Reklama

Polska

Nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka

Aneta Żylińska

Po raz 70. wręczono Nagrodę im. Włodzimierza Pietrzaka. Uroczysta gala odbyła się 9 czerwca br. na Zamku Królewskim w Warszawie

Po 70 latach istnienia Nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka, która ma tylu znakomitych laureatów, stała się swego rodzaju instytucją kultury, jej kapituła nie może więc abstrahować od ważnych wydarzeń w Polsce, na świecie, w Kościele. Nagroda powinna też promować instytucje i ludzi działających na rzecz szeroko rozumianej kultury – zauważył Tomasz Nakielski, przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, w słowie otwierającym uroczystość.

List premier Beaty Szydło skierowany do uczestników jubileuszowej gali odczytał Paweł Szrot, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zastępca jej szefa. „Katolickie Stowarzyszenie «Civitas Christiana» wyróżnia osoby i instytucje wcielające w życie wartości i postawy chrześcijańskiego humanizmu, krzewiące patriotyzm i społeczne zasady katolicyzmu” – napisała premier Szydło.

Reklama

Wyróżnieniem uhonorowano Sanktuarium Jasnogórskie – „za kształtowanie i umacnianie tożsamości chrześcijańskiej i kulturowej narodu polskiego, formowanie go w duchu prawd ewangelicznych oraz niestrudzone ukazywanie Matki Bożej Królowej Polski jako najpewniejszej drogi wiodącej ku zbawieniu” – czytamy w komunikacie kapituły. Zasługi Ojców Paulinów z Jasnej Góry akcentował laudator ks. Ryszard Umański – proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, asystent kościelny „Civitas Christiana” w Częstochowie. – Na Jasną Górę przybywają miliony pielgrzymów, dla których jakże często spotkanie z zabytkami, dziełami sztuki i pamiątkami narodowymi jest pierwszym tego rodzaju spotkaniem w życiu – powiedział. Odbierający nagrodę o. Marian Waligóra OSPPE, przeor Jasnej Góry, podkreślił za Janem Pawłem II, że „Jasna Góra jest miejscem, gdzie przychodzimy przykładać ucho, by usłyszeć, jak bije serce Narodu w sercu Matki”. Ojciec przeor przekazał dla „Civitas Christiana” okolicznościowy medal 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Nagrodę im. Włodzimierza Pietrzaka otrzymał również bp dr Wiesław A. Mering, ordynariusz włocławski. Laudację wygłosił Tomasz Nakielski, który podkreślił wkład hierarchy w rozwój i ochronę dziedzictwa kulturowego, a także jego odważną i bezkompromisową posługę pasterską. Laudator scharakteryzował posługę bp. Meringa w diecezji włocławskiej i w Konferencji Episkopatu Polski, działalność kaznodziejską oraz apostolstwo w przestrzeni publicznej. – To także komplementarna troska o kulturę, która przejawia się w dbałości o wszystkie jej wymiary: duchowy, umysłowy, materialny, ze szczególnym uwzględnieniem ewangelizowania rzeczywistości społeczno-politycznej – zwrócił uwagę Nakielski.

Nagrodę im. Włodzimierza Pietrzaka przyznano także śp. Helenie Kmieć, która 24 stycznia br. została zamordowana na misji w Boliwii – „za przepełnione młodzieńczym entuzjazmem i radością świadectwo życia według wskazań ewangelicznych, a także za pokorną i gorliwą służbę na rzecz obrony życia, godności ludzkiej oraz najwyższą ofiarę życia, złożoną w misyjnej służbie Kościołowi Chrystusowemu”. – Była dziewczyną wysokich lotów, a takiego spojrzenia bardzo nam dziś potrzeba. Nie bała się wyzwań, dlatego otrzymane od Boga talenty rozwijała tak wszechstronnie – powiedział ks. prał. Franciszek Ślusarczyk, rektor sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Laudator przypomniał niezwykłą aktywność i uzdolnienia Heleny Kmieć, która klasy IV i V zrealizowała w jednym roku, zdała też zagraniczną maturę. Studiowała na politechnice i uczyła się w szkole muzycznej. Mocno angażowała się w duszpasterstwo, wolontariat misyjny – w Rumunii, na Węgrzech, w Zambii – i w Światowe Dni Młodzieży. Bycie dla innych i świętość stanowiły cele życiowe, które Helena zapisała w swoich notatkach. Medal odebrali państwo Barbara i Jan Kmieciowie, rodzice pośmiertnie uhonorowanej wolontariuszki.

Reklama

– Nagrody są w pierwszym rzędzie dla tych, których chcemy uhonorować. Jednak w pewnym sensie są one dla nas wszystkich, ponieważ nagrodzeni stają się dla nas pod wieloma względami wzorem – powiedział prowadzący galę red. Marek Zając. W części artystycznej wystąpił kwartet smyczkowy Paul Kletzki Quartett.

Kapitułę Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka pod przewodnictwem bp. prof. dr. hab. Michała Janochy, przewodniczącego Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego KEP, stanowią: ks. prał. prof. dr hab. Jerzy Lewandowski, Tomasz Nakielski, Sławomir Józefiak, Marek Koryciński i Romuald Gumienniak.

2017-06-21 10:04

Wybrane dla Ciebie

O. Bartoszewski o kard. Wyszyńskim: to był człowiek wiary, nadziei i miłości

2021-09-18 23:53

Instytut Prymasa Stefana Wyszyńskiego

O. Bartoszewski o kard. Wyszyńskim: to był człowiek wiary, nadziei i miłości Prymas Tysiąclecia wszystko, co spotykało go w życiu, postrzegał w świetle Opatrzności Bożej – powiedział w wywiadzie dla „Echa Katolickiego” o. Gabriel Bartoszewski OFMCap, promotor sprawiedliwości, a następnie wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym kard. Stefana Wyszyńskiego.

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Wybuchł wulkan na wyspie La Palma, trwa ewakuacja ludności (opis)

2021-09-19 18:02

WikiImages/pixabay.com

W niedzielę na wyspie La Palma wybuchł wulkan Teneguia położony na południowym krańcu strefy wulkanicznej Cumbre Vieja. Ministerstwo obrony w Madrycie poinformowało na Twitterze na krótko przed erupcją, że jednostki ochrony cywilnej są przygotowane do udzielenia pomocy zagrożonej ludności.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Wiara

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Chrystus wciąż aktualny

Chrystus wciąż aktualny

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska...

Polska

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę