Reklama

Z Watykanu

Odpust w Watykanie

Nie ma chrześcijanina bez krzyża

Podczas watykańskich uroczystości ku czci świętych apostołów Piotra i Pawła 29 czerwca br. papież Franciszek powiedział: – Bez krzyża nie ma Chrystusa, ale bez krzyża nie ma również chrześcijanina. Ojciec Święty sprawował Eucharystię z 5 nowymi kardynałami oraz 36 mianowanymi w ciągu minionego roku arcybiskupami metropolitami. Zachęcił ich do wyznawania wiary, odważnego stawania w obliczu przeciwności oraz troski o życie modlitwy. W gronie nowych arcybiskupów metropolitów, którzy przybyli z okazji pobłogosławienia paliuszy, byli trzej Polacy: abp Marek Jędraszewski, abp Tadeusz Wojda oraz abp Józef Górzyński.

W homilii Franciszek skoncentrował się na trzech słowach kluczowych dla życia apostoła: wyznanie, prześladowanie, modlitwa. Zaznaczył, że Pan Jezus także do współczesnych chrześcijan kieruje pytanie: „Kim jestem dla ciebie?”, jakby chciał powiedzieć: „Czy wciąż jestem Panem twojego życia?”. Papież zwrócił uwagę, że jak prześladowania dotykały Kościół w pierwszych wiekach, tak dotykają go również dziś. Przypomniał słowa św. Augustyna: „Siła chrześcijanina to nie tylko czynienie dobra, ale także znoszenie zła”. Podkreślił też, że w Kościele to właśnie modlitwa podtrzymuje nas wszystkich i pozwala nam pokonać przeciwności.

KAI

Audiencja generalna

Ewangelia jedyną siłą chrześcijan

Reklama

O chrześcijańskiej nadziei jako sile męczenników mówił 28 czerwca br. Ojciec Święty podczas ostatniej przed wakacyjną przerwą audiencji ogólnej. Stanowczo zaprotestował przeciwko nazywaniu zamachowców samobójców męczennikami. Zachęcił do przeżywania z nadzieją chrześcijańską codziennych obowiązków.

Franciszek zauważył, że głoszenie królestwa Bożego zawsze wiąże się z przeciwnościami. Kiedy świat naznaczony jest grzechem, który przejawia się w różnych formach egoizmu i niesprawiedliwości, to chrześcijanie idą w przeciwnym kierunku, ze względu na wierność logice królestwa Bożego, która jest logiką nadziei, a przekłada się na styl życia opierającego się na wskazaniach Jezusa.

– Niech Bóg zawsze daje nam siłę, byśmy byli Jego świadkami. Niech nam da przeżywać nadzieję chrześcijańską, zwłaszcza w ukrytym męczeństwie wypełniania dobrze i z miłością naszych codziennych obowiązków – powiedział Franciszek.

KAI

Ojciec Święty do Polaków

Wierni świadkowie Boga

Reklama

Witam polskich pielgrzymów, a zwłaszcza gości – arcybiskupów metropolitów, którzy jutro otrzymają paliusz. Drodzy bracia i siostry, właśnie jutro liturgia przypomni nam męczeństwo dwóch filarów Kościoła, świętych apostołów Piotra i Pawła. Wpatrując się w przykład ich bezgranicznego oddania Chrystusowi i Ewangelii, prośmy Boga, aby i nam dawał zawsze siłę, byśmy byli Jego wiernymi świadkami. Niech nam pomaga żyć chrześcijańską nadzieją, zwłaszcza w ukrytym męczeństwie codziennego wypełniania naszych obowiązków dobrze i z miłością. Niech Bóg wam błogosławi!

Audiencja generalna, 28 czerwca 2017 r.

RV

Zmiany personalne

Nowy prefekt Kongregacji Nauki Wiary

Papież Franciszek nie przedłużył mandatu na stanowisku prefekta Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhardowi Ludwigowi Müllerowi, którego 5-letnia kadencja właśnie się zakończyła, i w związku z tym złożył rezygnację. 1 lipca br. następcą kard. Müllera został abp Luis Francisco Ladaria Ferrer, hiszpański jezuita. Ojciec Święty powierzył mu także związane z tą funkcją stanowiska przewodniczącego Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei”, Międzynarodowej Komisji Teologicznej oraz Papieskiej Komisji Biblijnej.

Abp Ladaria urodził się na Majorce. Był profesorem dogmatyki. Od 1984 r. kierował wydziałem teologicznym na prowadzonym przez jezuitów Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Uważany jest za „umiarkowanego konserwatystę”. Sam określa się jako człowiek środka. Abp Ladaria kieruje utworzoną przez Franciszka w 2016 r. komisją mającą przestudiować kwestię diakonatu kobiet w Kościele pierwszych wieków. Wynik prac tej komisji będzie miał wpływ na to, czy Papież otworzy kobietom drogę do diakonatu.

W związku ze swoim odejściem z Kongregacji Nauki Wiary kard. Müller powiedział, że Ojciec Święty poinformował go, iż pragnie generalnie ograniczyć czas pełnienia urzędów w Kurii do 5 lat, a on był pierwszym, którego ta zasada objęła.

KAI

Z twittera papieża Franciszka

Wyostrzcie wzrok, aby w realiach życia zobaczyć znaki Bożej obecności.

2017-07-05 09:47

Wybrane dla Ciebie

"Rzeczpospolita": Paszport dla wybranych

2021-07-28 07:27

Materiał prasowy

Tysiące ozdrowieńców nie może otrzymać certyfikatu covidowego, nawet jeśli wirusa wykryto u nich testem antygenowym - pisze w środowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Więcej ...

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się światu

Agnieszka Bugała

W ogólnopolskim kalendarzu liturgicznym przypada dziś wspomnienie libańskiego świętego Szarbela Machlufa. Ten żyjący w XIX wieku zakonnik i pustelnik obrządku maronickiego jest dziś jednym z najbardziej znanych i czczonych świętych chrześcijańskich na świecie.

Więcej ...

Premier: Polski Ład oznacza największe inwestycje od ostatnich 30 lat

2021-07-29 18:04
Premier Mateusz Morawiecki

PAP

Premier Mateusz Morawiecki

Polski Ład oznacza największe inwestycje, jakie do tej pory były przez ostatnie 30 lat; to inwestycje w polskie rodziny, polskich pracowników, polskie firmy, a także w środowisko naturalne - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii...

Polska

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii...

Dzieją się cuda

Kościół

Dzieją się cuda

Przyjaciele Pana

Święci i błogosławieni

Przyjaciele Pana

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Kościół

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Jasna Góra

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...