Reklama

Aby była głoszona ewangelia

Abp Tadeusz Wojda SAC (w środku)

Mariusz Książek

Abp Tadeusz Wojda SAC (w środku)

Rzęsistymi oklaskami wierni przyjęli słowa nowego metropolity białostockiego abp. Tadeusza Wojdy SAC, które wypowiedział 10 czerwca br. podczas uroczystości święceń biskupich oraz ingresu do archikatedry w Białymstoku. Zgromadzeni usłyszeli: – Kiedy na krótko przed przyjazdem do Białegostoku miałem okazję koncelebrować Mszę św. w Domu św. Marty, Ojciec Święty powiedział do mnie: „Idź ze spokojem. Tam ludzie są dobrzy, przyjmą Cię z radością”.

Przewodniczącym Liturgii i głównym szafarzem święceń abp. Tadeusza Wojdy SAC był kard. Fernando Filoni, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. W czasie Liturgii używał on pastorału, z którym w 1945 r. przybył do Białegostoku arcybiskup metropolita wileński Romuald Jałbrzykowski. Współkonsekratorami byli abp Edward Ozorowski – arcybiskup senior archidiecezji białostockiej i abp Henryk Hoser – biskup warszawsko-praski.

Radość Kościoła białostockiego

W uroczystości uczestniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Przybyli dostojnicy kościelni z Watykanu, m.in.: abp Konrad Krajewski – jałmużnik papieski, abp Jan Romeo Pawłowski – papieski delegat ds. nuncjatur oraz abp Protase Rugambwa Prosper Iholana – sekretarz Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Mszę św. koncelebrowało ponad 30 biskupów z całej Polski wraz z kard. Henrykiem Gulbinowiczem. Obecni byli również biskupi z Mińska i Grodna na Białorusi oraz nuncjusze apostolscy z Ruandy i Papui-Nowej Gwinei.

Reklama

Uroczystą Liturgię rozpoczęła procesja przejścia z domu arcybiskupów białostockich do archikatedry. Obok arcybiskupa nominata podążali asystujący mu prezbiterzy: ks. Krzysztof Wojda SAC – rodzony brat nowego arcybiskupa białostockiego oraz ks. prał. Józef Wiśniewski – prepozyt Kolegiackiej Kapituły Krypniańskiej i proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Białymstoku.

Każdy biskup jest biskupem dla całego Kościoła i całej ludzkości

W homilii kard. Filoni zaznaczył, że żaden biskup nie wyczerpuje swojego mandatu jedynie w Kościele lokalnym, który powierza mu papież. – Każdy biskup jest biskupem dla całego Kościoła i całej ludzkości. Właśnie dlatego ojcostwo biskupa jest otwarte na najwyższy wymiar i pełnię misyjności. Wskazał, że biskup musi się modlić za wszystkich: – Biskup jest człowiekiem modlitwy i jako człowiek Boży ma przejawiać pobożność i promować godność każdego człowieka. Ale najważniejszą sprawą, pozostającą w centrum wszystkiego, jest to, że biskup ma się ciągle wpatrywać w „pośrednika między Bogiem a ludźmi, w człowieka, Chrystusa Jezusa, który wydał siebie samego na okup za wszystkich”.

List gratulacyjny od prezydenta Andrzeja Dudy odczytał jego kapelan – ks. Zbigniew Kras, a od Prezydium Konferencji Episkopatu Polski – bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP.

Reklama

Życzenia nowemu metropolicie białostockiemu złożyli arcybiskup senior Edward Ozorowski oraz ks. Józef Lasak – wicegenerał Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. W imieniu kolegów z roku i rodziny życzenia składał ks. prof. Jacek Nowak, a w imieniu kapłanów i diakonów lokalnego Kościoła – ks. Radosław Kimsza. Serdeczne słowo skierował abp Jakub – prawosławny biskup białostocki i gdański. Przemawiali przedstawiciele osób konsekrowanych i wiernych świeckich. Dało się zauważyć, że nowy Pasterz archidiecezji białostockiej został przyjęty z wielką miłością i otwartością.

Ewangelia dla wiary jak deszcz dla ziemi

W przemówieniu na zakończenie uroczystości sakry i ingresu abp Wojda wyjaśnił znaczenie swojego zawołania biskupiego: „Aby była głoszona Ewangelia”. – Głoszenie Ewangelii jest wciąż potrzebne jak deszcz dla ziemi, bez którego nic nie może wzrastać. Podobnie bez Ewangelii wiara nie może wzrastać – powiedział nowy metropolita białostocki i dodał: – Choć tu, w archidiecezji białostockiej, Kościół jest już utwierdzony, ma swoją historię i tradycję, to jednak głoszenie Ewangelii jest wciąż potrzebne jak deszcz, bez którego nic nie może wzrastać. Bez Ewangelii wiara nie może wzrastać.

Wszystkim zgromadzonym na uroczystości abp Wojda podziękował za obecność i modlitewne wsparcie. Zwrócił się również z prośbą o modlitwę, aby jego posługiwanie w archidiecezji białostockiej było służbą na wzór Jezusa Chrystusa, który z odwagą przemierzał Palestynę, z dobrym słowem o Bogu Ojcu, docierając do wszystkich ludzi.

2017-06-21 10:04

Wybrane dla Ciebie

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Więcej ...

Zmarł rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz

2021-09-16 18:19

Karol Porwich/Niedziela

Nie żyje rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz, twórca m.in. pomników kardynała Stefana Wyszyńskiego w Częstochowie i Fryderyka Chopina w Parku Południowym we Wrocławiu. Wieloletni wykładowca Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odszedł w wieku 85 lat.

Więcej ...

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

Wiara

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku

Sanktuaria

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku