Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 28/2017, str. 8

Pielgrzymka Węgrów

Korony dla obrazu w Budapeszcie od węgierskiego parlamentu i Polaków

W dniach 27-28 czerwca br. odbywała się 6. Narodowa Pielgrzymka Węgrów na Jasną Górę, która wpisała się w tegoroczne świętowanie jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Przybyło blisko tysiąc pielgrzymów – także Węgrów mieszkających w Rumunii i na Słowacji.

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. sprawowana 28 czerwca w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył bp Tamás József z Siedmiogrodu w Rumunii, który w homilii odniósł się do aktu koronacji Cudownego Obrazu. Zwrócił uwagę, że wtedy będziemy „żywymi koronami” Dziewiczej Matki i pozostaniemy nimi, jeśli będziemy pielęgnować wiarę naszych przodków i lgnąć do Najświętszej Dziewicy. – Ileż jest działań, by nas oderwać od naszej chrześcijańskiej przeszłości, by oderwać nasz świat od jego korzeni – powiedział. – Chce się zniszczyć naszą tożsamość, byśmy nie wiedzieli, kim jesteśmy, do jakiego ludu należymy, jaka jest nasza wiara, byśmy nie wiedzieli, czy jesteśmy mężczyznami, czy kobietami. Dużo łatwiej jest sterować tłumem bez samoświadomości i pokierować nim, jak stadem, tam, gdzie się chce – dodał bp József.

Reklama

Pielgrzymom towarzyszyły relikwie św. Władysława, patrona Węgrów, należącego do grona polsko-węgierskich świętych. Na pielgrzymce obecni byli: Soltész Miklós – sekretarz stanu w rządzie Viktora Orbána, Marcin Sokołowski – konsul RP na Węgrzech, Adrienne Körmendy – konsul generalna Węgier w Polsce oraz o. Botond Bátor – były prowincjał paulinów na Węgrzech, który obecnie posługuje w Rumunii.

Na zakończenie pielgrzymki Węgrów wyruszyła Pielgrzymka Biegowa: Jasna Góra (Polska) – Márianosztra (Węgry), którą zorganizował Marian Płaszczyk, rycerz Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy z Knurowa, we współpracy z Klasztorem Jasnogórskim i przeorem Jasnej Góry.

Podczas Eucharystii na Jasnej Górze nastąpiło poświęcenie koron dla kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która znajduje się w bazylice św. Stefana w Budapeszcie – to obraz ofiarowany Węgrom przez jasnogórskich paulinów podczas 1. Pielgrzymki Narodowej Węgrów, w czerwcu 2011 r. Korony natomiast są darem węgierskiego parlamentu, a także polskiej parafii w Budapeszcie i Polaków mieszkających na Węgrzech. Koronacji dokonał prymas Węgier kard. Péter Erdö 30 czerwca br. w Budapeszcie podczas Mszy św. w bazylice św. Stefana. Uroczystości patronowali przewodniczący parlamentów obu krajów: marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski i głowa Zgromadzenia Narodowego Węgier László Kövér.

Reklama

W czasie Mszy św. Angelika Korszyńska-Górny odśpiewała dawny węgierski hymn narodowy „Błogosławiona Dziewico Matko”.

Pielgrzymka rzemiosła

Praca rzemieślników jest koroną Maryi

Pod hasłem: „Praca rzemieślników koroną Maryi” odbyła się 25 czerwca br. 36. Pielgrzymka Rzemiosła, której organizatorem była Beskidzka Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bielsku-Białej. Eucharystii przewodniczył bp Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, a koncelebrował krajowy duszpasterz rzemiosła ks. kan. Krzysztof Rusiecki. W homilii bp Pindel nawiązał do hasła tegorocznej pielgrzymki: – Pytamy, jaka praca może być godna tego, aby była koroną Maryi. Czytając dzisiejsze słowo Boże, ale także modlitwę kolekty, możemy tam znaleźć piękne rozwinięcie tegorocznego hasła: nasza ufność Bogu w jedynym Zbawicielu stanowi koronę Maryi. Nasza ufność wobec Tego, który przychodzi z pomocą tym, którzy są w trudnej sytuacji, a ufają Jemu. To może być godna korona Maryi.

W trakcie pielgrzymki miała miejsce ceremonia wręczenia okolicznościowych dyplomów mistrzom i uczniom rzemiosła wybranym przez izby jako wzory przykładnej postawy moralnej i zawodowej.

Krótko

• W dniach 23-24 czerwca br. odbywała się 24. Pielgrzymka Kombatantów Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Eucharystii przewodniczył ks. kmdr Janusz Bąk – delegat biskupa polowego ds. duszpasterstwa kombatantów.

• W nocy z 24 na 25 czerwca miało miejsce czuwanie czytelników, redaktorów i kolporterów czasopisma „Miłujcie się!” oraz członków Ruchu Czystych Serc, Ruchu Czystych Serc Małżeństw i Ruchu Wiernych Serc.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2017-07-05 09:47

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej. Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

Więcej ...

Sto lat księdza Franciszka

2021-07-23 07:47
Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ksiądz kanonik Franciszek Hanek jest obecnie najstarszym kapłanem archidiecezji wrocławskiej. Dziś, 23 lipca skończył 100 lat.

Więcej ...

Kościół św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Trybunalskim na szlaku camino

2021-07-26 15:59
Słupek ze znakiem camino - drogi do grobu św. Jakuba

Parafia św. Jakuba w Piotrkowie Trybunalskim

Słupek ze znakiem camino - drogi do grobu św. Jakuba

W tym roku obchodzimy Święty Rok Jakubowy, który co kilka lat pojawia się w kalendarzu kościoła, a związany jest on z faktem, obchodzenia liturgicznego wspomnienia św. Jakuba w niedzielę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Jasna Góra

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Benedykt XVI krytycznie o niemieckim Kościele

Benedykt XVI

Benedykt XVI krytycznie o niemieckim Kościele

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

Święci i błogosławieni

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania