Reklama

Niedziela Lubelska

Dziękczynienie za 20 lat

Niedziela lubelska 24/2017, str. 4

Ewa Kamińska

Od prawej: Marcin Sułek i Marek Koryciński

Oddział Okręgowy Katolickiego Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Lublinie 20 maja uroczyście świętował jubileusz 20-lecia nadania stowarzyszeniu statusu organizacji katolickiej

Obchody rozpoczęła Msza św. w archikatedrze lubelskiej, którą odprawił kanclerz Kurii Metropolitalnej ks. Krzysztof Kwiatkowski wraz z ks. Krzysztofem Stolą, asystentem kościelnym stowarzyszenia. Wśród uczestników Liturgii byli jego członkowie i sympatycy z archidiecezji lubelskiej oraz diecezji siedleckiej i zamojsko-lubaczowskiej. W homilii ks. Krzysztof Kwiatkowski zwrócił uwagę, że Bóg powołuje ludzi do szczególnych misji w Kościele. Jedną z nich pełni „Civitas Christiana”, które swoją działalność kieruje ku człowiekowi (civis) i wspólnocie (civitas), co w dalszym rozumieniu oznacza też naród i państwo. Ksiądz Kanclerz podkreślił, że jubileusz to zarówno spojrzenie w przeszłość, jak i nakreślenie kierunków działania w świecie, gdzie mamy być nie tylko obywatelami, lecz przede wszystkim uczniami Chrystusa. Eucharystię uświetnił Archidiecezjalny Chór Chłopięco-Męski „Pueri Cantores Lublinensis” pod dyrekcją ks. Attili Honti.

Wierni Prymasowi Tysiąclecia

Po Mszy św. na dziedzińcu Kurii Metropolitalnej przed pomnikiem kard. Stefana Wyszyńskiego ks. Krzysztof Stola przypomniał, że programem Prymasa Tysiąclecia, patrona stowarzyszenia, było prowadzenie ludzi do Boga w myśl hasła: „Soli Deo” (samemu Bogu). – Jako stowarzyszenie katolickie musimy to hasło nosić w sercu – podkreślał. Przypomniał słowa patrona, że „wszystko należy postawić na Maryję”. Dlatego członkowie „Civitas Christiana” powinni uczyć się od niego, jak realizować to w swojej działalności. Poprowadził też modlitwę w intencji rychłej beatyfikacji sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

Budują społeczeństwo

Następnie na Zamku Lubelskim odbyła się jubileuszowa gala z udziałem przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz różnych stowarzyszeń i organizacji współpracujących z „Civitas Christiana”. Marek Koryciński, przewodniczący zarządu oddziału okręgowego w Lublinie i były wiceprzewodniczący stowarzyszenia, przypomniał historię i działalność stowarzyszenia, któremu 14 kwietnia 1997 r. kard. Józef Glemp nadał status organizacji katolickiej. Zauważył, że dla „Civitas Christiana” zadośćuczynieniem za przeszłość stowarzyszenia „Pax” było przylgnięcie do swoich pasterzy z synowskim oddaniem i realizacja misji Kościoła, przysługującej katolikom świeckim. Podkreślił, że słowa św. Jana Pawła II: „Budujcie civitas Christiana” zobligowały do budowania kompetentnej i dobrze uformowanej kadry zdolnej do głoszenia Dobrej Nowiny w życiu publicznym. W skrócie przedstawił działania stowarzyszenia w wymiarze religijnym, intelektualnym, wspólnotowym, społecznym i patriotycznym. W wymiarze duchowym pokazał sztandarową inicjatywę, jaką jest Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej, w którym co roku bierze udział ponad 20 tys. młodzieży. Zaakcentował rolę, jaką odgrywa w tym przedsięwzięciu oddział okręgowy w Lublinie. Podkreślił, że najważniejszym i przyszłościowym zadaniem stowarzyszenia jest „prześwietlanie życia społecznego duchem Ewangelii”.

Reklama

Kształtują oblicze miasta

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek powiedział, że na tle obecnej sytuacji zanikania chrześcijaństwa w Europie, sytuacja w Polsce jest inna. Jest to m.in. zasługa Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które troszczy się o umacnianie i krzewienie formacji katolicko-społecznej. Zaznaczył, że to działanie jest dzisiaj jeszcze ważniejsze. Wręczając stowarzyszeniu na ręce przewodniczącego oddziału okolicznościowy medal i dyplom, życzył, by ta praca była kontynuowana i rozwijana. Zdzisław Niedbała, reprezentujący Prezydenta Miasta Lublin, przekazał w imieniu Krzysztofa Żuka serdeczne pozdrowienia i gratulacje. Powiedział, że chociaż 20 lat to krótki czas w historii Lublina, jednak można stwierdzić, że „Civitas Christiana” wywiera niebagatelny wpływ na kształtowanie chrześcijańskiego oblicza miasta. W uznaniu roli stowarzyszenia przekazał medal 700-lecia Lublina. W czasie uroczystości kilkanaście osób zostało wyróżnionych Honorowymi Brązowymi Odznakami Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i dyplomami za zasługi w budowaniu chrześcijańskiego społeczeństwa oraz za współpracę ze stowarzyszeniem.

Romuald Gumienniak, wiceprzewodniczący „Civitas Christiana” oraz Marcin Sułek, dyrektor oddziału w Lublinie, złożyli podziękowania Markowi Korycińskiemu za pracę na rzecz formacji katolicko-społecznej całego stowarzyszenia. Galę zakończył koncert Agnieszki Miedźwiedzkiej, grającej na harfie.

2017-06-08 11:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zielona Góra: Za nami etap diecezjalny 23. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

Karolina Krasowska

W części ustnej konkursu uczestnicy odpowiadali przed komisją

W III Liceum Ogólnokształcącym w Zielonej Górze 25 kwietnia odbył się etap diecezjalny 23. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana. Hasło tegorocznego konkursu brzmi: „Poczuj radość Ewangelii!”.

Więcej ...

Kościół seminaryjny w Paradyżu będzie sanktuarium

2020-08-07 17:06

Archiwum Aspektów

Paradyż

Więcej ...

Bp Kamiński: setna rocznica Bitwy Warszawskiej jest wielką rocznicą zwycięstwa dobra nad złem

2020-08-08 17:03

Magdalena Kowalewska

Setna rocznica Bitwy Warszawskiej jest "wielką rocznicą zwycięstwa dobra nad złem” - napisał ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński w liście skierowanym do wiernych z okazji zbliżających się obchodów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

Kościół

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Kościół

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Dwóch księży i raper parodiują znany hit

W wolnej chwili

Dwóch księży i raper parodiują znany hit "Przejmujemy...

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Niedziela Wrocławska

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Kościół

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Wiadomości

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...