bezprawna, bo Sąd Najwyższy nie ma prawa rozpatrywać spraw konstytucyjnych. Kancelaria prezydenta przekazała opinii publicznej stanowiska wielu wybitnych prawników, którzy mówią, że zapisany w konstytucji prezydencki akt łaski nie jest niczym ograniczony.

• Katowice będą gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ, który w 2018 r. odbędzie się w Polsce. Poinformował o tym 1 czerwca w Tucznie minister środowiska prof. Jan Szyszko. Sekretarz wykonawcza konwencji klimatycznej Patricia Espinosa, która gościła w Polsce, gratulowała władzom Katowic. Szczyt klimatyczny będzie okazją do promocji Polski wśród przedstawicieli 200 państw świata, którzy przez 2 tygodnie będą uczestniczyć w obradach.

• Prokuratura w Zielonej Górze wszczęła śledztwo w sprawie podejrzenia ujawnienia przez Lecha Wałęsę na portalu społecznościowym tajnych materiałów. Wałęsa ujawnił pismo do ówczesnego szefa UOP Andrzeja Milczanowskiego.

• W Gdańsku w Sądzie Okręgowym zaginęły kopie 7 twardych dysków dotyczących afery Amber Gold. Sąd zapewnia, że poszukiwania trwają oraz że są oryginały.

• Zarzuty jednemu z najbogatszych Polaków postawiła Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Dotyczą one karalnej manipulacji akcjami spółki Krezus S.A. W ten sposób Roman K. miał wprowadzać w błąd innych inwestorów.

• Tytuł Człowieka Roku Polskiej Ekologii za rok 2016 zdobył o. Stanisław Jaromi OFMConv. Wręczenie nagrody odbyło się 31 maja br. w Warszawie, podczas inauguracji centralnych obchodów Światowego Dnia Ziemi w Polsce.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2017-06-07 09:43

Wybrane dla Ciebie

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Pio Si/pl.fotolia.com

Od Wielkiego Czwartku Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.

Więcej ...

Abp Galbas w Sosnowcu przeprosił wiernych za każde zgorszenie, które kiedykolwiek spowodowali księża

2024-03-28 23:35
Abp Adrian Galbas

flickr.com/episkopatnews

Abp Adrian Galbas

- Kościelne postępowanie w bulwersującej sprawie sprzed miesięcy dobiega końca - powiedział abp Adrian Galbas SAC, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej sede vacante. W czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej, którą odprawił w sosnowieckiej bazylice katedralnej, przeprosił wiernych za każde zgorszenie, które kiedykolwiek spowodowali księża.

Więcej ...

Nuncjusz Apostolski w Wielki Czwartek: Każdy dobry uczynek względem drugiego człowieka jest posługą mycia nóg

2024-03-29 08:56

Episkopat news

Każdy dobry uczynek względem drugiego człowieka - zwłaszcza cierpiącego i tego, który nie cieszy się wielkim poważaniem - jest posługą mycia nóg. Do tego właśnie wzywa nas Pan: uniżyć się, nauczyć się pokory i odwagi dobroci - mówił Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi w homilii Mszy św. Wieczerzy Pańskiej, której przewodniczył w Sanktuarium Narodowym św. Andrzeja Boboli w Warszawie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Kościół

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...