Reklama

Niedziela Małopolska

Tylu małych misjonarzy

Uczestnicy kongresu modlili się, ale też śpiewali i tańczyli

Maria Fortuna-Sudor

Uczestnicy kongresu modlili się, ale też śpiewali i tańczyli

– Bardzo was proszę, bądźcie radośni, czujmy się tutaj jak jedna rodzina – powiedział do uczestników IX Archidiecezjalnego Kongresu Misyjnego Dzieci „Idźcie i głoście” ks. Tadeusz Dziedzic – wieloletni misjonarz, aktualnie dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Misyjnego Archidiecezji Krakowskiej

Otwierając kongres, ks. Tadeusz przywitał małych misjonarzy, ich opiekunów oraz wolontariuszy z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego i z Gimnazjum nr 48 w Krakowie. Przedstawił zebranym s. Bożenę Najbar, klaweriankę, ks. Janusza Talika, szefa Papieskich Dzieł Misyjnych diecezji bielsko– żywieckiej, i Karolinę Kufel z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego.

Spotkanie

Tegoroczny Kongres Misyjny Dzieci odbył się w naszej archidiecezji po czteroletniej przerwie. Uczestniczyli w nim uczniowie (głównie ze szkół podstawowych) z parafii diecezji krakowskiej i z bielsko-żywieckiej. W sobotę 10 czerwca dzieci i młodzież przybywali od rana do Parku Edukacji Globalnej „Wioski Świata” przy ul. Tynieckiej 39.

Reklama

W gronie ponad 1100 uczestników wyróżniała się m.in. dwudziestoosobowa grupa, która przyjechała z parafii św. Katarzyny ze Spytkowic, pod opieką s. Sylwii. Sercanka poinformowała: – Nasza grupa na co dzień zajmuje się pomaganiem misjom na różne sposoby. W sposób szczególny wspieramy dzieci z Tanzanii. Małe misjonarki ze Spytkowic: Natalia, Zuzia i Julka przyznały, że bardzo się cieszą z udziału w spotkaniu. – Staramy się pomagać biednym dzieciom, sprawiać im radość, a także modlimy się w ich intencji – opowiada Natalia. Zuzia dodaje: – Jadąc tu, pomyślałyśmy, że spotkamy inne osoby, które są podobne do nas i też niosą pomoc krajom misyjnym. I widzimy, jak nas jest dużo. Julka przyznaje, że bardzo się jej podoba miejsce, gdzie odbywa się kongres. I zapewnia: – Dobrze się bawimy. Szczególnie spodobała nam się prowadzona przez kleryka Artura nauka tańca.

Owoce

Małe misjonarki ze Spytkowic, podobnie jak inni uczestnicy kongresu, przywiozły ze sobą „owoce dobrych uczynków na misje” . – To są kartoniki w kształcie owoców, gdzie dzieci wpisywały, co zrobiły dla misji – wyjaśnia s. Sylwia. Przed Mszą św. „owoce” zostały zebrane do wiklinowego koszyka, a następnie złożone jako jeden z darów ofiarnych. Gdy dopytuję dziewczynki ze Spytkowic, co im daje pomaganie, one jednym głosem odpowiadają, że radość. Istotnie, uśmiech nie znikał z twarzy uczestników, a radość udzielała się wszystkim – dzieciom i dorosłym.

Zebrani modlili się w czasie Eucharystii, brali udział w warsztatach edukacyjnych na temat misji. Wysłuchali świadectw misjonarzy – ks. Wojciecha Kościelniaka i ks. Krzysztofa Kasprzaka. Poznali także klawerianki z Nigerii – s. Antonię i s. Cynthię. – Kościół jest z natury misyjny – wyjaśnia s. Bożena Najbar, gdy pytam, co sprawia, że już dzieciom są przybliżane założenia misji. I dodaje: – Ta misyjność jest wpisana w nasze chrześcijaństwo. Zauważa, że jeśli dziecko usłyszy już w dzieciństwie o misjach i zrozumie, iż wiarą, ale też chlebem należy się dzielić, to ta świadomość pozostanie z nim na całe życie. I wyznaje: – Może właśnie w sercach tych dzieci zrodzi się powołanie do służby na misjach...

Konkursy

Reklama

Upowszechnianiu misji Chrystusa służyły także konkursy. W plastycznym dzieci z klas od 0 do 3 miały w formie rysunkowej opowiedzieć, jak pomagają misjom. – Tych najlepszych prac, przysłanych do komisji oceniającej, było 100 – informuje s. B. Najbar. Dodaje, że zwyciężyła praca Natana Makucha ze SP nr 1 w Proszowicach. II miejsce zdobyła Gabriela Gądek ze SP w Szarowie, a dzieło Aliny Maliny z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Baczynie – III miejsce. Ponadto w tym konkursie przyznano 23 wyróżnienia.

Z kolei w konkursie wiedzy o bł. Marii Teresie Ledóchowskiej, patronce misyjnych dzieł w Polsce, uczestniczyli uczniowie z 23 szkół podstawowych, z klas IV– VI. Do finału, który odbył się Krakowie, zakwalifikowało się 51 uczniów. – Czytając odpowiedzi na konkursowe pytania, byłyśmy zaskoczone i zbudowane wiedzą, którą wykazali się finaliści – przyznaje s. Bożena Najbar. I wymienia laureatów: – I miejsce zdobyła Patrycja Dębowska z Zespołu Szkół nr 1 w Kalwarii Zebrzydowskiej, II – Julia Dyrek ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Krakowie, a trzecie Natalia Stybak ze Szkoły Podstawowej we Frydrychowicach.

Wsparcie

S. Bożena nie kryła radości i satysfakcji, gdy już po kongresie zapytałam o wrażenia. Zauważyła: – W czasie tego niezwykłego spotkania jego uczestnicy uświadomili sobie, jak istotne jest wsparcie modlitewne, które zapewniają naszym kapłanom, siostrom zakonnym. Bo chociaż oni są gdzieś tam na misjach sami, to jednak tu, w Polsce mają „zaplecze modlitewne”, tylu małych misjonarzy. I

Więcej zdjęć z kongresu znajduje się na stronie www.niedziela.pl w zakładce Niedzieli Małopolskiej

2017-06-22 09:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Fundacja Salvatti.pl zebrała 60 tys. w świątecznej akcji " Pisanka dla Syrii"

YouTube.com

Na pomoc uchodźcom z Syrii Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl zebrała blisko 60 tys. złotych. Fundusze udało się pozyskać w ramach wielkanocnej akcji „Pisanka dla Syrii”.

Więcej ...

107 lat temu Legion Śląski wymaszerował z Cieszyna

2021-09-21 07:14
Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

pl.wikipedia.org

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

107 lat temu, 21 września, z Cieszyna wymaszerował Legion Śląski. Ponad 400 ochotników ze Śląska Cieszyńskiego dotarło do Mszany Dolnej, gdzie dołączyli do II Brygady Legionów Polskich. Pożegnanie legionistów było manifestacją polskości.

Więcej ...

Zielona Góra. Czterech nowych magistrów teologii

2021-09-21 18:27

ks. Piotr Bartoszek

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. św. Edyty Stein w Zielonej Górze 21 września odbyły się obrony prac magisterskich i egzaminy ex universa theologia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Wiara

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć...

Franciszek

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć...

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Niedziela Częstochowska

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę