Reklama

Polska

Dokąd idziesz, Europo?

Bożena Sztajner/Niedziela

Wybitni przedstawiciele świata nauki, kultury, polityki i Kościoła z całej Europy spotkali się na I Międzynarodowym Kongresie Ruchu „Europa Christi” i podjęli debatę nad kondycją duchową i przyszłością Starego Kontynentu. Kongres, zorganizowany w dniach 19-23 października br. pod hasłem „Otwórzcie drzwi Chrystusowi!”, rozpoczął się u Matki Chrystusa na Jasnej Górze. Jego poszczególne sesje miały miejsce w Częstochowie, Łodzi i Warszawie

Sesję w Częstochowie poprzedziła modlitwa Apelu Jasnogórskiego w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej 19 października br. Poprowadził ją metropolita częstochowski abp Wacław Depo i zawierzył Matce Bożej dzieło kongresu.

Pierwsza sesja kongresu odnosiła się bezpośrednio do postaci i nauczania św. Jana Pawła II. Członkowie Ruchu „Europa Christi” podejmują formalne działania o uznanie Papieża Polaka za patrona Europy.

Wśród gości i prelegentów przybyłych na obrady do auli „Niedzieli” byli: kard. Stanisław Dziwisz, abp Wacław Depo, abp Stanisław Nowak, bp Antoni Długosz, bp Andrzej Przybylski, o. Mariusz Tabulski z Jasnej Góry, ks. prał. Zbigniew Kras – kapelan Prezydenta RP, przedstawiciele świata polityki, nauki i biznesu.

Reklama

Założyciel i moderator Ruchu „Europa Christi” ks. inf. Ireneusz Skubiś nakreślił ramy ideowe ruchu. Wyjaśnił, że jest on odpowiedzią na wyzwania czasu. – Trzeba ratować Europę, bo zmierza ku śmierci. Jest chora, traci swoją tożsamość. Zapomina o korzeniach, z których wyrosła jej wielkość – o Chrystusie. Europa usuwa krzyż z przestrzeni publicznej, a przecież wspólnotę europejską zakładali ludzie wierzący, m.in. Robert Schuman i Alcide de Gasperi – powiedział ks. Skubiś i wskazał na hasło częstochowskiej sesji kongresu: „Totus Tuus”, odnoszące się do postaci św. Jana Pawła II i jego całkowitego zawierzenia Maryi.

Do osoby Papieża Polaka jako proponowanego patrona Europy nawiązał w swym wystąpieniu kard. Stanisław Dziwisz, przez wiele lat sekretarz Ojca Świętego. Zwrócił uwagę na rolę Jana Pawła II w obaleniu komunizmu i odzyskaniu wolności narodów Europy, na jego udział w zjednoczeniu Europy, na trafne diagnozowanie zagrożeń Starego Kontynentu i ukazywanie drogi ich przezwyciężania – powrót do ideałów stojących u korzeni kultury europejskiej.

Myśli św. Jana Pawła II na temat Europy przybliżył w swoim wystąpieniu abp Wacław Depo, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu. Skupił się na treściach zawartych w adhortacji apostolskiej Jana Pawła II „Ecclesia in Europa” w kontekście nowych wyzwań. Odniósł się do niebezpiecznej pokusy budowania cywilizacji bez Boga na podobieństwo biblijnej wieży Babel.

Reklama

Do diagnozy współczesnej Europy jako kontynentu, który utracił nadzieję, odwołał się w swoim wystąpieniu ks. dr hab. Robert Nęcek z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

– To nie starzenie się społeczeństw napawa niepokojem – starzenie się jest procesem naturalnym. Niepokojem napawa matematyczny brak dzieci. W takiej sytuacji macierzyństwo staje się misją i wszyscy powinniśmy wspierać rodzinę – przyznał.

O wielkim zawierzeniu Maryi w 300-lecie koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej mówił o. dr Mariusz Tabulski OSPPE. – Program duchowy Apelu Jasnogórskiego: „Jestem, pamiętam, czuwam”, jest wciąż aktualny, nie tylko dla Polski, ale dla całej Europy – podkreślił o. Tabulski.

Dr hab. Zbigniew Krysiak, profesor SGH, prezes Instytutu Myśli Schumana, mówił o inicjatywach Grup Schumana, które włączyły się w dzieło Ruchu „Europa Christi”. Szczególnie ważne są Europejskie Festiwale Schumana i „Wigilie bez granic”, na które Polacy zapraszają do swoich domów cudzoziemców.

Na pierwszą sesję kongresu przybył do Częstochowy z Włoch Antonio Gaspari, redaktor naczelny portalu „Frammenti di Pace”, który mówił na temat: „Media w służbie idei Europa Christi”. – Media nauczyły nas, że „zła wiadomość to dobra wiadomość”, bo sensacja zwiększa oglądalność programów, napędza czytelników – zwrócił uwagę dziennikarz. – Chcemy odwrócić tę niepisaną w świecie mediów zasadę i promować tezę, że „dobra wiadomość to piękna wiadomość” – podkreślił Antonio Gaspari.

Pierwszej sesji Międzynarodowego Kongresu Ruchu „Europa Christi” towarzyszył występ znanego akordeonisty Marcina Wyrostka, który w drodze do Brukseli zawitał do auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Razem z bp. Antonim Długoszem zachwycili zebranych. W kontekście odbywającego się kongresu wymownie wybrzmiał utwór „Europo, nie możesz żyć bez Boga”.

2017-10-25 10:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kwestie kluczowe dla przyszłości Polski

2020-07-28 08:21

Niedziela Ogólnopolska 31/2020, str. 44

Redakcja

Chrześcijaństwo jest w stanie dać światu uporządkowaną rozumem propozycję dla zapewnienia człowiekowi na ziemi pokoju i sensu.

Więcej ...

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

2020-08-06 09:24

Youtube.com

Rygory ponownie wprowadzane w 9 powiatach woj. wielkopolskiego, małopolskiego, łódzkiego i śląskiego - m.in. obowiązkowe maseczki w przestrzeni publicznej; łagodniejsze rygory w 10 kolejnych powiatach m.in. w woj. podkarpackim.

Więcej ...

5 pytań do… Pana Ambasadora Tomasza Orłowskiego

2020-08-07 10:43

Materiał Prasowy

Ambasador Tomasz Orłowski

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Wiadomości

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Watykan: nie wolno zmieniać formuły Chrztu św.

Kościół

Watykan: nie wolno zmieniać formuły Chrztu św.

To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie

Wiara

To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie

Andrzej Duda złożył przysięgę prezydencką, objął...

Polityka

Andrzej Duda złożył przysięgę prezydencką, objął...

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Kościół

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Rozwodów kościelnych nie ma!

Niedziela Łódzka

Rozwodów kościelnych nie ma!