Reklama

Niedziela Rzeszowska

Chcemy być żywą Koroną Matki Najświętszej

Ks. Stanisław Boratyn

Agnieszka Busz

Ks. Stanisław Boratyn

Z ks. Stanisławem Boratynem, proboszczem parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej i św. Józefa w Lutoryżu, rozmawia Agnieszka Busz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

AGNIESZKA BUSZ: – Parafia Lutoryż w bieżącym roku obchodzi jubileusz 60-lecia powstania. Dla Księdza jest to 21. rok pracy duszpasterskiej na tej placówce. Jak po tych latach można scharakteryzować parafię?

KS. STANISŁAW BORATYN: – Każdy obchodzony jubileusz jest okazją, aby trochę bliżej popatrzeć na miniony czas i podsumować to, co się wydarzyło. W stosunku do parafii wiekowych, parafia Lutoryż jest wspólnotą młodą. Parafianie zawsze pozytywnie odpowiadali na propozycje duszpasterskie czy remontowo-budowlane. Powstało wiele wspólnot duszpasterskich: Akcja Katolicka, Rada Duszpasterska, Wspólnota dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa, Króla królów i Pana panów, Arcybractwo Straży Honorowej, Apostolstwo Pomocy Duszom Czyśćcowym, LSO, schola. Przy ogromnej ofiarności parafian kościół w Lutoryżu został wymalowany wewnątrz i na zewnątrz, zostało zmienione całe otoczenie placu kościelnego, posadzono nowe krzewy i drzewa. Patroni lutoryskiego kościoła to Matka Boża Częstochowska i św. Józef. W każdą środę parafianie gromadzą się w świątyni na nowennie, aby się wspólnie modlić i dziękować za otrzymane łaski i prosić o dalszą opiekę.

– Jakie były okoliczności powstania parafii?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Od najdawniejszych czasów wieś Lutoryż należała do parafii Boguchwała. Po II wojnie światowej w resztówce dworu boguchwalskiego utworzono spółdzielnię produkcyjną. W październiku 1956 r. nastąpiła odwilż polityczna i wcześniej założone spółdzielnie zaczęły się rozpadać. Spółdzielnia w Lutoryżu także. Cały grunt dworski uległ zniszczeniu, ostał się tylko ogród, jako dawny zalążek spółdzielni. Ocalał chyba dlatego, aby w tym miejscu powstała parafia. Widać tu wyraźną Opatrzność Bożą. Mieszkańcy Lutoryża zaczęli się starać o utworzenie parafii. Wiosną 1957 r. wyruszyła procesja z Lutoryża w kierunku Rzeszowa. Wszyscy modlili się i śpiewali pieśni religijne. Procesja dotarła do Zwięczycy i tam wszyscy zostali zatrzymani przez milicję, która użyła gazu łzawiącego, by rozproszyć grupę. Jednak części osób udało się pociągiem dotrzeć do gmachu Województwa Rzeszowskiego, aby domagać się pozostawienia resztówki dworskiej na kościół i parafię. Władze Rzeszowa długo zwlekały z ostateczną decyzją i nie wydali zezwolenia. Wtedy parafianie udali się do Warszawy do I sekretarza Partii Edwarda Ochaba i władze państwowe wyraziły zgodę. To wszystko było omodlone przez mieszkańców Lutoryża, ale ta zgoda z Warszawy była początkiem „drogi przez mękę”. Zaczęły się inne trudności państwowe, ale parafianie od tej myśli, ażeby w resztówce dworskiej powstała parafia, już nie zrezygnowali. Miejscowa ludność wykupiła od Państwa całe pole; ogród, budynki i w tej resztówce powstała pierwsza kaplica. W lipcu bp Franciszek Barda, ordynariusz przemyski dekretem z dnia 24.07.1957 r. ustanowił ekspozyturę w Lutoryżu. W pierwszą niedzielę Adwentu tego samego roku bp Stanisław Jakiel poświęcił kaplicę zrobioną ze stajni dworskiej. Pierwszym proboszczem młodej parafii został ks. Edward Dręga. Następnie ks. Franciszek Kość. Trzecim proboszczem w parafii Lutoryż został ks. Czesław Przystaś, który wspólnie z całą parafią, po wielu trudach i wysiłkach, w 1972 r. wybudował kościół. Ja pracuję od 1996 r. w parafii.

– Jubileusz parafialny wkomponował się w Jubileuszowy Rok 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, również Patronki lutoryskiego kościoła…

– Rok obchodzony dla całego świata, dla Polski jest wyjątkowy z racji setnej rocznicy objawień fatimskich oraz 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Dla naszej parafii to ważna rocznica, ponieważ uświadamiamy sobie ogromną rolę Matki Najświętszej w życiu historycznym Ojczyzny, Kościoła, parafii oraz lutoryskich rodzin. Jako wspólnota parafialna, m.in. przez odmawianie Różańca, udział w nowennie, adoracji, pierwszych wynagradzających sobotach miesiąca oraz procesji z figurą Pani Fatimskiej przez naszą wioskę, pragniemy dołączyć się do tego ogromnego chóru modlitewnego w kaplicy Pani Jasnogórskiej, aby wypraszać potrzebne dary dla Ojczyzny, ale i nas samych. Chcemy być żywą Koroną Matki Najświętszej.

– W ramach obchodów jubileuszu trwają przygotowania do Parafiady.

– Uroczystość przeżywania jubileuszu 60-lecia powstania parafii odbędzie się 25 czerwca. Rozpocznie się od uroczystej Mszy św. dziękczynnej, którą odprawi biskup ordynariusz Jan Wątroba. Chcemy wyśpiewać Panu Bogu pieśń dziękczynienia „Ciebie, Boga, wychwalamy”, za prawdziwą obecność Boga Trójjedynego na tym lutoryskim wzgórzu. Po Mszy św. odbędzie się program artystyczny na placu przykościelnym. Uczniowie szkoły podstawowej pragną pokazać widowisko, w którym m.in. przypomną sylwetkę patrona szkoły – śp. ks. Czesława Przystasia, wystąpi lokalna kapela ludowa „Kalina”, zespół muzyczny „Aspekt”, z piosenkami religijnymi. Gościem specjalnym, a zarazem gwiazdą wieczoru będzie Eleni, polska piosenkarka, która o godz. 19 wykona swoje największe przeboje. Parafiadę zakończymy wspólną modlitwą, Apelem Jasnogórskim. Przez czas trwania jubileuszu okazją do zwiedzania będzie Izba Pamięci ks. Czesława Przystasia. Przewidziana jest również degustacja potraw staropolskich przygotowana przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Zachęcamy również do odwiedzania naszej strony parafialnej www.parafia.lutoryz.pl, na której znajduje się szczegółowy program uroczystości.

Podziel się:

Oceń:

2017-06-13 11:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Królowo z Wypalanek, dziękujemy

Wojciech Mścichowski

24 maja br. podczas uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem Metropolity Częstochowskiego abp. Wacława Depo, dziękowano Bogu za wszelkie łaski jakich na przestrzeni minionych lat doznała parafia oraz za 15 lat opieki „duszpasterskiej” na Wypalankach księdza proboszcza Stanisława Rospondka.

Więcej ...

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Karol Porwich/Niedziela

W Wielki Piątek rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Pan Jezus polecił Siostrze Faustynie, aby przez 9 dni odmawiała szczególne modlitwy i tym samym sprowadzała rzesze grzeszników do zdroju Jego miłosierdzia.

Więcej ...

Zwycięstwo ukrzyżowanego – Liturgia Wielkiego Piątku w świdnickiej katedrze

2025-04-18 22:07
Bp Adam Bałabuch podczas adoracji Krzyża w świdnickiej katedrze

ks. Mirosław Benedyk

Bp Adam Bałabuch podczas adoracji Krzyża w świdnickiej katedrze

Wielki Piątek to dzień ciszy, zadumy i kontemplacji męki naszego Pana Jezusa Chrystusa. W katedrze świdnickiej 18 kwietnia liturgii Męki Pańskiej przewodniczył biskup pomocniczy Adam Bałabuch, który także wygłosił homilię. W modlitwie Kościoła uczestniczyli biskup świdnicki Marek Mendyk, biskup senior Ignacy Dec oraz duszpasterze parafii katedralnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?