Reklama

Niedziela Rzeszowska

Modlitwa przez śpiew

Dariusz Kamiński

Katedra rzeszowska 27 maja po raz kolejny rozbrzmiała pięknym śpiewem w wykonaniu Katedralnego Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Cantores Resovienses” pod dyrekcją Marcina Florczaka w ramach koncertu „Rzeszów stolicą IX Kongresu Polskiej Federacji Pueri Cantores”. Wydarzenie to było kolejną artystyczną zapowiedzią Kongresu Chórów, jaki ma odbyć się w stolicy Podkarpacia w dniach 7-10 września 2017 r.

Występ Rzeszowskich Słowików, gospodarzy i współorganizatorów planowanego zjazdu 35 chórów z niemal całej Polski i 4 krajów Europy (Litwy, Łotwy, Ukrainy i Węgier), wypełniły pieśni o niezwykle różnorodnej tematyce i stylistyce. Kilkusetosobowa publiczność zgromadzona w świątyni miała okazję wysłuchać przede wszystkim utwory współczesnych kompozytorów. W koncercie nie zabrakło również miejsca na muzykę twórców dawniejszych, w tym m.in. kompozycje Mikołaja Gomółki i Jerzego Fryderyka Haendla, którego słynne „Alleluja” z oratorium „Mesjasz”, brawurowo wykonane przez „Pueri Cantores Resovienses” z akompaniamentem fortepianowym Anety Czach, porwało słuchaczy.

Jak zwykle podczas występów Katedralnego Chóru, także i tym razem nie zabrakło niespodzianek. Jedną z nich był debiut w roli solisty niespełna 10-letniego Tomka Nowaka, który wzruszył słuchaczy piosenką z tekstem Jana Pietrzaka pt. „Taki kraj”. Małemu artyście akompaniował na fortepianie sam dyrygent – Marcin Florczak. Część patriotyczną wieczoru dopełniły „Polskie kwiaty” Barbary Ponichter, partyzancka kołysanka z czasów II wojny światowej „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę” i „Bogarodzico Dziewico” do słów Juliusza Słowackiego.

Niewątpliwą ozdobą wieczoru, a zarazem wydarzeniem wyjątkowym, było wykonanie fragmentu nigdy jeszcze nieprezentowanego publicznie „Da pacem, Domine” Dominika Lasoty, obecnego w katedrze utalentowanego rzeszowskiego kompozytora, byłego chórzystę „Pueri Cantores Resovienses”. Utwór ten, będący częścią Mszy napisanej przez młodego twórcę specjalnie na zjazd chórów, stanie się oficjalnym hymnem IX Kongresu. Chór wykonał też drugi utwór D. Lasoty – fragment kantaty „Sub Tuum Praesidium” (Pod Twoją obronę) skomponowanej w 2015 r. specjalnie na Jubileusz 30-lecia Chóru. Całość urozmaicił spot filmowy zwiastujący Kongres, a także pokaz slajdów autorstwa Adama Felisiaka i prezesa Chóru, Stanisława Żyrackiego, pełniącego rolę konferansjera.

Reklama

Koncert zaszczycili swoją obecnością m.in. nowy gospodarz parafii katedralnej, ks. Krzysztof Gołąbek, budowniczy katedry, wieloletni proboszcz i opiekun Chóru, ks. inf. Stanisław Mac oraz prezydent organizatora Kongresu, Polskiej Federacji Pueri Cantores, który m.in. przedstawił wyjątkowy charakter działalności polskiej i światowej Federacji PC.

Wydarzenie, które zostało dofinansowane z budżetu Gminy Miasta Rzeszów, honorowym patronatem objęli biskup diecezji rzeszowskiej Jan Wątroba, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl i prezydent miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

Ideą IX Kongresu Polskiej Federacji „Pueri Cantores”, która w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia istnienia, będzie m.in. modlitwa o pokój, stąd hasło zjazdu oparte na biblijnych wersetach: „Da pacem, Domine, in diebus nostris”, co w swobodnym przekładzie można przetłumaczyć: „Obdarz, Panie, nasze czasy pokojem”.

Na 4-dniową uroczystość, w której weźmie udział ponad tysiąc osób, złoży się wiele koncertów i imprez towarzyszących, m.in. trzy wydarzenia centralne – na Rynku w Rzeszowie, w rzeszowskiej farze i w katedrze rzeszowskiej, 7 koncertów w ramach Nocy Chórów, flash mob w Galerii Handlowej w Rzeszowie, koncert towarzyszący w łacińskiej katedrze we Lwowie oraz oferta turystyczna i rekreacyjna dla dzieci i młodzieży.

Organizacja tak dużej imprezy wymaga wysiłku i współdziałania wielu ludzi dobrej woli, dlatego gospodarze Kongresu, „Pueri Cantores Resovienses”, zapraszają na stronę www.resovienses.org, na której w zakładce KONGRES 2017 – DLA WOLONTARIUSZY można zgłaszać chęć pomocy w zorganizowaniu tego niezwykłego dla diecezji, miasta i regionu wydarzenia. Organizatorzy przygotowali również interesującą ofertę sponsorską dla chcących wesprzeć imprezę. Kontakt: pc.kongres@gmail.com .

2017-06-22 09:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rzeszów: Podkarpackie Święto Myśliwych

Bp Kazimierz Górny

BP KEP

Bp Kazimierz Górny

Myśliwi i leśnicy oraz sympatycy łowiectwa z Okręgu Rzeszowskiego i Podkarpacia przeżywali doroczną uroczystość św. Huberta, swojego patrona. 3 listopada modlili się w najstarszej polskiej parafii pw. św. Huberta, która znajduje się na osiedlu Miłocin - św. Huberta w Rzeszowie. Mszy św. przewodniczył bp Kazimierz Górny.

Więcej ...

Naprawdę cudowny

pl.wikipedia.org

Przez minione 190 lat Cudowny Medalik stał się narzędziem licznych Boskich interwencji – uzdrowień, ocaleń i nawróceń.

Więcej ...

Lectio divina na Ostrowie Tumskim

2022-11-30 16:48
Podczas jednego ze spotkań w Sulistrowiczkach

Archiwum organizatorów

Podczas jednego ze spotkań w Sulistrowiczkach

Jedną z metod czytania i rozważania Pisma Świętego jest wywodząca się z tradycji monastycznej lectio divina. To czas wyciszenia, skupienia i doświadczenia bliskości Boga. To również styl życia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Wiadomości

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Sport

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Św. Andrzej Apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Andrzej Apostoł

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...