Reklama

Twarda instrukcja

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak postępować z katolikami, którzy wbrew nauczaniu Kościoła, że małżeństwo jest związkiem między mężczyzną i kobietą, zawierają związki jednopłciowe? Jedną z pierwszych na świecie instrukcji odnośnie do postępowania w takich przypadkach wydał biskup diecezji Springfield w stanie Illinois – Thomas Paprocki.

Jest on znany ze stanowczego stanowiska w sprawach ochrony życia czy tzw. małżeństw homoseksualnych. W najnowszym dekrecie ordynariusz Springfield mówi zdecydowane „nie” takim związkom. W konkrecie zabrania księżom udzielania Komunii św. katolikom, którzy wstąpią w taki związek. Zabrania również celebracji pogrzebu, chyba że przed śmiercią żałowali, nawrócili się i zaakceptowali nauczanie Kościoła. Katolicy akceptujący związki homoseksualne nie mogą również zostać lektorami czy nadzwyczajnymi szafarzami Eucharystii. Kapłani diecezji nie będą ponadto dopuszczać ich do roli rodziców chrzestnych. Bp Paprocki przypomina wszystkim swoim diecezjanom, że nie powinni uczestniczyć w świeckich ceremoniach legalizacji związków jednopłciowych i kategorycznie zakazuje, aby odbywały się one w budynkach należących do parafii.

Hierarcha odniósł się do kwestii chrztu dzieci, które pozostają pod prawną opieką w takich związkach. Biskup dopuszcza możliwość chrztu, ale tylko w sytuacji, gdy istnieje uzasadniona nadzieja, że dziecko będzie wychowane w wierze katolickiej. Dzieci mogą również chodzić do katolickich szkół, tyle że ich opiekunowie muszą być świadomi i zaakceptować, że w szkołach tych dzieci będą nauczane, iż małżeństwo to związek mężczyzny i kobiety.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2017-07-05 09:47

Wybrane dla Ciebie

„Módl się z Papieżem” – zaproszenie do modlitwy w intencjach Ojca Świętego

2026-01-07 18:42
Papież Leon XIV

Vatican Media

Papież Leon XIV

Papieska Światowa Sieć Modlitwy oraz Dykasteria ds. Komunikacji zaprezentowały nową odsłonę papieskich intencji modlitewnych, które będą prezentowane jako projekt „Módl się z Papieżem”. Począwszy od stycznia 2026 r., kontynuując multimedialny projekt, rozpoczęty przez papieża Franciszka, który każdego miesiąca zapraszał za pośrednictwem krótkiego filmu do modlitwy, w wybranej przez niego intencji, także Leon XIV będzie przekazywał swoją comiesięczną intencję modlitewną za pomocą formatu wideo.

Więcej ...

Ewakuacja pociągu w Łódzkiem. Maszynista zauważył duży ubytek w torach

2026-01-06 21:02
Ewakuacja pociągu

OSP Będzelin

Ewakuacja pociągu

Przyczyna braku szyny na torach w miejscowości Będzelin (pow. łódzki wschodni) będzie znana po przeprowadzeniu ekspertyzy technicznej - przekazała PAP we wtorek Katarzyna Michalska z PKP PLK. Według służb, uszkodzenie nie pojawiło się w wyniku ingerencji osób trzecich.

Więcej ...

Bp Gurda: Jubileusz był czasem odnowienia relacji z Bogiem

2026-01-07 19:04
Papież Leon XIV i bp Kazimierz Gurda

Vatican Media

Papież Leon XIV i bp Kazimierz Gurda

Biskup siedlecki Kazimierz Gurda dziś, na zakończenie audiencji generalnej, spotkał się z Ojcem Świętym Leonem XIV. Hierarcha uczestniczył w zakończeniu Roku Jubileuszowego 2025, które odbyło się w Bazylice Watykańskiej w uroczystość Objawienia Pańskiego. O modlitewnej jedności, soborowym nauczaniu tak istotnym we współczesności oraz patrzeniu z nadzieją w przyszłość mówił hierarcha z rozmowie z Radiem Watykańskim - informuje Vatican News.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ewakuacja pociągu w Łódzkiem. Maszynista zauważył...

Wiadomości

Ewakuacja pociągu w Łódzkiem. Maszynista zauważył...

Królestwo pozostaje blisko, gdy Jezus dotyka ran i otwiera...

Wiara

Królestwo pozostaje blisko, gdy Jezus dotyka ran i otwiera...

Skandal w szkole w Kielnie – ciąg dalszy. Krzyż...

Wiadomości

Skandal w szkole w Kielnie – ciąg dalszy. Krzyż...

We Francji rosną powołania, młodzi szukają Boga

Wiara

We Francji rosną powołania, młodzi szukają Boga

Skandal w szkole w Kielnie. Nauczycielka wyrzuciła krzyż...

Wiadomości

Skandal w szkole w Kielnie. Nauczycielka wyrzuciła krzyż...

Zmiany personalne w diecezji elbląskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji elbląskiej

Kilku biskupów udzieliło wiernym dyspensy na piątek 2...

Kościół

Kilku biskupów udzieliło wiernym dyspensy na piątek 2...

Nakazane święta kościelne w 2026 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2026 roku

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w...

Niedziela Kielecka

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w...