Reklama

Franciszek

Dziewięć "niesamowitych" gestów Franciszka w 2014 r.

Grzegorz Gałązka

Prośba o przebaczenie za molestowanie przez duchownych, upomnienie mafii, ale także znaczący udział w odnowieniu stosunków dyplomatycznych Kuba-USA - to tylko niektóre z gestów papieża Franciszka uznanych przez brytyjskich dziennikarzy serwisu "i100" i "The Independent" za "niesamowite" i godne zapamiętania w mijającym, 2014 roku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zdaniem serwisu "i100" należącego do dziennika "The Independent", Ojciec Święty miał wiele powodów do świętowania nie tylko w roku 2013. Franciszek przykuł uwagę całego świata także w 2014 roku. Serwis wymienia dziewięć wydarzeń, które, zdaniem dziennikarzy, najbardziej zapadły w pamięci wszystkim śledzącym pontyfikat papieża Bergoglio. Oto one:

Ojciec Święty osobiście błagał o przebaczenie osoby molestowane w młodości przez księży i wyraził pod adresem tych osób głębokie ubolewanie z powodu grzechów i poważnych przestępstw nadużyć seksualnych popełnionych przez członków duchowieństwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Franciszek upomniał mafię i inne organizacje przestępcze, by modliły się do Boga o przebaczenie i wyraziły skruchę po tym, jak 3-letni Nicola Campolongo w styczniu br. został spalony w samochodzie przez handlarzy narkotykami w miejscowości Cassano Jonio w Kalabrii, na południu Włoch.

Franciszek zadeklarował też w tym roku, że internet jest dziełem Bożym. Papież, rozważając dobre i złe strony rozwoju ery cyfrowej oraz jej wpływu na katolików i ich interakcję z ludźmi innych religii i wyznań stwierdził, że internet to "dar od Boga". - To jest coś prawdziwie dobrego, dar Boży - powiedział, przestrzegając jednocześnie, że "pożądanie cyfrowego komunikowania się może wpłynąć na nasze odizolowanie się od osób nam najbliższych".

Podczas sesji plenarnej Papieskiej Akademii Nauk, poświęconej ewolucji pojęcia natury, papież stwierdził z kolei, że "teoria wielkiego wybuchu" nie jest sprzeczna z wiarą katolicką w stworzenie świata przez Boga. - Ewolucja natury nie jest przeciwstawna pojęciu stworzenia, ponieważ ewolucja zakłada stworzenie rzeczy, które ewoluują - powiedział Ojciec Święty. Jak stwierdził, gdy czytamy Księgę Rodzaju, grozi nam wyobrażanie sobie Boga jako czarodzieja, który wszystko stwarza swą magiczną różdżką. Ale tak nie jest. Bóg „nie jest demiurgiem, ani czarodziejem, ale Stwórcą, który daje istnieje wszystkim bytom”. Początek świata nie jest więc „dziełem chaosu”, lecz „bezpośrednio pochodzi od najwyższej Zasady, która stwarza z miłości”.

Reklama

Franciszek zaprosił na przejażdżkę papamobile dwójkę dzieci, 11-letniego Livio Bastianellego i Davida Marii Bianchi. Papieski samochód okrążył z dziećmi na pokładzie Plac świętego Piotra podczas audiencji generalnej.

Serwis "i100" przypomina też, że papież odegrał też znaczącą rolę w historycznym odnowieniu stosunków dyplomatycznych między Kubą a Stanami Zjednoczonymi, które nastąpiło w tym miesiącu. Przyznali to zarówno Barack Obama, jak i Raul Castro. Obama podziękował Ojcu Świętemu za moralny przykład, którzy wskazuje na istotę zmieniania świata na taki jaki powinien być, niż utrwalania go takim, jaki jest.

Franciszek stał się pierwszą głową wspólnoty religijnej, która zagościła na okładce magazynu "Rolling Stone".

Franciszek oddał na aukcję w Paryżu swój motocykl marki Harley-Davidson, z którego sprzedaży dochód - ponad 241 tys. euro - został przeznaczony na wsparcie hostelu i kuchni dla ubogich w Rzymie prowadzonego przez Caritas Rzymu.

Podziel się:

Oceń:

2014-12-27 15:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek – piłkarski kibic nr 1

Grzegorz Gałązka

Od pewnego czasu osoby przyjmowane przez papieża na audiencji prywatnej bardzo często przynoszą Ojcu Świętemu piłkarski trykot reprezentacyjnej drużyny piłkarskiej ich kraju. Odkąd okazało się, że papieżem został wybrany zagorzały kibic piłkarski z Argentyny, okazuje się, że są nimi zarówno pielgrzymi na Placu św. Piotra, jak i oficjalni goście papieża Franciszka.

Więcej ...

Ks. Tadeo z Filipin: na pielgrzymce łagiewnickiej zobaczyłem nadzieję Kościoła

2024-05-05 14:58
Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

Małgorzata Pabis

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

„Na pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia zobaczyłem młodych ludzi, rodziny z dziećmi, nadzieję Kościoła” - mówi ks. Tadeo Timada, filipiński duchowny ze Zgromadzenia Synów Miłości, który uczestniczył po raz pierwszy w bielsko-żywieckiej pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Przeszła ona po raz 12. z Bielska-Białej do krakowskich Łagiewnik w dniach od 30 kwietnia do 3 maja br. Wzięło w niej udział ponad 1200 osób.

Więcej ...

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59
Abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...