Reklama

Niedziela Rzeszowska

Modlitwa przez śpiew

Dariusz Kamiński

Katedra rzeszowska 27 maja po raz kolejny rozbrzmiała pięknym śpiewem w wykonaniu Katedralnego Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Cantores Resovienses” pod dyrekcją Marcina Florczaka w ramach koncertu „Rzeszów stolicą IX Kongresu Polskiej Federacji Pueri Cantores”. Wydarzenie to było kolejną artystyczną zapowiedzią Kongresu Chórów, jaki ma odbyć się w stolicy Podkarpacia w dniach 7-10 września 2017 r.

Występ Rzeszowskich Słowików, gospodarzy i współorganizatorów planowanego zjazdu 35 chórów z niemal całej Polski i 4 krajów Europy (Litwy, Łotwy, Ukrainy i Węgier), wypełniły pieśni o niezwykle różnorodnej tematyce i stylistyce. Kilkusetosobowa publiczność zgromadzona w świątyni miała okazję wysłuchać przede wszystkim utwory współczesnych kompozytorów. W koncercie nie zabrakło również miejsca na muzykę twórców dawniejszych, w tym m.in. kompozycje Mikołaja Gomółki i Jerzego Fryderyka Haendla, którego słynne „Alleluja” z oratorium „Mesjasz”, brawurowo wykonane przez „Pueri Cantores Resovienses” z akompaniamentem fortepianowym Anety Czach, porwało słuchaczy.

Jak zwykle podczas występów Katedralnego Chóru, także i tym razem nie zabrakło niespodzianek. Jedną z nich był debiut w roli solisty niespełna 10-letniego Tomka Nowaka, który wzruszył słuchaczy piosenką z tekstem Jana Pietrzaka pt. „Taki kraj”. Małemu artyście akompaniował na fortepianie sam dyrygent – Marcin Florczak. Część patriotyczną wieczoru dopełniły „Polskie kwiaty” Barbary Ponichter, partyzancka kołysanka z czasów II wojny światowej „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę” i „Bogarodzico Dziewico” do słów Juliusza Słowackiego.

Reklama

Niewątpliwą ozdobą wieczoru, a zarazem wydarzeniem wyjątkowym, było wykonanie fragmentu nigdy jeszcze nieprezentowanego publicznie „Da pacem, Domine” Dominika Lasoty, obecnego w katedrze utalentowanego rzeszowskiego kompozytora, byłego chórzystę „Pueri Cantores Resovienses”. Utwór ten, będący częścią Mszy napisanej przez młodego twórcę specjalnie na zjazd chórów, stanie się oficjalnym hymnem IX Kongresu. Chór wykonał też drugi utwór D. Lasoty – fragment kantaty „Sub Tuum Praesidium” (Pod Twoją obronę) skomponowanej w 2015 r. specjalnie na Jubileusz 30-lecia Chóru. Całość urozmaicił spot filmowy zwiastujący Kongres, a także pokaz slajdów autorstwa Adama Felisiaka i prezesa Chóru, Stanisława Żyrackiego, pełniącego rolę konferansjera.

Koncert zaszczycili swoją obecnością m.in. nowy gospodarz parafii katedralnej, ks. Krzysztof Gołąbek, budowniczy katedry, wieloletni proboszcz i opiekun Chóru, ks. inf. Stanisław Mac oraz prezydent organizatora Kongresu, Polskiej Federacji Pueri Cantores, który m.in. przedstawił wyjątkowy charakter działalności polskiej i światowej Federacji PC.

Wydarzenie, które zostało dofinansowane z budżetu Gminy Miasta Rzeszów, honorowym patronatem objęli biskup diecezji rzeszowskiej Jan Wątroba, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl i prezydent miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

Reklama

Ideą IX Kongresu Polskiej Federacji „Pueri Cantores”, która w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia istnienia, będzie m.in. modlitwa o pokój, stąd hasło zjazdu oparte na biblijnych wersetach: „Da pacem, Domine, in diebus nostris”, co w swobodnym przekładzie można przetłumaczyć: „Obdarz, Panie, nasze czasy pokojem”.

Na 4-dniową uroczystość, w której weźmie udział ponad tysiąc osób, złoży się wiele koncertów i imprez towarzyszących, m.in. trzy wydarzenia centralne – na Rynku w Rzeszowie, w rzeszowskiej farze i w katedrze rzeszowskiej, 7 koncertów w ramach Nocy Chórów, flash mob w Galerii Handlowej w Rzeszowie, koncert towarzyszący w łacińskiej katedrze we Lwowie oraz oferta turystyczna i rekreacyjna dla dzieci i młodzieży.

Organizacja tak dużej imprezy wymaga wysiłku i współdziałania wielu ludzi dobrej woli, dlatego gospodarze Kongresu, „Pueri Cantores Resovienses”, zapraszają na stronę www.resovienses.org, na której w zakładce KONGRES 2017 – DLA WOLONTARIUSZY można zgłaszać chęć pomocy w zorganizowaniu tego niezwykłego dla diecezji, miasta i regionu wydarzenia. Organizatorzy przygotowali również interesującą ofertę sponsorską dla chcących wesprzeć imprezę. Kontakt: pc.kongres@gmail.com .

2017-06-22 09:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Uwielbiona Niepokalana

Obraz Niepokalanej w Strzyżowie

Arkadiusz Bednarczyk

Obraz Niepokalanej w Strzyżowie

Prawda głosząca, iż Maryja od poczęcia została zachowana od zmazy grzechu pierworodnego, obecna od stuleci w Kościele, została formalnie usankcjonowana w piętnastym wieku przez papieża Sykstusa IV. Jej święto obchodzimy 8 grudnia

Więcej ...

Serce Jezusa, cierpliwe i wielkiego miłosierdzia...

2021-06-18 21:30

Photo by archer10 (Dennis) on Foter.com

O miłosierdziu płynącym z serca Pana Jezusa wspominałem w jednej z poprzednich katechez, kiedy przywoływałem św. S. Faustynę i fragmenty jej Dzienniczka. Dziś też chcę powrócić do tekstów zapisanych przez Apostołkę Miłosierdzia.

Więcej ...

Premier po pożarze we wsi Nowa Biała: Zrobiliśmy wszystko, aby rodziny miały dach nad głową

2021-06-20 08:09

PAP

Nikogo nie zostawimy w potrzebie, gdy jego życie płonie. Zrobiliśmy wszystko, aby rodziny z Podhala miały dach nad głową - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki pożarze we wsi Nowa Biała na Podhalu. Podziękował wszystkim zaangażowanym w akcję ratunkową.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Prof. Valerio Marinelli opowiada o bilokacjach Natuzzy Evolo

Wiara

Prof. Valerio Marinelli opowiada o bilokacjach Natuzzy Evolo

Ingres biskupa Krzysztofa Więtkowskiego

Ingres biskupa Krzysztofa Więtkowskiego

Trwa przeprawa na drugi brzeg

Trwa przeprawa na drugi brzeg

Nowa Biała po pożarze: 21 domów uszkodzonych, na miejsce...

Wiadomości

Nowa Biała po pożarze: 21 domów uszkodzonych, na miejsce...

Łódź: Uroczystości pogrzebowe śp. Mamy Arcybiskupa...

Niedziela Łódzka

Łódź: Uroczystości pogrzebowe śp. Mamy Arcybiskupa...

Łódź: Zmarła Mama Arcybiskupa Grzegorza Rysia

Niedziela Łódzka

Łódź: Zmarła Mama Arcybiskupa Grzegorza Rysia

Mija 100 lat od mało znanego siódmego objawienia w Fatimie

Wiara

Mija 100 lat od mało znanego siódmego objawienia w Fatimie

Przed 175 laty wybrano bł. Piusa IX – rozpoczął się...

Przed 175 laty wybrano bł. Piusa IX – rozpoczął się...

Biskup tarnowski wręczył nominacje neoprezbiterom

Niedziela Małopolska

Biskup tarnowski wręczył nominacje neoprezbiterom