Reklama

Adwent

Do Spowiedników w Adwencie

2014-12-20 18:58

Bożena Sztajner

Umiłowani Współbracia Spowiednicy!

Opromienieni światłem Niepokalanej Dziewicy Maryi, Jutrzenki Odkupienia, oczekujemy z drżeniem serca ponownych narodzin Syna Bożego. Przepełnieni wdzięcznością za nieprzebrane dary, którymi Pan przyozdobi kapłańskie dusze, a także za łaski nawrócenia i pojednania, które pozwoli nam kontemplować poprzez bezcenną posługę spowiedzi.

Czas Adwentu, a szczególnie dni przepięknej Nowenny do Dzieciątka Jezus, charakteryzuje się szczególną intensywnością oczekiwania, nie tylko okazywanego przez ludzi wobec Boga – oczekiwania, które wpisuje się w najgłębsze tajniki ludzkiego serca. Jest to także czas szczególnego "oczekiwania" Boga wobec ludzi, których On umiłował. Pan poszukuje człowieka i "uniża się" tak bardzo, że błaga, niczym żebrak, by go przyjęto. Tym, który bardziej niż ktokolwiek inny, oczekuje owego spotkania łaski, jest właśnie On, Odwieczny Syn Boży. Stał się On Człowiekiem w dziewiczym łonie Maryi, nieustannie wzywając ludzi do nawrócenia. W tych dniach "czuwania" ze szczególną czułością przyciąga ludzkie serca do betlejemskiej szopki: “Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni jesteście, a Ja was pokrzepię” (Mt 11,28).

Nam, którzyśmy otrzymali dar święceń kapłańskich i tak bezpośredniego uczestnictwa w dziele odkupienia, dane jest podzielać oczekiwanie Odkupiciela i przeogromnej radości spotkania z Nim. Jak Matka Najświętsza wydała Go na świat w grocie betlejemskiej, tak i my sprawiamy, że On rodzi się w sercach penitentów przez sakrament pojednania. Sprawiamy, że rodzi się na ołtarzu, aby być ich pokarmem i aby im towarzyszyć.

Reklama

Łaska owego nadprzyrodzonego spojrzenia, które obejmuje całą egzystencję, nieodmiennie będzie budziła "zadziwienie" wolnością zbliżającą do konfesjonału. Albowiem "poruszenie" wolności każdej osoby, stawia nas wobec cudu, w którym uczestniczy sam Bóg. Poruszenie wolności zawsze jest tajemnicą, którą poprzedza, której towarzyszy i którą wspiera łaska Boża. Jest to zarazem dar dla samego Kapłana – Spowiednika, który przez kontemplację owej tajemnicy zawsze otrzymuje światło i umocnienie w swej działalności apostolskiej.

Nadprzyrodzone spojrzenie, które pozwala dostrzegać prawdziwych protagonistów ludzkiej egzystencji – Boga wyruszającego na poszukiwanie człowieka i człowieka, który pozwala się odnaleźć swemu Stwórcy i Odkupicielowi – stanowi także źródło autentycznego miłosierdzia duszpasterskiego, którego tak bardzo oczekują wierni. Od zawsze zalecanego przez Kościół i tak gorąco wskazywanego przez Papieża, a wypływającego z rany Serca Jezusowego. To Serce jaśnieje, wiecznie zranione, przed każdym Kapłanem, i płonie pragnieniem przekazania każdemu duszpasterzowi łaski odnowienia żaru miłości, która zostaje wlana do naszych biednych serc dzięki modlitwie. Zostaje odnowiona przez miłosierdzie, a wreszcie "zanurza nas" w Eucharystii.

Drodzy Współbracia, módlmy się za siebie nawzajem, szczególnie w tych dniach przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, zarówno za penitentów jak i za spowiedników. Za każdym razem, gdy sprawujemy Sakrament Pojednania, niech uśmiech Dzieciątka Jezus rozpromieni ich dusze światłością przemiany. I dziękuję za to wszystko, co robicie, jako szczodrobliwi szafarze Bożego Miłosierdzia, które obmywa dusze!

Niepokalana Dziewica Maryja, doskonałe odbicie miłości Chrystusa i pewny znak nadziei zwycięstwa nad grzechem i śmiercią, niech uprosi łaski potrzebne każdemu z nas, będące znakiem prawdziwego i trwałego "odrodzenia" duchowego dla wszystkich członków Ciała mistycznego.

Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia!

Kard. Mauro Piacenza
Penitencjarz Większy

14 grudnia 2014
Niedziela Gaudete

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: zakończono prace nad rewizją Księgi VI Kodeksu Prawa Kanonicznego

2020-01-24 17:59

Vatican News

Papieska Rada ds. Tekstów Prawnych zakończyła rewizję Księgi VI Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK) z 1983, mówiącej o sankcjach i karach w Kościele.

Więcej ...

Niebo dotyka ziemi

2019-12-31 11:21

Niedziela warszawska 1/2020, str. 4

Łukasz Krzysztofka

W Kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu modlitwa trwa dzień i noc

Przychodzący do tej kaplicy odczuwają szczególne wstawiennictwo Niepokalanej. A na to, że Maryja próśb słucha i przekazuje je Jezusowi, są konkretne dowody.

Więcej ...

Biskupi Europy o Auschwitz: Nie dla antysemityzmu i manipulowania prawdą dla polityki

2020-01-25 09:28

Wikipedia/Bibi595

Brama wjazdowa do obozu Auschwitz-Birkenau

Nie możemy pozwolić, aby prawda była ignorowana lub manipulowana dla doraźnych potrzeb politycznych – czytamy w oświadczeniu, które – w imieniu biskupów Europy – wydało Prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) oraz Przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (ComECE).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Rodzina

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Zawód podwyższonego ryzyka

Wiadomości

Zawód podwyższonego ryzyka

Jej misja trwa

Wiara

Jej misja trwa

W Niepokalanowie trwa wielka ekspiacja za grzechy przeciwko...

Polska

W Niepokalanowie trwa wielka ekspiacja za grzechy przeciwko...

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kościół

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...