Reklama

Niedziela Częstochowska

Sztafeta złotych serc

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością liczni goście,
m.in. Arturo Mari i o. Jerzy Tomziński

Anna Wyszyńska

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością liczni goście, m.in. Arturo Mari i o. Jerzy Tomziński

To wydarzenie zapisze się na zawsze w kronice Zespołu Niepublicznych Placówek Oświatowych w Częstochowie, prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr św. Józefa

Piękną uroczystość wręczenia medalu „Przyjaciel Szkoły”, która odbyła się w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie, zaszczycili znakomici goście: Arturo Mari – fotograf papieski oraz o. Jerzy Tomziński, nestor Zakonu Paulinów, dwukrotny generał zakonu. Na tę niecodzienną uroczystość przyjechały przedstawicielki władz zgromadzenia: s. Marit Kot – przełożona Domu Generalnego Zgromadzenia Sióstr św. Józefa, s. Mateusza Ciszewska – przełożona prowincjalna Prowincji Wrocławskiej i s. Daria Śledziona – ekonomka prowincjalna.

Prezentem urodzinowym dla Ojca Świętego Jana Pawła II, który 18 maja obchodziłby 97. urodziny, oraz osób odznaczonych była bajka: „Księżniczka na ziarnku grochu”, którą wystawili rodzice, nauczyciele i uczniowie.

Reklama

– Spotykamy się, by wręczyć medal „Przyjaciela Szkoły” tym, dla których jesteśmy wyjątkowo ważni i którzy oddali nam kawałek swojego serca – podkreśliła, witając uczestników, Grażyna Biesiekierska – dyrektor placówki. Przyjaciele, którzy w tym dniu otrzymali odznaczenia, to: Zgromadzenie Sióstr św. Józefa, które w 2013 r. podjęło się prowadzenia Zespołu Szkół w Częstochowie; o. Jan Poteralski – podprzeor Jasnej Góry, który od lat wspiera placówkę i opiekuje się nią niczym prawdziwy ojciec; Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca, która wspaniale współpracuje ze szkołą, zarówno za czasów poprzedniego dowódcy płk. Wiesława Kukuły, jak i obecnie, oraz komandosi na czele z dowódcą – płk. Romanem Bednarskim; płk. Krzysztof Kędryk – zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej, Marta i Wojciech Kaniowscy, Lech Jędryka oraz Krzysztof Witkowski – dyrektor Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

W imieniu odznaczonych podziękowała mjr Magdalena Otocka-Szwed, która odebrała odznaczenie dla jednostki, oraz o. Jan Poteralski, który podkreślił: – Słowo „przyjaciel” zobowiązuje. Myślę, że każdy, kto otrzymał ten piękny medal, czuje to samo. Możecie do nas pisać, dzwonić o każdej porze i z każdym problemem. W miarę możliwości będziemy się starać zaradzić potrzebom. Obiecuję przede wszystkim modlitwę na Jasnej Górze. To bardzo ważne dla mnie odznaczenie.

Na pamiątkę spotkania szkoła otrzymała album z I Pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski w 1979 r. Album wręczył Arturo Mari, który powiedział: – Znajdują się w nim niezwykłe, historyczne dzisiaj zdjęcia. Życzę wszystkiego najlepszego. Natomiast pamiątkowy medal z papieskiej pielgrzymki w 1979 r. ofiarował szkole i wręczył dyrektor Krzysztof Witkowski.

Niezwykłych wrażeń dostarczył publiczności spektakl przygotowany przez nauczycieli, rodziców i uczniów, ze starannie dobranymi kostiumami i ciekawą oprawą muzyczną. Autorką dowcipnego scenariusza jest Iwona Migas. Z grona rodziców wystąpili: Jan Bździon jako król, Dorota Moskot – królowa, w rolach księżniczek: Jolanta Oziębała, Agnieszka Konieczna, Anita Waszkiewicz, Jolanta Glińska i Olga Kotlińska jako księżniczka Pirlipatka. W rolach księżniczek wystąpiły też nauczycielki: Iwona Migas, Kamila Cisłowska, Małgorzata Molis, Iwona Nowakowska, Marlena Niemiec-Wilk oraz Aleksander Świąć jako błazen i Zbigniew Gładysz jako ochmistrz. Uczennica Kornelia Nicpoń wystąpiła jako panna służąca, a Michał Bździon jako książę. W rolę lwa wcielił się Mirosław Kurek – konserwator szkoły.

2017-06-22 09:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W rodzinie szkół papieskich

Piotr Wysoki

W Lublinie 21 maja odbyło się doroczne spotkanie przedstawicieli szkół noszących imię Jana Pawła II. Na terenie archidiecezji lubelskiej znajduje się kilkadziesiąt szkół, których patronem jest Ojciec Święty.

Więcej ...

Jasna Góra: trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy

2021-09-19 09:48
Pielgrzymka ludzi pracy

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymka ludzi pracy

Pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy” na Jasnej Górze trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Główna Msza św. odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, krajowego duszpasterza Ludzi Pracy, z kazaniem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Pielgrzymce towarzyszy wystawa bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik.

Więcej ...

Tak dla życia i rodziny

2021-09-19 21:02

Karol Porwich/Niedziela

– Dar życia otrzymujemy od Boga jako akt współpracy między miłością ludzką a miłością Boga, Stwórcy i Odkupiciela. Dziś dziękujemy Bogu za dar życia i stajemy się wyznawcami Boga, który jest życiem – mówił abp Wacław Depo 19 września na zakończenie Marszu dla Życia i Rodziny w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Wiara

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Chrystus wciąż aktualny

Chrystus wciąż aktualny

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska...

Polska

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę