Reklama

Bożena Sztajner/Niedziela
Neoprezbiterzy z abp. Wacławem Depo i seminaryjnymi przełożonymi

Archidiecezja ma nowych prezbiterów

2017-06-08 11:29

Ks. Jacek Molka
Edycja częstochowska 24/2017, str. 1

W bazylice archikatedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie 3 czerwca 2017 r. abp Wacław Depo udzielił świeceń prezbiteratu 6 diakonom. – To sam Bóg powołuje i wybiera, a następnie namaszcza dla wypełnienia misji zbawienia – powiedział w okolicznościowej homilii Metropolita Częstochowski, który przyjął święcenia kapłańskie przed 39 laty dokładnie tego dnia

W Katechizmie Kościoła Katolickiego (1564) czytamy: „Prezbiterzy, chociaż nie posiadają pełni kapłaństwa i w wykonywaniu swojej władzy są zależni od biskupów, związani są jednak z nimi godnością kapłańską i na mocy sakramentu kapłaństwa, na podobieństwo Chrystusa, najwyższego i wiecznego Kapłana, wyświęcani są, aby głosić Ewangelię, być pasterzami wiernych i celebrować kult Boży jako prawdziwi kapłani Nowego Testamentu”.

Tak właśnie się stało w sobotnie przedpołudnie w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Patronem rocznika nowych kapłanów (więcej o nich na str. IV-V) jest św. Jan Paweł II. Jako swoje zawołanie wybrali oni sobie jego słowa: „Musicie być mocni mocą miłości”. W czasie przyjmowania święceń neoprezbiterzy m.in. przyrzekli posłuszeństwo Metropolicie Częstochowskiemu i jego następcom. Zobowiązali się także do głoszenia słowa Bożego oraz sprawowania sakramentów.

W homilii abp Depo nawiązał do czytań mszalnych. – Trzeba przyzywać darów Ducha Świętego. Trzeba wciąż powracać do miary Ewangelii Chrystusowej, a nie do ludzkich sondaży i oczekiwań. Trzeba nam nieustannie przerastać samych siebie i z uporem łaski szukać przebaczenia Bożego w sakramencie pojednania, aby wciąż odnowione w nas było synostwo Boga – powiedział. Arcybiskup zwrócił również uwagę na zagrożenia, jakie przynosi współczesny świat, i „codzienne doświadczenia niesienia wielkiego skarbu naszej wiary”.

Reklama

Eucharystię z Ojcem Kościoła częstochowskiego koncelebrowali m.in.: biskup nominat ks. Andrzej Przybylski, księża z rodzinnych parafii neoprezbiterów, parafii ich praktyk duszpasterskich, a także wychowawcy i wykładowcy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie na czele z rektorem ks. dr. Grzegorzem Szumerą. Byli także obecni przedstawiciele Kapituły Archikatedralnej, siostry zakonne, rodziny, przyjaciele i znajomi nowych księży.

Przed końcowym błogosławieństwem neoprezbiterzy podziękowali wszystkim za obecność na uroczystości święceń. W sposób szczególny dziękowali abp. Wacławowi Depo. Przypomnieli, że odtąd razem z nim będą świętować rocznicę święceń, Metropolita częstochowski został bowiem wyświęcony na kapłana 3 czerwca 1978 r.

Tagi:
neoprezbiter

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Adwent 2019 – Dziękczynienie

Adwent 2019 – Dziękczynienie

II Konferencja Maryjna

II Konferencja Maryjna

Adwent 2019 – Przygotowanie darów

Adwent 2019 – Przygotowanie darów

Spotkania z  Maryją...

Spotkania z Maryją...

Spotkanie z

Spotkanie z "Niedzielą"

komentarz i życzenia

komentarz i życzenia

Koncert w Warszawie

Koncert w Warszawie

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Apb Kazachstanu w parlamencie UE

Apb Kazachstanu w parlamencie UE

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem