Reklama

Niedziela Świdnicka

Diecezja wspiera akcję poszukiwania dawców szpiku

Ryszard Wyszyński

Niepokój rodziców o życie chorego Kubusia – trudno wyrazić w słowach. Podobnie jak grupa wolontariuszy mocno wierzą, że dzięki przeprowadzonej akcji znajdą dawcę komórek macierzystych dla ich dziecka. Chcemy zaprosić wszystkie osoby, które pragną pomóc, do zgłoszenia się jako potencjalni dawcy szpiku.
– Kto wie, może to twój szpik pomoże Kubie – apelują mama i tata Kuby do wszystkich, którzy mają dobre serca

W wałbrzyskim ratuszu w ostatnim dniu lipca odbyło się spotkanie rozpoczynające akcję szukania i rejestracji potencjalnych dawców szpiku dla chorych. Uczestniczyli w nim: prezydent miasta Roman Szełemej, w imieniu bp. Ignacego Deca bp Adam Bałabuch, radna Renata Wierzbicka oraz koordynatorka akcji z fundacji DKMS Katarzyna Baran. Tym razem pilnej pomocy potrzebuje 6-letni Kuba Ryczek z Boguszowa-Gorc, który był obecny na spotkaniu z rodzicami. To nie pierwsze takie przedsięwzięcie, do którego włączyła się diecezja świdnicka z biskupem ordynariuszem Ignacym Decem. Dzięki wcześniejszej akcji drugą szansę na życie otrzymała Karolinka Mars z Wałbrzycha, również obecna na spotkaniu, która po przeszczepie szpiku dochodzi bardzo szybko do zdrowia. Jej radość i entuzjazm, widoczny na każdym kroku, jest najlepszym przykładem, jak dzięki takim przedsięwzięciom można uratować komuś życie.

Dla takich chorych jedyną szansą – o czym trzeba szeroko mówić – jest bardzo często znalezienie niespokrewnionego dawcy, od którego pobrane komórki macierzyste są w stanie uratować choremu życie, jak Karolince i też wielu innym osobom po przeszczepach.

– Inicjatywy jak ta wpisują się w krąg działań, do których zobowiązuje nas chrześcijańskie przykazanie miłości do Boga i do drugiego człowieka – mówił bp Adam Bałabuch. – Do tego typu aktywności, żeby być dawcą szpiku, zachęcają też odpowiednie dokumenty Kościoła – dodał i zadeklarował, że przy pełnej akceptacji Biskupa Ordynariusza dla tych inicjatyw można i należy wykorzystywać ambony w ogłoszeniach, co zresztą następuje w wielu parafiach. – Mam nadzieję, że ta akcja przyniesie pozytywny skutek i znajdziemy dawcę dla Kubusia, o co będę się modlić i o co apeluję do wiernych diecezji, by uczestniczyli w tej i podobnych akcjach – podkreślił.

Reklama

Dla prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja, który z zawodu jest lekarzem, patronat nad akcją to wielkie zobowiązanie. On sam już bardzo dawno jest w rejestrze dawców szpiku. – W sytuacji, kiedy nie ma innego leku farmakologicznego, chemicznego – oddając komuś część swoich komórek, co ma miejsce bez najmniejszego uszczerbku naszego zdrowia, możemy komuś uratować życie – podkreślił prezydent. – A najlepszym przykładem jest tu obecna Karolinka, jak też dwoje innych dzieci z Wałbrzycha, którym dzięki identycznym akcjom poszukiwania dawców udało się uratować życie. Apeluję o wsparcie tej idei, trzeba o niej mówić, gdzie tylko można, ponieważ jest bardzo potrzebna, a znalezienie bliźniaka genetycznego bywa często ostatnią szansą dla chorego na powrót do pełni sił i zdrowia. Udział w tej akcji nas, dawców, naprawdę nic nas nie kosztuje poza chwilą jakiejś refleksji, którą musimy podjąć w naszym umyśle, i nic nie boli. Nic też nie grozi dawcy, a więc ta akcja ma w sobie tylko same pozytywy – dodał prezydent Szełemej.

Wolontariusze zmobilizowani przez Renatę Wierzbicką przeprowadzili akcję informacyjną i rejestracyjną kandydatów na dawców 5 i 6 sierpnia w Zamku Książ, w galerii Victoria w Pasażu Tesco i w dwóch parafiach w Boguszowie-Gorcach.

2017-08-16 13:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nuncjatura: Nie mamy informacji o wysłaniu wizytatora apostolskiego do Archidiecezji Gdańskiej

BP KEP

Do chwili obecnej Nuncjatura nie otrzymała żadnej informacji, że Stolica Apostolska podjęła decyzję o wysłaniu wizytatora apostolskiego w celu zweryfikowania sytuacji w Archidiecezji Gdańskiej – informuje Nuncjatura Apostolska w Polsce w oświadczeniu z 27 lutego 2020 roku.

Więcej ...

Hiszpania: rząd zamierza usunąć benedyktynów z Doliny Poległych i zdesakralizować to miejsce

2020-09-18 19:50
Opactwo benedyktynów w Dolinie Poległych

Wikipedia

Opactwo benedyktynów w Dolinie Poległych

Hiszpański rząd ogłosił 15 września projekt zmiany ustawy o pamięci historycznej, która – jeśli zatwierdzi to parlament – będzie się odtąd nazywać „pamięcią demokratyczną”. Nowe przepisy zastąpiłyby ustawę, wprowadzoną przez lewicowy rząd premiera José Luisa Rodrigueza Zapatero w 2007 roku. Obecna propozycja jest wymierzona zwłaszcza w Dolinę Poległych (ponad 50 km od Madrytu), w której pochowano ok. 40 tys. ofiar wojny domowej w Hiszpanii w latach 1936-39 i w znajdujące się tam opactwo benedyktynów, których władze chcą stamtąd usunąć oraz zburzyć górujący nad tym miejscem 150-metrowy krzyż.

Więcej ...

Projekt "Kultura w sieci"

2020-09-19 09:24

ARCHIWUM ZESPOŁU "ŚLĄSK"

Zapraszamy do oberzenia projektu "Kultura w sieci". Jest on realizowany przez Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater dla Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Odbędą się 3 premiery koncertowe online.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Młodości, ty do Kościoła przychodź!

Kościół

Młodości, ty do Kościoła przychodź!

Terlecki: koalicja praktycznie nie istnieje

Polityka

Terlecki: koalicja praktycznie nie istnieje

Nigeria: chrześcijanie spaleni żywcem

Kościół

Nigeria: chrześcijanie spaleni żywcem

Hiszpania: rząd zamierza usunąć benedyktynów z Doliny...

Europa

Hiszpania: rząd zamierza usunąć benedyktynów z Doliny...

Kard. Nycz: tłumów już nie będzie, cieszmy się z...

Polska

Kard. Nycz: tłumów już nie będzie, cieszmy się z...

Nikt nikogo nie zmusza do kapłaństwa

Niedziela Łódzka

Nikt nikogo nie zmusza do kapłaństwa

Jasna Góra żegna Emmę Morosini - najstarszą pieszą...

Jasna Góra

Jasna Góra żegna Emmę Morosini - najstarszą pieszą...

Kard. Sarah: „Z radością powróćmy do Eucharystii”

Watykan

Kard. Sarah: „Z radością powróćmy do Eucharystii”

Watykan: nowa diecezja bpa Kałuży

Watykan

Watykan: nowa diecezja bpa Kałuży