Reklama

Bożena Sztajner/Niedziela

Dokąd idziesz, Europo?

2017-10-25 10:35

Anna Cichobłazińska
Niedziela Ogólnopolska 44/2017, str. 10

Wybitni przedstawiciele świata nauki, kultury, polityki i Kościoła z całej Europy spotkali się na I Międzynarodowym Kongresie Ruchu „Europa Christi” i podjęli debatę nad kondycją duchową i przyszłością Starego Kontynentu. Kongres, zorganizowany w dniach 19-23 października br. pod hasłem „Otwórzcie drzwi Chrystusowi!”, rozpoczął się u Matki Chrystusa na Jasnej Górze. Jego poszczególne sesje miały miejsce w Częstochowie, Łodzi i Warszawie

Sesję w Częstochowie poprzedziła modlitwa Apelu Jasnogórskiego w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej 19 października br. Poprowadził ją metropolita częstochowski abp Wacław Depo i zawierzył Matce Bożej dzieło kongresu.

Pierwsza sesja kongresu odnosiła się bezpośrednio do postaci i nauczania św. Jana Pawła II. Członkowie Ruchu „Europa Christi” podejmują formalne działania o uznanie Papieża Polaka za patrona Europy.

Wśród gości i prelegentów przybyłych na obrady do auli „Niedzieli” byli: kard. Stanisław Dziwisz, abp Wacław Depo, abp Stanisław Nowak, bp Antoni Długosz, bp Andrzej Przybylski, o. Mariusz Tabulski z Jasnej Góry, ks. prał. Zbigniew Kras – kapelan Prezydenta RP, przedstawiciele świata polityki, nauki i biznesu.

Reklama

Założyciel i moderator Ruchu „Europa Christi” ks. inf. Ireneusz Skubiś nakreślił ramy ideowe ruchu. Wyjaśnił, że jest on odpowiedzią na wyzwania czasu. – Trzeba ratować Europę, bo zmierza ku śmierci. Jest chora, traci swoją tożsamość. Zapomina o korzeniach, z których wyrosła jej wielkość – o Chrystusie. Europa usuwa krzyż z przestrzeni publicznej, a przecież wspólnotę europejską zakładali ludzie wierzący, m.in. Robert Schuman i Alcide de Gasperi – powiedział ks. Skubiś i wskazał na hasło częstochowskiej sesji kongresu: „Totus Tuus”, odnoszące się do postaci św. Jana Pawła II i jego całkowitego zawierzenia Maryi.

Do osoby Papieża Polaka jako proponowanego patrona Europy nawiązał w swym wystąpieniu kard. Stanisław Dziwisz, przez wiele lat sekretarz Ojca Świętego. Zwrócił uwagę na rolę Jana Pawła II w obaleniu komunizmu i odzyskaniu wolności narodów Europy, na jego udział w zjednoczeniu Europy, na trafne diagnozowanie zagrożeń Starego Kontynentu i ukazywanie drogi ich przezwyciężania – powrót do ideałów stojących u korzeni kultury europejskiej.

Myśli św. Jana Pawła II na temat Europy przybliżył w swoim wystąpieniu abp Wacław Depo, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu. Skupił się na treściach zawartych w adhortacji apostolskiej Jana Pawła II „Ecclesia in Europa” w kontekście nowych wyzwań. Odniósł się do niebezpiecznej pokusy budowania cywilizacji bez Boga na podobieństwo biblijnej wieży Babel.

Do diagnozy współczesnej Europy jako kontynentu, który utracił nadzieję, odwołał się w swoim wystąpieniu ks. dr hab. Robert Nęcek z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

– To nie starzenie się społeczeństw napawa niepokojem – starzenie się jest procesem naturalnym. Niepokojem napawa matematyczny brak dzieci. W takiej sytuacji macierzyństwo staje się misją i wszyscy powinniśmy wspierać rodzinę – przyznał.

O wielkim zawierzeniu Maryi w 300-lecie koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej mówił o. dr Mariusz Tabulski OSPPE. – Program duchowy Apelu Jasnogórskiego: „Jestem, pamiętam, czuwam”, jest wciąż aktualny, nie tylko dla Polski, ale dla całej Europy – podkreślił o. Tabulski.

Dr hab. Zbigniew Krysiak, profesor SGH, prezes Instytutu Myśli Schumana, mówił o inicjatywach Grup Schumana, które włączyły się w dzieło Ruchu „Europa Christi”. Szczególnie ważne są Europejskie Festiwale Schumana i „Wigilie bez granic”, na które Polacy zapraszają do swoich domów cudzoziemców.

Na pierwszą sesję kongresu przybył do Częstochowy z Włoch Antonio Gaspari, redaktor naczelny portalu „Frammenti di Pace”, który mówił na temat: „Media w służbie idei Europa Christi”. – Media nauczyły nas, że „zła wiadomość to dobra wiadomość”, bo sensacja zwiększa oglądalność programów, napędza czytelników – zwrócił uwagę dziennikarz. – Chcemy odwrócić tę niepisaną w świecie mediów zasadę i promować tezę, że „dobra wiadomość to piękna wiadomość” – podkreślił Antonio Gaspari.

Pierwszej sesji Międzynarodowego Kongresu Ruchu „Europa Christi” towarzyszył występ znanego akordeonisty Marcina Wyrostka, który w drodze do Brukseli zawitał do auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Razem z bp. Antonim Długoszem zachwycili zebranych. W kontekście odbywającego się kongresu wymownie wybrzmiał utwór „Europo, nie możesz żyć bez Boga”.

Tagi:
Europa Christi

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Podsumowanie  385. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

Podsumowanie 385. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

Lech Dyblik na Pielgrzymce Bezdomnych

Lech Dyblik na Pielgrzymce Bezdomnych

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

101. rocznica urodzin

101. rocznica urodzin

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Prezentacja nr 47/ 2019

Prezentacja nr 47/ 2019

Wizyta studyjna u duchaczy

Wizyta studyjna u duchaczy

Międzynarodowy kongres

Międzynarodowy kongres "Katolicy a tożsamość wspólnoty narodowej"

INSIEME znaczy razem

INSIEME znaczy razem

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem