Reklama

Niedziela Rzeszowska

Pieszo do Lwowa

Ks. Tomasz Nowak

„Niepokalane Serce zatriumfuje” – pod takim hasłem przebiegała 9. Rzeszowska Pielgrzymka Piesza do Lwowa. Od 25 do 30 czerwca grupa licząca 250 osób z całej Polski pokonała 184 kilometry i dotarła przed oblicze Matki Bożej Łaskawej – Ślicznej Gwiazdy Lwowa

Pielgrzymka rozpoczęła się Mszą św. w kościele Świętego Krzyża w Rzeszowie. Eucharystii przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. W homilii Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej, nawiązując do fragmentu mowy misyjnej Jezusa Chrystusa zawartej w Ewangelii wg św. Mateusza, zachęcał pielgrzymów do odważnego świadectwa o Jezusie Chrystusie: „Pielgrzymka jest dynamicznym głoszeniem Ewangelii w drodze. Idziecie jako świadkowie. (…) Głoście Jezusa Chrystusa, Jego miłość i pokój…”. Nawiązując do objawień Matki Bożej w Fatimie i hasła pielgrzymki, bp Wątroba mówił, aby w modlitwie i rozważaniach wracali do treści objawień z 1917 r.: „Zabierzcie ze sobą orędzie Matki Bożej z Fatimy. Maryja pokazuje drogę ratowania świata i człowieka. Pokazuje drogę do prawdziwego pokoju. Jest to droga nawrócenia. Jeśli świat się nawróci, jeśli ludzie będą pokutować i modlić się, to nastanie pokój”. Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej zachęcał również do modlitwy w intencji pokoju: „Idziecie do kraju, w którym trwa wojna. Módlcie się o pokój na Ukrainie i na świecie”.

Reklama

Po uroczystym błogosławieństwie i wręczeniu bp. Wątrobie drewnianej łyżki z wypisaną nazwą pielgrzymki, informacją o Roku św. Brata Alberta i słowami Jezusa Chrystusa: „Byłem głodny, daliście mi jeść” (takie łyżki organizatorzy przygotowali dla wszystkich pątników) ponad 300 osób ruszyło w kierunku wschodnim. Oprócz zarejestrowanych uczestników pielgrzymki ponad 50 osób, a wśród nich bp Jan Wątroba, towarzyszyło pielgrzymom bądź przez pierwszy kilometr, bądź do pierwszego postoju, albo do pierwszego noclegu w Kańczudze. Tam wczesnym rankiem w poniedziałek pielgrzymów odwiedził metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, który przewodniczył Mszy św. Uczestnicy pielgrzymki codziennie pokonywali około 30 kilometrów. We wtorek, po noclegu w Żurawicy, na pielgrzymim szlaku pojawił się metropolita przemyski abp Adam Szal, który towarzyszył pątnikom do Wyszatyc. W tym dniu około godz. 11 pielgrzymka przekroczyła granicę. Po stronie ukraińskiej pielgrzymi nocowali w Gródku, Mościskach i oddalonej o 20 km od centrum Lwowa Hodowicji.

W piątek 30 czerwca dotarli do Lwowa. Mszy św. w lwowskiej archikatedrze przewodniczył bp Edward Kawa – franciszkanin, biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej, który przyjął święcenia biskupie 21 czerwca br. Po Eucharystii i modlitwie przed obrazem Matki Bożej Łaskawej pielgrzymi i goście odwiedzili Cmentarz Łyczakowski oraz Cmentarz Orląt Lwowskich, gdzie odprawili Drogę Krzyżową.

Dyrektorem Rzeszowskiej Pielgrzymki Pieszej do Lwowa jest ks. Władysław Jagustyn, a kierownikiem organizacyjnym Tadeusz Pałka. Obok ks. Jagustyna opiekę duchową nad pielgrzymami sprawowali: ks. Stanisław Słowik, ks. Eugeniusz Królik i ks. Rafał Kaszuba OSJ. Pomagał im diakon Daniel Sączawa oraz trzech kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie.

2017-07-06 10:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kościół Pielgrzymujący

Więcej ...

Sto lat księdza Franciszka

2021-07-23 07:47
Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ksiądz kanonik Franciszek Hanek jest obecnie najstarszym kapłanem archidiecezji wrocławskiej. Dziś, 23 lipca skończył 100 lat.

Więcej ...

Kraków: dziś uroczystości w 5. rocznicę Światowych Dni Młodzieży

2021-07-24 08:27

Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej/Facebook

W sobotnie popołudnie i wieczór w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie odbędą się obchody 5. rocznicy Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Do udziału zaproszeni są także młodzi ludzie, którzy będą śledzić uroczystości za pośrednictwem transmisji online. Podczas spotkania odbędzie się premiera polskiej wersji hymnu ŚDM Lizbona 2023.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej dotyczący bp. Jana...

Kościół

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej dotyczący bp. Jana...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Dziękujemy Bogu za każdy dzień

Polska

Dziękujemy Bogu za każdy dzień

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Kościół

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Od piątku jedna forma liturgii rzymskiej

Kościół

Od piątku jedna forma liturgii rzymskiej

Ojciec Pio i epidemie

Wiara

Ojciec Pio i epidemie