Reklama

Z różnych stron

Australia

Polonijne Boże Ciało w Adelajdzie

W Australii uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa obchodzona jest w Kościele katolickim w niedzielę po czwartku przypadającym 60 dni po Wielkanocy. W tym roku przypadła 18 czerwca. W wypełnionym przez rodaków kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego na Unley uroczystą Mszę św. celebrował i homilię wygłosił goszczący w Adelajdzie ks. Wiesław Wójcik, chrystusowiec, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego w Poznaniu.

– Bóg stał się dla ciebie Chlebem, bo chce iść z tobą, być na twojej drodze – niezależnie od tego, jak bardzo pogmatwana może ona być. Bóg chce być dla ciebie, a przez ciebie dla innych – powiedział w homilii ks. Wójcik.

Procesja wyruszyła z kościoła przy wtórze trąb. Wierni modlili się i słuchali śpiewanych Ewangelii przy każdym z 4 ołtarzy wokół kościoła oraz dziękowali za wielki dar Ciała i Krwi Chrystusa, ustanowiony w Wieczerniku.

Następnie całe zgromadzenie udało się do kościoła, gdzie ks. Wiesław pobłogosławił i połamał chleby, i rozdał je wszystkim wiernym. Wielu rodaków zabrało ze sobą małe kawałki dla bliskich, którzy z różnych powodów nie mogli przybyć w ten dzień do kościoła.

Podczas tego wielkiego wydarzenia ważną rolę odgrywały pięknie udekorowane figury: Pani Fatimskiej i niesionej przez górali Matki Bożej Ludźmierskiej, Gaździny Podhala.

Marysia Thiele

Wielka Brytania

Europejczycy chcą zastopowania imigracji

Migracji z krajów muzułmańskich przeciwnych jest 55 proc. obywateli 10 krajów europejskich, w tym Polski – wynika z badań przeprowadzonych przez brytyjskie grono ekspertów „Chatham House”. 20 proc. opowiada się za całkowitym zastopowaniem fali migracji z tych krajów, a 25 proc. nie wyraziło opinii.

W sondażu przeprowadzonym wraz z Królewskim Instytutem Spraw Międzynarodowych wśród 10 tys. osób w 10 europejskich krajach zadano pytanie: „Czy należy wstrzymać migrację z krajów muzułmańskich?”. W 8 z 10 krajów 55 proc. odpowiedziało: „tak”. Wyjątkami były Hiszpania (41 proc.) i Wielka Brytania (47 proc.).

Reklama

Najwyższe wskaźniki aprobaty dla zastopowania migracji z krajów muzułmańskich odnotowano: w Polsce (71 proc.), Austrii (65 proc.), Belgii (64 proc.) i na Węgrzech (63 proc.), a następnie we Francji (60 proc.), w Grecji (58 proc.), Niemczech (53 proc.) i we Włoszech (51 proc.).

KAI

Portugalia

Szef Izby Lekarskiej apeluje o referendum w sprawie eutanazji

Przewodniczący Izby Lekarskiej Portugalii Miguel Guimarães wezwał władze tego kraju do rozpisania referendum w sprawie legalizacji eutanazji. Wyraził przekonanie, że zdrowy rozsądek społeczeństwa wygra, a tzw. śmierć wspomagana nie zostanie zapisana w portugalskim prawie. Przypomniał, że większość środowiska lekarskiego w Portugalii jest przeciwna eutanazji. Podkreślił, że jej legalizacja jest sprzeczna z misją lekarza, który ma „ratować życie pacjenta, a nie go pozbawiać”.

Negatywnie do planów wprowadzenia eutanazji odnosi się również Kościół katolicki. Przewodniczący Episkopatu, patriarcha Lizbony kard. Manuel Clemente apelował już kilkakrotnie do rodzimych polityków, aby odstąpili od prób legalizacji tzw. śmierci wspomaganej. Podkreślił, że wszelkie działania służące wprowadzeniu eutanazji do prawa są nadużyciem.

KAI

* * *

Gdy miejsce wierzących i świętych zajmują ludzie bez Boga, wówczas prawem stają się egoizm i nienawiść.
Jan Paweł II

Krótko

• Unijni przywódcy zgodzili się podczas szczytu UE w Brukseli na przedłużenie o kolejne pół roku sankcji gospodarczych wobec Rosji. Europejscy politycy zarzucają Rosji, że nie wdraża porozumień z Mińska.

• LREM – ugrupowanie nowego prezydenta Francji Emmanuela Macrona odniosło zwycięstwo w wyborach parlamentarnych nad Sekwaną. Centryści zdobyli 308 mandatów w Zgromadzeniu Narodowym liczącym 577 posłów.

• Pod Calais we Francji zginął kierowca polskiej furgonetki. Uderzył w tył tira, który zatrzymał się na autostradzie przed blokadą utworzoną przez nielegalnych imigrantów.

Reklama

• Belgijscy funkcjonariusze udaremnili zamach na dworcu centralnym w Brukseli. Pochodzący z Maroka 36-letni mężczyzna chciał zdetonować ładunki wybuchowe, które miał w bagażu. Zanim zdołał to zrobić, został zastrzelony.

• Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapowiedział podpisanie z USA umowy o dostawach broni dla jego kraju.

• Posłowie rosyjskiej Dumy są oburzeni przyjęciem przez Sejm RP nowelizacji ustawy, na mocy której możliwe będzie usuwanie w Polsce pomników Armii Radzieckiej.

• Członkowie tzw. Państwa Islamskiego wysadzili meczet Al-Nuri w Mosulu, który pochodził z XII wieku. Tam Abu Bakr al-Baghdadi w 2014 r. ogłosił powstanie kalifatu.

• Otto Warmbier, amerykański student, wrócił do USA z Korei Płn. w stanie śpiączki. Przez 17 miesięcy był przetrzymywany przez reżim. Zmarł w swoim domu w USA. Prawdopodobnie był bestialsko torturowany.

• We Włoszech niedaleko Padwy w trakcie awaryjnego lądowania rozbił się polski śmigłowiec wojskowy. Do wypadku doszło podczas międzynarodowych ćwiczeń. Na pokładzie było 5 polskich żołnierzy i 1 Francuz. Nikt nie zginął.

2017-06-28 09:33

Wybrane dla Ciebie

Niemcy/ Szefowa MSZ: przepracowywanie niezmierzonych cierpień, jakie Niemcy sprowadzili na ludzi w Polsce, pozostaje ważnym zadaniem

2022-10-03 20:23

Wikipedia

"Przepracowywanie i upamiętnianie niezmierzonych cierpień, jakie Niemcy sprowadzili na ludzi w Polsce, pozostają ważnymi zadaniami również dla naszego i dla kolejnych pokoleń – nie da się tego przekreślić i nigdy się od tego nie odetniemy" - oświadczyła minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock w poniedziałek przed wylotem do Warszawy.

Więcej ...

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Abp Jędraszewski do kleryków: Ciągle powtarzajcie tę samą Ewangelię

2022-10-04 08:50
Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski

Klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej zainaugurowali wczoraj rok akademicki i formacyjny. Mszy św. z tej okazji przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Październik - nowy (różańcowy) początek!

Wiara

Październik - nowy (różańcowy) początek!

#NiezbędnikRóżańcowy: „Błogosławiona jesteś...

Kościół

#NiezbędnikRóżańcowy: „Błogosławiona jesteś...

Czym jest diakonat stały?

Kościół

Czym jest diakonat stały?

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą

Kościół

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą"

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kościół

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Święci i błogosławieni

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Sport

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Kościół

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Zmarł bp Jan Styrna

Kościół

Zmarł bp Jan Styrna