Reklama

Z różnych stron

Irak

Chrześcijanie nie zaparli się wiary

Mimo prześladowań i zagrożeń ze strony terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego żaden chrześcijanin w Iraku nie przeszedł na islam – powiedział w Walencji abp Alberto Ortega Martín, który od 1 sierpnia 2015 r. reprezentuje Stolicę Apostolską w Iraku i Jordanii. Wspólne cierpienia i męczeństwo silnie zjednoczyły chrześcijan różnych wyznań.

Kiedy bojownicy tzw. Państwa Islamskiego zajęli irackie miasta, stawiali przed miejscowymi chrześcijanami trzy możliwości: przejście na islam, płacenie specjalnych podatków za utrzymanie własności albo opuszczenie miasta. W ten sposób większość chrześcijan straciła wszystko.

Reklama

Nuncjusz chwalił wewnętrzną postawę miejscowych chrześcijan. Zwrócił uwagę, że nikt z nich nie okazywał złości w sytuacji, w jakiej się znaleźli, a „nawet potrafili znaleźć słowa przebaczenia i modlili się o nawrócenie tych, którzy ich wypędzili”. Prześladowani chrześcijanie oczekują od Zachodu nie tyle pieniędzy, ile tego, „aby mogli żyć swoją wiarą, gdyż to właśnie głęboka wiara najbardziej im pomaga” – podkreślił abp Ortega Martín.

KAI

Niemcy

Helmut Kohl nie żyje

W wieku 87-lat w swym domu w Ludwigshafen w Nadrenii-Palatynacie zmarł były kanclerz Niemiec Helmut Kohl. Przez dwie dekady był jednym z architektów światowej polityki.

Kohl sprawował urząd kanclerza Niemiec w latach 1982-98. 16-letni okres jego rządów obejmuje najważniejsze wydarzenia związane z kresem zimnej wojny, zjednoczeniem obu państw niemieckich oraz procesem włączenia krajów środkowo- i wschodnioeuropejskich do Unii Europejskiej. Za największy sukces Kohla uważa się zjednoczenie Niemiec. Polityk był również orędownikiem pojednania polsko-niemieckiego, jednak ze względów politycznych, w obawie przed utratą poparcia dla chadecji w części elektoratu, zwlekał z uznaniem granicy na Odrze i Nysie do 1990 r. Z polityki Kohl odszedł w atmosferze skandalu finansowego związanego z nielegalnym finansowaniem partii. W ostatnim czasie chorował. Poruszał się na wózku inwalidzkim.

Red.

Usa – Kuba

Trump anuluje dekrety Obamy

Reklama

Powrotem do przeszłości nazwał Donald Trump zniesienie dekretów swojego poprzednika Baracka Obamy, odnoszących się do relacji amerykańsko-kubańskich. Trump zarzucił, że decyzje Obamy były jednostronne i służyły jedynie wzmocnieniu kubańskiego reżimu, który zdobyte dzięki pojednawczym gestom pieniądze przeznaczał na wzmocnienie swej siły, przede wszystkim wojska.

Donald Trump zapowiedział, że restrykcje zostaną usunięte, gdy Kuba się zdemokratyzuje, tzn. gdy zwolnieni zostaną wszyscy więźniowie polityczni i na wyspie zostaną przeprowadzone wolne wybory. Amerykański prezydent utrzymał stosunki dyplomatyczne na poziomie ambasadorów, co ma służyć negocjacjom z kubańskimi władzami.

Red.

Krótko

• Niemcy przywrócili kontrole na wszystkich swoich granicach, w tym z Polską. Władze zapewniają, że zaostrzone środki bezpieczeństwa są tymczasowe i związane ze szczytem G20, który ma się odbyć w dniach 7-8 lipca br. w Hamburgu.

• W Londynie kolejny zamach. 1 osoba nie żyje, a kilka zostało rannych po tym, jak w nocy z 18 na 19 czerwca br. samochód wjechał w grupę muzułmanów w północno-wschodnim Londynie. Od razu aresztowano 48-letniego mężczyznę. Śledztwo prowadzone jest przez oddział antyterrorystyczny.

• Szkocki Kościół Episkopalny, będący częścią Wspólnoty Anglikańskiej, jako pierwszy wśród największych wyznań w Wielkiej Brytanii zgodził się na to, aby pary jednopłciowe zawierały małżeństwa kościelne.

• Rząd Portugalii ogłosił 3-dniową żałobę narodową w związku z pożarem lasów w dystrykcie Leiria w środkowej części kraju. W pożarze zginęły 62 osoby, a 57 odniosło obrażenia. Zdaniem strażaków, rozpoczął się on od uderzenia pioruna.

• Stany Zjednoczone planują znacząco zwiększyć liczebność swoich wojsk w Afganistanie. Według agencji Associated Press, Pentagon planuje wysłać tam dodatkowo 4 tys. żołnierzy.

• Steve Scalise – republikański kongresmen z USA został ranny, gdy podczas treningu bejsbolowego w Aleksandrii w stanie Wirginia uzbrojony napastnik otworzył ogień z broni automatycznej.

• Uzbrojeni napastnicy zaatakowali popularny wśród zachodnich turystów ośrodek w Dougourakoro na przedmieściach stolicy Mali – Bamako i wzięli zakładników, których odbiły służby specjalne. W wyniku ataku terrorystów zginęły 2 osoby.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2017-06-21 10:04

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Adobe. Stock.

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Więcej ...

Jak się trafia na ołtarze?

2021-09-07 11:14

Niedziela Ogólnopolska 37/2021, str. 10-12

Magdalena Pijewska

Co decyduje o tym, że ktoś zostaje błogosławionym lub świętym? Czy zawsze potrzebny jest cud? I co ma z tym wszystkim wspólnego „adwokat diabła”? – wyjaśnia o. Zdzisław J. Kijas, franciszkanin konwentualny, były relator Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Więcej ...

Śluby u elżbietanek

2021-09-16 10:42
Siostry elżbietanki złożyły swoje śluby.

Renata Zięba

Siostry elżbietanki złożyły swoje śluby.

Śluby wieczyste i pierwsza profesja u sióstr elżbietanek w Cieszynie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa...

Kościół

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa...

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie,...

Franciszek

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie,...

Opublikowano raport Komisji ws. o. Pawła M.

Kościół

Opublikowano raport Komisji ws. o. Pawła M.

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Karolina Gawrych, uzdrowiona za wstawiennictwem Matki...

Wiara

Karolina Gawrych, uzdrowiona za wstawiennictwem Matki...