Reklama

Z Watykanu

Audiencja generalna

Nadzieja na świętość

Na wspierające nas na różnych etapach życia towarzyszenie świętych – jako źródło nadziei – wskazał Franciszek podczas audiencji generalnej 21 czerwca br. Ojciec Święty zachęcił zgromadzonych, by dążyli do świętości, biorąc na siebie także cierpienia i trudy innych. Podkreślił, że bez świętych świat nie miałby żadnej nadziei.

Papież przypomniał, że w najważniejszych chwilach życia chrześcijańskiego przywoływane jest wstawiennictwo świętych. Dzieje się tak w sakramencie chrztu św., w sakramencie małżeństwa zawieranym na zawsze czy kapłaństwa. Zaznaczył, że chrześcijanie w walce ze złem nie rozpaczają, nie wierzą, że siły negatywne i destrukcyjne mogą zwyciężyć. – Ostateczne słowo odnośnie do historii człowieka to nie nienawiść, to nie śmierć, to nie wojna. W każdej chwili życia towarzyszą nam ręka Boga, a także dyskretna obecność wszystkich wierzących, którzy „odeszli przed nami ze znakiem wiary”. Ich istnienie mówi nam przede wszystkim, że życie chrześcijańskie nie jest nieosiągalnym ideałem. Jednocześnie nas pociesza: nie jesteśmy sami, Kościół składa się z niezliczonych braci, często anonimowych, którzy nas poprzedzili i którzy przez działanie Ducha Świętego są zaangażowani w sprawy tych, którzy wciąż żyją na ziemi – powiedział Papież.

– Niech Pan da nam nadzieję, że będziemy świętymi – dodał Franciszek i zaznaczył, że świętość w życiu powszednim jest możliwa.

KAI

Papież do prześladowanych chrześcijan

Pozostańcie żywym Kościołem

Nie zapominajmy, że na Wschodzie także dziś chrześcijanie, zarówno katolicy, prawosławni, jak i protestanci, przelewają krew, która staje się pieczęcią ich wiary – powiedział Franciszek w przemówieniu do uczestników sesji plenarnej Dzieł Pomocy Kościołom Wschodnim ROACO, która odbyła się 22 czerwca br. Ojciec Święty przypomniał, że wspólnoty te bardzo często doświadczały prześladowań. Fala emigracji osłabiła ich obecność na terenach, na których przez lata rozkwitały. – Ale te wydarzenia – kontynuował Franciszek – pozwoliły im doświadczyć krzyża Chrystusowego, który jest przyczyną cierpienia i trwogi, ale zarazem jest źródłem zbawienia. Bez krzyża bowiem nie można być uczniem Chrystusa.

Reklama

Zwróciwszy się do zebranych, Ojciec święty powiedział: – Oby wierni ze Wschodu, którzy są zmuszani do emigracji, zostali przyjęci w miejscach, do których przybędą, i by mogli tam żyć według własnej tradycji kościelnej. W ten sposób wasza działalność, drodzy przedstawiciele Agencji wchodzących w skład ROACO, będzie mostem między Zachodem i Wschodem.

RV

Ojciec Święty do Polaków

O świętych obcowaniu

Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, na naszej drodze wiary, zwłaszcza w trudnych momentach, trzeba mieć odwagę wznosić oczy ku niebu, myśląc o świętych, którzy na ziemi przeżywali swoje codzienne radości i troski razem z Chrystusem, a teraz żyją z Nim w chwale Ojca niebieskiego. Są oni dla nas świadkami nadziei, dają przykład chrześcijańskiego życia i wspierają nas w naszym dążeniu do świętości. Niech ich wstawiennictwo stale wam towarzyszy! Z serca wam błogosławię. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Audiencja generalna, 21 czerwca 2017 r.

RV

Ekskomunika za korupcję?

Grzech raniący całą wspólnotę

Czy za korupcję będzie groziła ekskomunika? Przypomnijmy, że papież Franciszek często mówi o „raku korupcji”, a niedawno stwierdził, że korupcja to grzech raniący całą wspólnotę. Zdaniem watykańskiego sekretarza stanu kard. Pietro Parolina, nad ekskomuniką dla osób zamieszanych w korupcję należy się jeszcze zastanowić. Purpurat dodał, że „jest to zawsze kwestia osobista, którą należałoby wyraźnie określić”.

RV

Papieska Akademia Nauk

Specjalista od biedy prezesem

Niemiecki uczony z Uniwersytetu w Bonn – prof. Joachim von Braun został 21 czerwca br., z nominacji Franciszka, nowym prezesem Papieskiej Akademii Nauk. Zastąpi on na tym stanowisku Szwajcara Wernera Arbera, który piastował tę funkcję od stycznia 2011 r. Prof. von Braun uchodzi za jednego z głównych światowych znawców zagadnienia głodu, niedożywienia i sposobów ich rozwiązania. Pracował w Niemczech i w agendach międzynarodowych. Jest żonaty i ma trzy córki.

RV

Z twittera papieża Franciszka

Osobiste spotkanie z uchodźcami rozwiewa obawy i wypaczone ideologie oraz pomaga wzrastać w człowieczeństwie.

2017-06-28 09:33

Wybrane dla Ciebie

Mistrzyni Polski w wyciskaniu sztangi leżąc: Życie z niepełnosprawnością nie wyklucza mnie z bycia szczęśliwą

2022-09-30 11:18

Family News Service /archiwum Autorki

Aleksandra Zielińska, wielokrotna mistrzyni Polski w wyciskaniu sztangi w leżeniu, urodziła się z rozszczepem kręgosłupa. Porusza się za pomocą kul lub wózka inwalidzkiego. Choroba nie przeszkadza jej w spełnianiu marzeń i osiąganiu kolejnych sukcesów.

Więcej ...

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej opaski podczas zbliżających się mistrzostw świata

2022-09-30 11:55

Adobe Stock

Osiem z trzynastu europejskich drużyn obecnych na piłkarskich mistrzostw świata w Katarze zgłosiło chęć dołączenia do akcji "One Love", w ramach której kapitanowie będą nosić podczas meczów tęczowe opaski, symbolizujące różnorodność płciową. Polska odmówiła.

Więcej ...

Papież: nauczanie jest uczynkiem miłosierdzia względem duszy

2022-09-30 14:41

Grzegorz Gałązka

„Edukacja ofiaruje sens życia i wydobywa z ludzi to co najlepsze” – napisał Papież w przekazanym przemówieniu do Bractwa Wspólnot św. Tomasza z Akwinu (FASTA) obchodzącego 60-lecie istnienia. To międzynarodowe stowarzyszenie wiernych na prawie papieskim zostało powołane do życia przez brata Aníbala Fosbery’ego w 1962 roku jako wyraz wielkiego pragnienia aktualizacji wskazań Soboru Watykańskiego II, szczególnie poprzez uświadomienie praw i powinności świeckich w zakresie misji ewangelizacyjnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Kościół

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Sport

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kościół

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Warszawa: ostatnie pożegnanie Franciszka Pieczki

Wiadomości

Warszawa: ostatnie pożegnanie Franciszka Pieczki

Bóg jest miłosierny i przebacza. Co zatem oznacza kara...

Wiara

Bóg jest miłosierny i przebacza. Co zatem oznacza kara...

Spacer po genealogii. Rodzina Ojca Pio

Święci i błogosławieni

Spacer po genealogii. Rodzina Ojca Pio

Wszędzie działa Bóg, tylko trzeba umieć Go zauważyć....

Wiara

Wszędzie działa Bóg, tylko trzeba umieć Go zauważyć....

Benedykt XVI o belgijskiej mistyczce Julii Verhaeghe

Benedykt XVI o belgijskiej mistyczce Julii Verhaeghe

Czy religia jest do zbawienia koniecznie potrzebna?

Wiara

Czy religia jest do zbawienia koniecznie potrzebna?