Reklama

Niedziela Legnicka

Katecheci u progu nowego roku szkolnego

Uczestnicy krzeszowskiego spotkania katechetów

Monika Łukaszów

Uczestnicy krzeszowskiego spotkania katechetów

Życzę wam, abyśmy jak najdoskonalej przygotowali się do tego wielkiego przesłania, jakim jest katecheza, mówił bp Antoni Długosz podczas dnia skupienia katechetów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wuroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, katecheci z terenu diecezji legnickiej spotkali się na dorocznym dniu skupienia, który od wielu już lat odbywa się tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Spotkanie tradycyjnie już ma miejsce przed tronem Matki Bożej Łaskawej w krzeszowskim Sanktuarium. Jak podkreślają katecheci, jest to szczególny czas i miejsce, by wspólnie spotkać się z innymi nauczycielami, porozmawiać, wymienić się doświadczeniami pracy w szkole, a przede wszystkim, by prosić o wstawiennictwo krzeszowską Panią, w sprawach osobistych i zawodowych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wśród wielu punktów programu, który został przygotowany przez Wydział Katechetyczny Legnickiej Kurii Biskupiej był czas na modlitwę, Eucharystię, katechezę, a także koncert organowy. Gościem honorowym tegorocznego spotkania, był bp prof. dr hab. Antoni Długosz – biskup pomocniczy senior archidiecezji częstochowskiej, który wygłosił konferencję na temat „Język w katechezie”, a także przewodniczył uroczystej Mszy św. w intencji nauczycieli religii.

Reklama

W homilii bp Długosz mówił o historii Jasnogórskiego Obrazu, a także Matce Bożej, która jest Matką wszystkich nas, i która ciągle obecna jest w naszym życiu. – Boża Matko, dziękujemy Ci za to wielkie wyróżnienie, że jesteśmy prorokami Twojego Syna i prosimy, abyśmy tak jak Ty, w różnych doświadczeniach życia, a szczególnie w tajemnicach bolesnych naszego życiowego różańca, powtarzali za Tobą „fiat”, niech się stanie wola Twoja – mówił Ksiądz Biskup.

– Życzę wam, abyśmy starali się jak najdoskonalej przygotowywać do tego wielkiego katechetycznego przesłania. To przecież przez nas mówi sam Jezus. To my udzielamy swojego głosu, by Jezus wspierał wszystkich na duchu i przypominał o tym, że w najtrudniejszej sytuacji rozwiążemy problemy naszego życia, jeśli zawierzymy całkowicie Ewangelii Jezusa. Życzę, aby każdy z nas, do każdej katechezy był przygotowany. By dochował wierności Bogu, poprawnie interpretując przesłanie Pisma Świętego, a także był wierny człowiekowi, żył problemami, troskami i radościami dzieci i młodzieży, przed którymi staje – mówił dalej bp Długosz.

Na zakończenie Eucharystii, ks. Jarosław Kowalczyk, dyrektor Wydziału Katechetycznego, wręczył bp Antoniemu pamiątkowy medal z wizerunkiem św. Jana Pawła II, który został przygotowany w ramach obchodów 25-lecia ustanowienia diecezji legnickiej.

W dniu skupienia uczestniczył także bp Marek Mendyk, który przez wiele lat był dyrektorem Wydziału Katechetycznego LKB, a od kilku lat pełni funkcję przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego w Episkopacie Polski.

Podczas spotkania podziękowano także katechetom przechodzącym na emeryturę lub na świadczenie kompensacyjne dla nauczycieli. – W 2017 r. żegnamy 14 osób, które nie będą katechizować, ale świadectwem swojego życia będą innych wciąż przyprowadzać do Pana Boga – mówił ks. Kowalczyk. Uroczyście powitał także w gronie katechetów 7 osób, które w tym roku szkolnym rozpoczynają pracę katechetyczną.

Dzień skupienia katechetów w bazylice krzeszowskiej zakończył się odmówieniem Koronki do Bożego Miłosierdzia.

Podziel się:

Oceń:

2017-09-06 12:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Katecheci na start

Eucharystią rozpoczęto nowy rok katechetyczny

Ks. Krystian Bordzań

Eucharystią rozpoczęto nowy rok katechetyczny

Więcej ...

Odkryć Jego obecność

2025-12-09 11:49

Niedziela Ogólnopolska 50/2025, str. 22

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Zakończenie Roku Jubileuszu 2025. Zaproszenie.

2025-12-14 10:02

ks. Waldemar Wesołowski

Biskup legnicki zaprasza na zamknięcie Jubileuszu 2025

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika diecezji pelplińskiej w związku z...

Kościół

Oświadczenie rzecznika diecezji pelplińskiej w związku z...

Podkarpackie: Ewakuacja pociągu Przemyśl-Kijów

Wiadomości

Podkarpackie: Ewakuacja pociągu Przemyśl-Kijów

Dr Branca Acevedo: byłam lekarką s. Łucji dos Santos,...

Wiara

Dr Branca Acevedo: byłam lekarką s. Łucji dos Santos,...

Radość, która wybija się ponad fiolet. Co powinniśmy...

Kościół

Radość, która wybija się ponad fiolet. Co powinniśmy...

Zmarł śp. o. Eustachy Rakoczy - jasnogórski kapelan...

Kościół

Zmarł śp. o. Eustachy Rakoczy - jasnogórski kapelan...

Kalendarz Adwentowy: Najmniejsi w ręku Odkupiciela

Wiara

Kalendarz Adwentowy: Najmniejsi w ręku Odkupiciela

Kalendarz Adwentowy: Pokój jak rzeka, serce jak dziecko

Wiara

Kalendarz Adwentowy: Pokój jak rzeka, serce jak dziecko

Trwają poszukiwania ks. Marka Wodawskiego. Policja...

Kościół

Trwają poszukiwania ks. Marka Wodawskiego. Policja...

Kalendarz Adwentowy: Nowy początek!

Wiara

Kalendarz Adwentowy: Nowy początek!