Reklama

Wiadomości z Podlasia

Niedziela podlaska 12/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

28 lutego - 2 marca we Wrzosowie k. Radomia odbyło się posiedzenie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Naszą diecezję reprezentował ks. Andrzej Lubowicki - asystent KSM w diecezji drohiczyńskiej wraz z trzyosobową grupą młodzieży. Podczas spotkania poruszono m.in. następujące zagadnienia: "Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej - szansa czy zagrożenie?", "Rola mediów w duszpasterstwie" oraz "Organizacja duszpasterstwa młodzieży i sposoby formowania duszpasterskiego młodzieży". Pracom przewodniczyło Prezydium Krajowej Rady KSM wraz z generalnym asystentem KSM - ks. prał. Antonim Sołtysikiem.

28 lutego - 2 marca w Drohiczynie odbyły się rekolekcje członków Akcji Katolickiej diecezji drohiczyńskiej. Ćwiczeniom duchowym przewodniczył ks. prał. Tadeusz Osiński - diecezjalny asystent Akcji Katolickiej. Tematem wiodącym rekolekcji była "Nowa Ewangelizacja III tysiąclecia", zaś mottem przewodnim słowa bp. Piotra Jareckiego: "Akcja Katolicka powinna stawać się autentyczną szkołą ewangelizacji ugruntowaną na słuchaniu Słowa Bożego i katechizacji".
Na zakończenie rekolekcji uroczystą Mszę św. odprawił i kazanie do uczestników wygłosił bp Antoni Dydycz.

1 marca, w ramach stałej formacji kapłanów, w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie odbył się Dzień Pastoralny. Tematyką spotkania, na które zaproszeni zostali kapłani, alumni, katechetki i katecheci, członkowie Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej i przedstawiciele Rad Parafialnych, było duszpasterstwo młodzieży. W programie spotkania miały miejsce m. in.: modlitwa dnia, którą poprowadził ks. Tadeusz Syczewski - ojciec duchowny WSD w Drohiczynie, słowo wstępne ks. inf. Eugeniusza Borowskiego, referat bp. Edwarda Dajczaka - "Droga współczesnej młodzieży do Jezusa Chrystusa", dyskusja, referat bp. Henryka Tomasika - Przesłanie z Toronto i hasło na tegoroczny Dzień Młodzieży: "Oto Matka Twoja" oraz przedstawienie przez ks. Romana Kowerdzieja - dyrektora ds. młodzieży programu prac na rok 2003 ruchów i stowarzyszeń młodzieżowych z diecezji. Rano o godz. 7.00 w kaplicy seminaryjnej bp E. Dajczak przewodniczył Mszy św. i wygłosił kazanie dla alumnów WSD.

3 marca, z inicjatywy Kazimierza Gietka - dyrektora Gminnego Gimnazjum w Siemiatyczach, proboszcza ks. Jana Koca i prefekta ks. Bohdana Sawickiego, odbyło się otwarcie i pobłogosławienie sali gimnastycznej oraz rozbudowanego gmachu szkoły, którego dokonał bp Antoni Dydycz. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, Kuratorium oraz sponsorzy. Budowę hali sportowej rozpoczęto w 2001 r.

4 marca w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie, na zakończenie karnawału, odbyły się "ostatki". Klerycy tradycyjnie przygotowali program, w którym z satyrą przedstawili życie we wspólnocie seminaryjnej. W gronie widzów znaleźli się bp Antoni Dydycz, profesorowie seminarium i siostry zakonne.

5 marca bp Antoni Dydycz odprawił w Kosowie Lackim Mszę św. w 30. dzień po śmierci ks. kan. Zygmunta Ryciaka. Ks. Zygmunt Ryciak urodził się 15 marca 1929 r. Święcenia kapłańskie przyjął w 1957 r. Był kapłanem diecezji siedleckiej. Od 1982 r. sprawował funkcję proboszcza parafii pw. Świętych Piotra i Pawła w Okrzei. Zmarł 3 lutego po ciężkiej chorobie. Pochowany został na cmentarzu w swojej rodzinnej parafii w Kosowie Lackim.

5 marca, na rozpoczęcie Wielkiego Postu, bp Antoni Dydycz przewodniczył Mszy św. i obrzędom Środy Popielcowej w kościele pofranciszkańskim w Drohiczynie. W trakcie liturgii, tradycyjnie na znak pokuty, odbył się obrzęd posypania głów popiołem.

6-7 marca bp Antoni Dydycz przeprowadził wizytację kanoniczną w parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Kątach. W trakcie wizytacji m.in. odbyło się pobłogosławienie odrestaurowanych stacji Drogi Krzyżowej. Parafia w Kątach powstała w 1919 r. Liczy obecnie ok. 800 wiernych. Jej proboszczem od 1997 r. jest ks. Andrzej Oleszczuk.

8 marca, z inicjatywy i pod przewodnictwem bp. Antoniego Dydycza, w sali konferencyjnej Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie odbyło się Diecezjalne Forum Wspólnot, Ruchów, Organizacji i Stowarzyszeń Katolickich. W trakcie spotkania liderzy dokonali prezentacji swoich grup oraz podjęto decyzję o utworzeniu w przyszłości Rady Wspólnot, Ruchów, Organizacji i Stowarzyszeń Katolickich.

9 marca w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie, pod przewodnictwem bp. Antoniego Dydycza, odbyła się uroczystość ustanowienia alumnów w posłudze lektora i akolity oraz kandydaturze do diakonatu i kapłaństwa. Lektorami zostali alumni trzeciego kursu: Krzysztof Grzybowski, Antoni Klukowski, Marcin Jan Mościński, Rafał Pokrywiński, Rafał Romańczuk, Krzysztof Rzepczyński i Marcin Wojtyra. W posłudze akolity zostali ustanowieni klerycy czwartego kursu: Mariusz Boguszewski, Tomasz Grzegorz Duszkiewicz, Robert Adam Figura, Paweł Grzeszek, Oleg Silkiewicz, Jacek Wentczuk i Andrzej Zalewski. W kandydaturze do diakonatu i kapłaństwa zostali ustanowieni dwaj alumni z piątego roku: Jacek Marian Połowianiuk i Piotr Wójcik. Uroczystość poprzedziły trzydniowe rekolekcje wielkopostne, które prowadził salezjanin ks. Krzysztof Lis z Łodzi.

9 marca w kinie "Daniel" w Drohiczynie odbyło się przedstawienie premierowe sztuki teatralnej przygotowanej przez kleryków WSD pt. Nadzieja w beznadziei. Scenariusz spektaklu został oparty na utworze Lwa Tołstoja pt. Spowiedź. Widzowie, wśród których znalazł się także bp Antoni Dydycz, przyjęli inscenizację z wielkim entuzjazmem i wzruszeniem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Być oparciem dla innych

2024-04-23 12:35
Wspólna modlitwa w kościele św. Maurycego

Magdalena Lewandowska

Wspólna modlitwa w kościele św. Maurycego

W parafii św. Maurycego odbyło się ostatnie rejonowe spotkanie zespołów presynodalnych dla rejonu Wrocław-Śródmieście i Wrocław-Południe.

Więcej ...

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Więcej ...

Biblia nauczycielką miłości bliźniego

2024-04-24 11:24

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Kolejnym przystankiem na trasie peregrynacji relikwii bł. Rodziny Ulmów była bazylika katedralna w Sandomierzu. Na wspólnej modlitwie zgromadzili się kapłani oraz wierni z rejonu sandomierskiego.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Kościół

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z...

Kościół

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć