Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Podwójny jubileusz

Jarosław Ciszek

Osiemnaście lat temu mieliśmy szczęście gościć wśród nas wielkiego świętego – Papieża Polaka – Jana Pawła II. Ten człowiek głęboko zanurzony w kontakcie z Panem Bogiem to prawdziwy świadek wiary i Ewangelii. Możemy sami potwierdzić, że jego słowa i modlitwa potrafiły przemieniać oblicze naszej ziemi. Chętnie wracamy do tamtych wydarzeń, a ufając w prawdę o świętych obcowaniu, wciąż prosimy św. Jana Pawła II o wstawiennictwo i pomoc dla nas i naszych rodzin. Tegoroczne obchody rocznicy papieskiej wizyty w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego miały szczególny wymiar i charakter. Złożył się na nie podwójny jubileusz, jakby podwójne urodziny.

25. rocznicę powstania przeżywa w tym roku nasza diecezja sosnowiecka, zaś 115. rocznicę nadania praw miejskich jej stolica – Sosnowiec. W słoneczną niedzielę 11 czerwca nasi diecezjanie, jak co roku, zgromadzili się na placu Papieskim przy ul. Gwiezdnej w Sosnowcu, by pod przewodnictwem Pasterza Kościoła sosnowieckiego bp. Grzegorza Kaszaka świętować te niezwykłe jubileusze i po raz kolejny przywołać w pamięci tamto spotkanie z Piotrem naszych czasów na zagłębiowskiej ziemi i dziękować za dar wizyty Świętego Papieża.

Reklama

Warto zaznaczyć, że wszystkie tegoroczne wydarzenia i uroczystości odbywające się na terenie Kościoła sosnowieckiego przeżywane są w jubileuszowym duchu. Centralnym punktem rocznicowych obchodów w dniu 11 czerwca br. było spotkanie na placu Papieskim w Sosnowcu. Niedzielne obchody jubileuszowe rozpoczęły się Marszem dla Życia i Rodziny, który wyruszył z kościoła św. Floriana na plac Papieski. Tutaj tradycyjnie odprawiona została uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem i z homilią bp. Grzegorza Kaszaka, z udziałem licznego grona kapłanów, parlamentarzystów, samorządowców, służb mundurowych, delegacji ruchów i stowarzyszeń oraz tłumów mieszkańców Sosnowca i okolic.

W słowie Bożym kaznodzieja zauważył, że dzisiaj świętuje się tutaj dwie na pozór odrębne rzeczywistości, które mają jednak wiele wspólnego. – Na pewno łączy je fakt, że zostały powołane ku pożytkowi ludzkiemu – podkreślił Ksiądz Biskup. Wskazał także, że „zadaniem Kościoła sosnowieckiego jest zrobienie wszystkiego, co w jego mocy, aby człowiek nawiązał osobistą relację z Panem Jezusem. (...) Kościół sosnowiecki musi być jeszcze bardziej rozmodlony! (…) Niech ustaną wykańczające nas kłótnie i spory” – powiedział bp Grzegorz Kaszak. Zaznaczył też, że jedność potrzebna jest nie tylko Kościołowi, ale i całej ojczyźnie i wszystkim wspólnotom. Jako przykład solidarności wskazał na strażaków, którzy na placu Papieskim zgromadzili się pod kilkudziesięcioma sztandarami w ramach pielgrzymki Ochotniczych Straży Pożarnych z diecezji sosnowieckiej. Biskup podziękował również naszej diecezjalnej Caritas za realizowanie biblijnego obowiązku troski o potrzebujących.

Podczas Eucharystii na placu Papieskim bp Kaszak udzielił błogosławieństwa nowym lektorom diecezji oraz wręczył dyplomy Ministrantom Roku.

Reklama

Wspaniałym zwieńczeniem jubileuszowych obchodów na placu Papieskim w Sosnowcu był koncert „Santo Subito” Piotra Rubika. Oratorium opowiadało o życiu św. Jana Pawła II. Wzięli w nim udział młodzi solowi wykonawcy wzbogaceni o orkiestrę symfoniczną i chór. Autorem libretta jest znany sosnowiczanin Jacek Cygan.

Choć zakończyły się jubileuszowe obchody na placu Papieskim, to jubileuszowy rok trwa. A w ramach jego obchodów przewidziano na kolejne miesiące ważne uroczystości. Szczególny charakter będzie miała Eucharystia odprawiana 30 września br. w świątyni Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie-Syberce, która będzie wielkim dziękczynieniem za dzieło budowy sześćdziesięciu dwóch kościołów, które powstały podczas dwudziestu pięciu lat istnienia diecezji sosnowieckiej.

Znaczącym wydarzeniem jest również odbywające się w dniach 23-25 czerwca Spotkanie Młodych Diecezji Sosnowieckiej – „Kampus JP II na bis” w Jerzmanowicach. Przed nami jeszcze połowa jubileuszowego roku. Z pewnością nie zabraknie kolejnych inicjatyw, podczas których będzie doskonała okoliczność do złożenia dziękczynienia Panu Bogu za naszą diecezję oraz wyrażania radości z jej istnienia.

2017-06-22 09:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Uroczystości z okazji 550-lecia parlamentaryzmu

Artur Stelmasiak

Od Mszy św. w bazylice archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela rozpoczęły się piątkowe uroczystości z okazji 550-lecia parlamentaryzmu Rzeczypospolitej.

Więcej ...

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

Więcej ...

Apel Jasnogórski z udziałem wiernych Archidiecezji Wrocławskiej

2021-09-17 21:52
bp Jacek Kiciński

ks. Łukasz Romańczuk

bp Jacek Kiciński

Dziś Apel Jasnogórski prowadzony był przez ks. bp. Jacka Kicińskiego

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

Kościół

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do...

Benedykt XVI

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...