Reklama

Niedziela w Warszawie

Czy nad niepełnosprawnymi zaświeci słońce?

2017-06-13 11:34

Niedziela warszawska 25/2017, str. 4

Archiwum Andrzeja Tarwida

Pikieta członków Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych przy parafii św. Marii Magdaleny na Bródnie i ich dzieci podczas sesji Rady Miasta

Katolickie Stowarzyszenia Niepełnosprawnych przy parafii św. Marii Magdaleny walczy o budowę Domu Pomocy Społecznej dla niepełnosprawnych intelektualnie. – To na czas, kiedy nas już nie będzie – mówią rodzice chorych

Każdego ranka do budynku przy ul. Echa Leśne 2 na Bródnie przychodzi 18 niesprawnych intelektualnie osób. Większość z nich ma od 40 do 50 lat. W ośrodku na chorych na porażenie mózgowe, zespół Downa, bądź Tourette’a czekają specjaliści.

Terapeuci dzielą podopiecznych na trzy grupy. Jedna szóstka idzie do pracowni ceramicznej, druga do pracowni rękodzieła, a trzecia szóstka do pracowni kulinarnej. W tej ostatniej chorzy będą przygotowywać obiad dla wszystkich, ale aby to zrobić, wcześniej muszą wyjść na zakupy do pobliskich sklepów. – Takie wyjścia to ważny element terapii, ponieważ chorzy intelektualnie często boją się świata zewnętrznego – wyjaśniają specjaliści.

Dom dla niepełnosprawnych

W dni powszednie do godz. 16. terapeuci realizują programy indywidualne z chorymi. Na zajęcia z komunikacji logopedycznej chodzą np. osoby mające problemy z mową. Ponadto wszyscy razem przygotowują przedstawienia. Ostatnio wystawili spektakl pt. „Objawienia Fatimskie”, który zaprezentowali podopiecznym Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej, członkom Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego, Towarzystwu Przyjaciół Warszawy i wolontariuszom Gimnazjum nr 145 im. Jana Pawła II. Po przedstawieniu razem bawiono się na dyskotece. – Było fajnie i miło – wspominają zgodnie aktorzy i widzowie.

Reklama

Ośrodek przy ul. Echa Leśne 2 działa już ponad 20 lat. Jego funkcjonowanie można ocenić jako wzorcowe, co jest zasługą kierownictwa Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych (KSN) oraz działających w nim rodziców. Niestety, teraz to oni stanęli przed wyzwaniem, którego sami nie rozwiążą.

– Nasze dzieci, choć poczyniły znaczące postępy, to nadal nie potrafią same zatroszczyć się o siebie. Tymczasem najmłodsi rodzice mają ponad 60 lat, a najstarsi ponad 80. Zdecydowana większość z nas, bo aż 95 proc., to wdowy i wdowcy – mówi „Niedzieli” Ligia Szczepaniak, prezes KSN przy parafii św. Marii Magdaleny i podkreśla. – Dlatego rozpoczęliśmy walkę o powstanie całodobowej placówki, w której nasze dzieci oraz inni niepełnosprawni intelektualnie mogliby zamieszkać.

Zarząd Stowarzyszenia napisał szereg pism do urzędników w sprawie zorganizowania takiego domu dla chorych. Pierwsze podania skierowano do Komisji Dialogu Społecznego Dzielnicy Targówek oraz Biura Projektów i Polityki Społecznej m.st. Warszawy. Kolejne do Kancelarii Prezydenta RP i na początku tego roku do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Wydawało się, że sprawa zostanie rozwiązana szybko, ponieważ dzielnica wskazała budynek przy ul. Majowej 2. – Ucieszyliśmy się bardzo, bo to w naszej okolicy. A to oznaczałoby, że dzieci nie zostałyby wyrywane ze znanego im środowiska, tylko mogły kontynuować znajomości, co pomaga w terapii – mówią rodzice.

Radość, a potem smutek

Jednak radość opiekunów szybko minęła. Okazało się, że budynek nie spełnia norm, aby być Domem Pomocy Społecznej. – Jak mogli wskazać lokalizację, o której z góry wiedzieli, że się nie nadaje? Na to pytanie nikt nam nie odpowiedział – mówią rodzice.

Zdesperowani dorośli przygotowali transparenty i razem z dziećmi poszli na posiedzenie Komisji Polityki Społecznej (KPS) miasta. Ich pikietę wsparli rodzice z Wawra i Ursynowa, którzy mają taki sam problem. I znowu na początku była radość, a potem smutek.

Komisja Polityki Społecznej przyjęła stanowisko o uruchomieniu DPS na Targówku, lecz inwestycja ruszy dopiero, kiedy będzie podjęta uchwała. Podobnie jak KPS postąpiła też Rada Warszawy. – Przyjęcie stanowisk, to tylko wskazanie dobrych intencji. Ale one wcale nie przesądzają o pozytywnym finale sprawy – wyjaśnili członkom Stowarzyszenia prawnicy.

Prezes Ligia Szczepaniak wysyła więc kolejne pisma do urzędników. Ostatnie na początku bieżącego miesiąca. 5 czerwca spotkała się też z burmistrza Targówka, który poradził, aby Stowarzyszenie zwróciło się ponownie do radnych miasta. – Będziemy pisali i interweniowali wszędzie, gdzie się da – zapowiada Ligia Szczepaniak i dodaje. – Pragniemy tylko, aby zaświeciło słońca dla niepełnosprawnych intelektualnie. Tak, by mieli oni zapewnioną przez Miasto Stołeczne godną przyszłość, gdy nas już nie będzie. Ufamy, że jest to możliwe.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Lekcja wrażliwości

2020-01-14 10:46

Niedziela wrocławska 3/2020, str. VI

Wanda Mokrzycka

Podczas warsztatów o niepełnosprawności

Zapraszam do szkoły. Pośpieszmy się, bo za moment dzwonek! Młodzież już czeka, a Kasia i Rafał z Fundacji L’Arche ubiorą ją zaraz… w niepełnosprawność, o której nic a nic, jako zupełnie zdrowi ludzie, nie wiedzą. To będzie lekcja życiowej wrażliwości. Czy zdadzą egzamin?

Więcej ...

Przewodniczący Episkopatu po śmierci bp. Stefanka: jego życie opisują słowa „We wszystkim Chrystus”

2020-01-17 19:49

episkopat.news

abp Stanisław Gądecki

We wszystkim Chrystus – słowa biskupiego zawołania śp. biskupa Stanisława opisują szczególny rys nie tylko jego pasterskiej posługi, ale całego jego życia – napisał abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w liście kondolencyjnym po śmierci bp. Stanisława Stefanka

Więcej ...

Dawid Kubacki nie zawiódł w Titisee-Neustadt

2020-01-18 18:09

wikipedia.org

Dawid Kubacki wygrywa w Titisee-Neustadt. Po raz siódmy z rzędu staje na podium konkursu skoków w Pucharze Świata.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Zmarł ks. bp Stanisław Stefanek

Polska

Zmarł ks. bp Stanisław Stefanek

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Świat

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Niedziela Częstochowska

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Kościół

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Chrzestny czy sponsor?

Kościół

Chrzestny czy sponsor?

Watykan: Benedykt XVI i kard. Sarah bronią celibatu...

Kościół

Watykan: Benedykt XVI i kard. Sarah bronią celibatu...