Reklama

Niedziela Przemyska

Pasterz wśród owiec 35

Margaretka

Bożena Sztajner/Niedziela

Z metropolitą przemyskim abp. Adamem Szalem rozmawia ks. Zbigniew Suchy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KS. ZBIGNIEW SUCHY: – W ostatnim czasie świeccy czują potrzebę modlitwy za swoich kapłanów. Chciałbym zapytać o istotę Apostolstwa „Margaretka” – codziennej modlitwy za konkretnych kapłanów?

Reklama

ABP ADAM SZAL: – Mogą być bardzo różne prezenty, które otrzymujemy z okazji imienin, urodzin, rocznic czy świąt patronalnych. Niekiedy podejmujemy intelektualny wysiłek, by prezent wręczony solenizantowi, jubilatowi czy szanowanej osobie był dobrze przyjęty, potrzebny, atrakcyjny. W ostatnich czasach, wśród prezentów wręczanych osobom duchownym są tzw. „Margaretki”. Nazwa tego daru nawiązuje do polnego kwiatu składającego się z białych płatków okalających żółte centrum. Piękny symbol, jakim jest ten prosty kwiat, to tylko jeden z elementów składających się na dzieje powstania inicjatywy „Margaretek”. Nazwa ta jest ściśle związana z życiem młodej 13-letniej Margaret z Kanady. Jej życie było naznaczone ciężkim krzyżem. W 1951 r., w wieku 13 lat zachorowała i podczas leczenia w szpitalu została całkowicie sparaliżowana. Mogła poruszać tylko głową. Krzyż ten potraktowała jako swoistego rodzaju powołanie do modlitwy, szczególnie w intencji parafii, kapłanów i powierzanych jej problemów. Okazało się, że proszących ją o modlitwę było bardzo wielu. Jej życie naznaczone cierpieniem trwało jeszcze 27 lat i zakończyło się śmiercią w Wielki Piątek, w wieku 40 lat.
To szczególne apostolstwo cierpienia i modlitwy stało się znane szerszej opinii społecznej za sprawą pani prof. Louise Ward, która znając osobiście Margaret O’Donnel, założyła 1 sierpnia 1981 r. ruch „Magaretek”. Od tej pory w świcie powstało wiele grup modlitewnych, zobowiązujących się do modlitwy w intencji kapłanów.

– W jaki sposób jest realizowany ten apostolat?

– Inicjatywa ta sprowadza się do tworzenia siedmioosobowych grup modlitewnych wspierających kapłanów. Obok modlitwy, celem tego apostolstwa jest zabieganie o jedność kapłanów z władzą duchowną i między sobą, umacnianie współpracy między osobami duchownym a świeckimi oraz wspieranie powołań do życia kapłańskiego i zakonnego. Szczególnie pięknym symbolem tej grupy modlitewnej jest kwiat składający się z siedmiu płatków otaczających centrum. Ilość płatków symbolizuje siedem dni tygodnia. Każdy z tych płatków oznacza osobę modlącą się w jeden dzień w intencji kapłana, którego nazwisko jest wypisane w centrum kwiatu. Każdy z członków tej grupy modlitewnej wybiera sobie rodzaj modlitwy, którą zobowiązuje się odmawiać w intencji wybranego przez grupę kapłana. Istnieje możliwość modlitwy za kilku kapłanów przy założeniu, że powstaje przykładowo inna grupa modlitewna, w ramach której wybieramy sobie konkretny dzień tygodnia i rodzaj modlitwy.
Samo zainicjowanie tej grupy modlitewnej może mieć charakter bardzo uroczysty, podczas Mszy św. przez wypowiedzenie formuły zobowiązującej się do modlitwy. W ten sposób ukonstytuowana grupa modlitewna obejmując troską modlitewną kapłana, składa dar duchowy. Zewnętrznym symbolem tego daru jest rysunek kwiatu, na płatkach którego wypisane są imiona modlących się osób, a w centrum imię kapłana wspieranego duchowo. Symbol ten może być przepięknym darem, który możemy wręczyć kapłanowi przy okazji składania mu na przykład życzeń imieninowych czy też w sytuacji, gdy modlitwa jest mu szczególnie potrzebna.
To duchowe zaplecze modlitewne jest potrzebne każdemu kapłanowi. Trzeba się modlić o łaskę wytrwania w powołaniu. Kapłan stając w obliczu trudnej pracy kapłańskiej, choroby, wiedząc o tym, że ktoś modli się w jego intencji, potrafi z większą wytrwałością pokonać przeciwności. W sposób szczególny dar duchowego wsparcia jest ważny w obliczu kryzysów i załamań osoby duchownej.
W myśl zasady „dobro rodzi dobro” ten niezwykły dar, jakim jest „Margaretka”, pociąga za sobą wdzięczność ze strony obdarowanego kapłana. Każdy z nas, kapłanów, jest wdzięczny tym wszystkim, którzy ofiarując nam ten kwiat, z dobrego serca wspierają nas w realizacji powołania.
Z uwagi na to, że w naszej przemyskiej archidiecezji pojawiło się wiele grup modlitewnych „Margaretka”, duchowym ich opiekunem został ks. prał. Franciszek Goch, proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Brzozowie. Zapewne będzie on służył informacjami związanymi z funkcjonowaniem tego pięknego apostolstwa. Szczególną okazją do spotkania się osób modlących się w intencji kapłanów mogłoby być coroczne spotkanie Róż Żywego Różańca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2017-07-26 10:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Różaniec do Granic

Korony dla Matki Bożej nakłada abp Adam Szal

Damian Kandefer

Korony dla Matki Bożej nakłada abp Adam Szal

Więcej ...

Pytania o Kościół, pytania o Polskę

2024-12-20 18:50
Milena Kindziuk

Red.

Milena Kindziuk

Zastanawiam się niekiedy, co na bieżące wydarzenia życia publicznego powiedziałby dzisiaj ksiądz infułat Ireneusz Skubiś, wieloletni redaktor naczelny „Niedzieli”. Obecnie, gdy przypada pierwsza rocznica jego śmierci (zmarł 20 grudnia 2023 roku), mocniej wybrzmiewają pytania, które chciałabym mu zadać. Wszak sprawy Kościoła, i sprawy Ojczyzny – czyli dwóch jego największych miłości – stanowiły autentyczną troskę jego życia i wyznaczały program jego misji.

Więcej ...

Papież: patriarcha nie został wpuszczony do Strefy Gazy

2024-12-21 12:40

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Papież Franciszek poinformował w sobotę dostojników z Kurii Rzymskiej podczas spotkania, że do Strefy Gazy nie został wpuszczony patriarcha. Choć nie wymienił jego nazwiska, przypuszcza się, ze chodzi o łacińskiego patriarchę Jerozolimy kardynała Pierbattistę Pizzaballę. "Bombardowania to okrucieństwo" - mówił.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Wiara

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Nowenna do Świętej Rodziny

Wiara

Nowenna do Świętej Rodziny

Krosno: profanacja Krzyża Świętego

Kościół

Krosno: profanacja Krzyża Świętego

Niemcy/ Samochód wjechał w grupę ludzi na jarmarku...

Terroryzm

Niemcy/ Samochód wjechał w grupę ludzi na jarmarku...

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

Wiadomości

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

Zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. Petycja...

Wiara

Zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. Petycja...

Co mamy czynić?

Wiara

Co mamy czynić?

Episkopat odradza korzystanie z Nowego Przekładu...

Kościół

Episkopat odradza korzystanie z Nowego Przekładu...

Panie, ucz mnie uczciwości i gotowości niesienia pomocy...

Wiara

Panie, ucz mnie uczciwości i gotowości niesienia pomocy...