Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Jubileusz najstarszej szkoły średniej Zagłębia

Karolina Maciejewska

W 1900 r. Zgromadzenie Kupców w Będzinie rozpoczęło starania o otwarcie w mieście szkoły średniej. 15 lipca 1901 r. otrzymali zgodę władz, na podstawie której mogła powstać w Będzinie siedmioklasowa Szkoła Handlowa. Placówka rozpoczęła działalność w styczniu 1902 r., mieściła się w wynajętym budynku przy ul. Sławkowskiej 37, obecnej ul. Kołłątaja

Obchody 115. rocznicy istnienia Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Będzinie rozpoczęły się Mszą św. w kościele św. Brata Alberta, którą celebrowali kapłani absolwenci: wieloletni rektor WSD w Krakowie ks. dr Włodzimierz Skoczny i ks. dr Donat Manterys. W uroczystości wziął także udział absolwent ks. Grzegorz Maciejewski, były katecheta „Kopernika”. Wszystkich powitał proboszcz, a zarazem katecheta I LO ks. Paweł Kempiński. Wierni modlili się w intencji społeczności szkolnej, byłych i obecnych nauczycieli, uczniów oraz absolwentów szkoły.

Słowo ks. Skocznego

Kazanie wygłosił ks. dr Włodzimierz Skoczny. Porównał on czas spędzony w szkole do spotkania Jezusa z bogatym młodzieńcem. – Czas spędzony w szkole jest czasem, kiedy młody człowiek przychodzi, tak jak przyszedł do Jezusa młodzieniec z pytaniem: Co mam czynić? (...) Pan Jezus odpowiedział na to pytanie. Chociaż nie jest matematykiem, uczy, że talenty należy pomnażać, uczy dziwnej matematyki, że czasem trzeba zostawić wszystko i iść szukać jednej zagubionej owcy. Nie był biologiem, ale uczy szacunku do dzieła Bożego i mówi: „Przypatrzcie się liliom, jak rosną: nie pracują i nie przędą. A powiadam wam: Nawet Salomon w całym swym przepychu nie był tak ubrany jak jedna z nich” (...) – mówił Kaznodzieja. – Większość z nas nie pamięta, co było na lekcji, czego uczyli nas nauczyciele, ale pamiętamy, że byli sprawiedliwi, uczciwi, że nie szli na układy. To pamiętamy całe życie. Najważniejsze w życiu jest to, czy zrealizowaliśmy naukę szkoły Pana Jezusa. Ta szkoła zaczęła się od pytania: Co mam czynić? Każdy z nas przyszedł do szkoły z pytaniami: Jaki jest sens życia, czy warto być dobrym i czy to nie naiwność – powiedział na zakończenie ks. dr Włodzimierz Skoczny.

Po nabożeństwie wszyscy uczestnicy przemaszerowali – z pocztami sztandarowymi szkoły na czele, przy akompaniamencie orkiestry dętej OSP w Siewierzu – do budynku I LO przy ul. Kopernika 2.

Reklama

Powróćmy jak za dawnych lat

Oficjalna część uroczystości miała miejsce w pięknie udekorowanej auli szkolnej, którą wypełnili licznie przybyli nauczyciele, uczniowie i absolwenci. Goście zostali przywitani przez dyrektor Wandę Zalejską. Wśród gości byli także zagłębiowscy parlamentarzyści, reprezentanci miast i gmin wchodzących w skład będzińskiego powiatu, delegaci Kuratorium Oświaty w Katowicach, przedstawiciele środowiska akademickiego oraz dyrektorzy pozostałych powiatowych szkół ponadgimnazjalnych oraz władze powiatu będzińskiego.

Jak przystało na jubileusz były gratulacje i wyrazy uznania za długie lata owocnej działalności oraz życzenia, aby będziński „Kopernik” wciąż prężnie się rozwijał, kształcąc kolejne pokolenia młodzieży. Widocznymi symbolami bogatej tradycji szkoły były jej dwa sztandary, które można było podziwiać podczas uroczystości – nowy oraz dawny, z wizerunkiem Matki Bożej i słowami: „Królowo Korony Polskiej módl się za nami”.

Pani Dyrektor przypomniała historię Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Będzinie. Opowiedziała o tych osobach, które tworzyły szkołę na przestrzeni 115 lat. Wymieniła najważniejsze inwestycje wykonane przez kolejnych dyrektorów oraz sukcesy dydaktyczne uczniów i nauczycieli, które sprawiają, że jedna z najstarszych szkół w Zagłębiu Dąbrowskim jest placówką znaną i cenioną, w której uczy się bardzo liczna społeczność uczniów. Pani Dyrektor otrzymała listy gratulacyjne ze słowami uznania dla szkoły od przedstawicieli władz różnych szczebli oraz innych gości. Wzruszającym momentem było wręczenie symbolicznych świadectw grupie absolwentów szkoły, którzy zdali maturę pół wieku temu. Zjazd z okazji jubileuszu okazał się zatem doskonałą okazją nie tylko do spotkania po latach i integracji byłych uczniów „Kopernika”, lecz także do wspomnień. Ważnym momentem uroczystości było złożenie przez uczniów kwiatów przy tablicach umieszczonych w szkole, poświęconych pamięci nauczycieli i absolwentów szkoły, którzy polegli w walkach o niepodległość ojczyzny w latach 1914-1920 i 1939-1945, oraz przed tablicą „Pokonanym, ale nie zwyciężonym” poświęconą nauczycielom i absolwentom będzińskiej szkoły zamordowanym w Katyniu i Charkowie w 1940 r. Wśród absolwentów zamordowanych przez NKWD, są: por. Bolesław Kaczyński, por. Władysław Gołąb, por. Jerzy Chybowski i por. Stefan Antonowicz ps. Ryś.

Reklama

Jubileuszowa radość

W części artystycznej uczniowie, pod kierunkiem polonistki Beaty Czapli, zaprezentowali piękny koncert złożony z przebojów sprzed lat. Oficjalna część jubileuszu zakończyła się Balem Absolwenta. Z okazji jubileuszu wydana została kolejna część publikacji I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika – „Księgi Jubileuszowej”. Prezentuje ona historię będzińskiej placówki, a także losy jej nauczycieli i absolwentów. Ta publikacja, przygotowana przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Będzinie, którego prezesem jest Grzegorz Paszta, ukazuje wkład osób związanych ze szkołą w rozwój Zagłębia i całego kraju. Najwięcej pracy w powstanie publikacji włożyły członkinie Stowarzyszenia: Grażyna Szewczyk i Elżbieta Witecka. Projekt został dofinansowany przez powiat będziński ze środków na realizację zadań publicznych w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Wydane zostały również pocztówki „Historia szkoły w fotografii” – projekt dofinansowany przez miasto Będzin. Absolwent szkoły Bolesław Ciepiela ofiarował szkole swoje liczne publikacje dotyczące historii Zagłębia Dąbrowskiego.

Na głównej ścianie auli Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Będzinie wisi kopia słynnego obrazu mistrza Jana Matejki pt. „Wernyhora” pędzla Adolfa Hyły – autora obrazu Jezusa Miłosiernego w Łagiewnikach. Malarz ten był przed wojną nauczycielem w będzińskiej szkole. Podczas jubileuszu zbierane były do puszki datki na renowację obrazu.

2017-06-29 10:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rekrutacja do szkół - nie przegap, pamiętaj

fotolia.com

Minęły już czasy, gdy mama brała dziecko za rękę i razem szli „zapisać się” do szkoły.

Więcej ...

Sprawiedliwa wśród pisarzy świata

2022-10-03 17:24
Zofia Kossak, 1933 r.

Wikipedia.com

Zofia Kossak, 1933 r.

W 2022 roku przypada setna rocznica debiutu literackiego Zofii Kossak. Losy pisarki mocno były związane z historią Polski zmagającej się z okrutnymi totalitaryzmami: sowieckim bolszewizmem i komunizmem oraz niemieckim nazizmem. Przez Niemców pisarka została skazana na śmierć, a przez komunistów - na zapomnienie.

Więcej ...

Papież poleca modlitwie Kościoła dalszy przebieg Synodu

2022-10-04 09:52

Adobe Stock

Papież wzywa w październiku do modlitwy, aby Kościół był otwarty na wszystkich ludzi. Taki jest cel „Synodu o synodalności”, który wszedł w drugi etap, tym razem kontynentalny. Jego zwieńczeniem będzie trzecia faza, która odbędzie się jesienią przyszłego roku w Rzymie, na poziomie całego Kościoła powszechnego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Październik - nowy (różańcowy) początek!

Wiara

Październik - nowy (różańcowy) początek!

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą

Kościół

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą"

#NiezbędnikRóżańcowy: „Błogosławiona jesteś...

Kościół

#NiezbędnikRóżańcowy: „Błogosławiona jesteś...

Czym jest diakonat stały?

Kościół

Czym jest diakonat stały?

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kościół

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Święci i błogosławieni

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Sport

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Kościół

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Zmarł bp Jan Styrna

Kościół

Zmarł bp Jan Styrna