Reklama

Ewa Kamińska
Od prawej: Marcin Sułek i Marek Koryciński

Dziękczynienie za 20 lat

2017-06-08 11:29

Ewa i Tomasz Kamińscy
Edycja lubelska 24/2017, str. 4

Oddział Okręgowy Katolickiego Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Lublinie 20 maja uroczyście świętował jubileusz 20-lecia nadania stowarzyszeniu statusu organizacji katolickiej

Obchody rozpoczęła Msza św. w archikatedrze lubelskiej, którą odprawił kanclerz Kurii Metropolitalnej ks. Krzysztof Kwiatkowski wraz z ks. Krzysztofem Stolą, asystentem kościelnym stowarzyszenia. Wśród uczestników Liturgii byli jego członkowie i sympatycy z archidiecezji lubelskiej oraz diecezji siedleckiej i zamojsko-lubaczowskiej. W homilii ks. Krzysztof Kwiatkowski zwrócił uwagę, że Bóg powołuje ludzi do szczególnych misji w Kościele. Jedną z nich pełni „Civitas Christiana”, które swoją działalność kieruje ku człowiekowi (civis) i wspólnocie (civitas), co w dalszym rozumieniu oznacza też naród i państwo. Ksiądz Kanclerz podkreślił, że jubileusz to zarówno spojrzenie w przeszłość, jak i nakreślenie kierunków działania w świecie, gdzie mamy być nie tylko obywatelami, lecz przede wszystkim uczniami Chrystusa. Eucharystię uświetnił Archidiecezjalny Chór Chłopięco-Męski „Pueri Cantores Lublinensis” pod dyrekcją ks. Attili Honti.

Wierni Prymasowi Tysiąclecia

Po Mszy św. na dziedzińcu Kurii Metropolitalnej przed pomnikiem kard. Stefana Wyszyńskiego ks. Krzysztof Stola przypomniał, że programem Prymasa Tysiąclecia, patrona stowarzyszenia, było prowadzenie ludzi do Boga w myśl hasła: „Soli Deo” (samemu Bogu). – Jako stowarzyszenie katolickie musimy to hasło nosić w sercu – podkreślał. Przypomniał słowa patrona, że „wszystko należy postawić na Maryję”. Dlatego członkowie „Civitas Christiana” powinni uczyć się od niego, jak realizować to w swojej działalności. Poprowadził też modlitwę w intencji rychłej beatyfikacji sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

Budują społeczeństwo

Następnie na Zamku Lubelskim odbyła się jubileuszowa gala z udziałem przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz różnych stowarzyszeń i organizacji współpracujących z „Civitas Christiana”. Marek Koryciński, przewodniczący zarządu oddziału okręgowego w Lublinie i były wiceprzewodniczący stowarzyszenia, przypomniał historię i działalność stowarzyszenia, któremu 14 kwietnia 1997 r. kard. Józef Glemp nadał status organizacji katolickiej. Zauważył, że dla „Civitas Christiana” zadośćuczynieniem za przeszłość stowarzyszenia „Pax” było przylgnięcie do swoich pasterzy z synowskim oddaniem i realizacja misji Kościoła, przysługującej katolikom świeckim. Podkreślił, że słowa św. Jana Pawła II: „Budujcie civitas Christiana” zobligowały do budowania kompetentnej i dobrze uformowanej kadry zdolnej do głoszenia Dobrej Nowiny w życiu publicznym. W skrócie przedstawił działania stowarzyszenia w wymiarze religijnym, intelektualnym, wspólnotowym, społecznym i patriotycznym. W wymiarze duchowym pokazał sztandarową inicjatywę, jaką jest Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej, w którym co roku bierze udział ponad 20 tys. młodzieży. Zaakcentował rolę, jaką odgrywa w tym przedsięwzięciu oddział okręgowy w Lublinie. Podkreślił, że najważniejszym i przyszłościowym zadaniem stowarzyszenia jest „prześwietlanie życia społecznego duchem Ewangelii”.

Reklama

Kształtują oblicze miasta

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek powiedział, że na tle obecnej sytuacji zanikania chrześcijaństwa w Europie, sytuacja w Polsce jest inna. Jest to m.in. zasługa Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które troszczy się o umacnianie i krzewienie formacji katolicko-społecznej. Zaznaczył, że to działanie jest dzisiaj jeszcze ważniejsze. Wręczając stowarzyszeniu na ręce przewodniczącego oddziału okolicznościowy medal i dyplom, życzył, by ta praca była kontynuowana i rozwijana. Zdzisław Niedbała, reprezentujący Prezydenta Miasta Lublin, przekazał w imieniu Krzysztofa Żuka serdeczne pozdrowienia i gratulacje. Powiedział, że chociaż 20 lat to krótki czas w historii Lublina, jednak można stwierdzić, że „Civitas Christiana” wywiera niebagatelny wpływ na kształtowanie chrześcijańskiego oblicza miasta. W uznaniu roli stowarzyszenia przekazał medal 700-lecia Lublina. W czasie uroczystości kilkanaście osób zostało wyróżnionych Honorowymi Brązowymi Odznakami Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i dyplomami za zasługi w budowaniu chrześcijańskiego społeczeństwa oraz za współpracę ze stowarzyszeniem.

Romuald Gumienniak, wiceprzewodniczący „Civitas Christiana” oraz Marcin Sułek, dyrektor oddziału w Lublinie, złożyli podziękowania Markowi Korycińskiemu za pracę na rzecz formacji katolicko-społecznej całego stowarzyszenia. Galę zakończył koncert Agnieszki Miedźwiedzkiej, grającej na harfie.

Tagi:
Civitas  Christiana

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Plany wobec Częstochowy

Plany wobec Częstochowy

Katechezy z Janem Pawłem II

Katechezy z Janem Pawłem II

„NIEDZIELA

„NIEDZIELA" JUTRA

Niedziela nr 38/ 2019

Niedziela nr 38/ 2019

Spotkanie z

Spotkanie z "Niedzielą"

Święty Krzyż

Święty Krzyż

25-lecie Zespołu Szkół Katolickich w Zielonej Górze (19 września 2019)

25-lecie Zespołu Szkół Katolickich w Zielonej Górze (19 września 2019)

I emobilna pielgrzymka dotarła do Watykanu

I emobilna pielgrzymka dotarła do Watykanu

III Wieluńskie Dni Kultury Żydowskiej

III Wieluńskie Dni Kultury Żydowskiej

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem