Reklama

PB

Bp Pindel zaprasza na Tydzień Ekumeniczny i Dzień Judaizmu

2015-01-07 17:08

rk / Bielsko-Biała / KAI

Wszystkich, „dla których ważna jest sprawa ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego”, zaprosił biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel do uczestnictwa w obchodach Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan (18-25 stycznia) oraz w poprzedzającym to wydarzenie Dniu Judaizmu. Centralne obchody XVIII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce odbędą się 15 stycznia w Bielsku-Białej i Oświęcimiu. Z tej okazji na terenie diecezji bielsko-żywieckiej zaplanowano także specjalne międzyreligijne wydarzenia w Cieszynie i Żywcu.

W liście pasterskim ordynariusz przypomniał, że diecezję bielsko-żywiecką zamieszkują przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich, przede wszystkim wierni Kościoła ewangelicko-augsburskiego, w Bielsku-Białej ma natomiast siedzibę Wyznaniowa Gmina Żydowska.

„Ekumeniczny charakter diecezji znajduje odzwierciedlenie w wielu sferach jej życia. W szpitalach działają kaplice ekumeniczne, w uroczystościach biorą udział przedstawiciele różnych Kościołów, podejmowana jest współpraca w dziedzinie edukacji i katechezy, czego przykładem jest Międzynarodowy Ekumeniczny Konkurs Wiedzy Biblijnej »Jonasz«” – zaznaczył biskup, wspominając przy okazji niedawną historię parafii św. Marcina w Międzyrzeczu, gdy po pożarze tamtejszego kościoła katolikom pomogli ewangelicy, udostępniając im swą świątynię do modlitwy i liturgii.

Nawiązując do tegorocznego hasła Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan – „Daj mi pić” (J 4,7) – bp Pindel zauważył, że słowa te odsyłają do sytuacji, gdy Jezus rozmawia z Samarytanką – przedstawicielką znienawidzonej przez Żydów grupy religijnej. Zdaniem hierarchy, spotkanie to „zachęca do pogłębiania własnej tożsamości i pokazuje owoce, do jakich może prowadzić spotkanie z przedstawicielami innych wyznań i religii”.

Reklama

Biskup przypomniał, że diecezja jest gospodarzem XVIII Dnia Judaizmu, którego myśl przewodnią stanowią słowa Psalmu 34: „Szukałem Pana, a On mnie wysłuchał i uwolnił od wszelkiej trwogi” (Ps 34,5). „Wraz z Prezydentem Bielska-Białej i miejscową Gminą Żydowską gościć będziemy przedstawicieli Episkopatu Polski i judaizmu oraz Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów” – zapowiedział w liście, który ma być odczytany we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji bielsko-żywieckiej w niedzielę 11 stycznia 2015 roku.

Biskup szczególnie zaprosił na nabożeństwo Słowa Bożego, które odbędzie się 15 stycznia w katedrze św. Mikołaja. „Przede wszystkim pragnę zaprosić uczestników drogi neokatechumenalnej, a także członków organizacji, stowarzyszeń, wspólnot i ruchów religijnych” – napisał pasterz diecezji.

16 stycznia w Książnicy Beskidzkiej odbędzie się wspólne czytanie Pisma Świętego w ramach maratonu biblijnego z udziałem przedstawicieli różnych wyznań. 17 stycznia przy starym cmentarzu żydowskim w Cieszynie odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca osiemdziesięciu jeden pomordowanych Żydów, a w Domu Narodowym będzie miało miejsce otwarcie wystawy przedstawiającej postaci Żydów Śląska Cieszyńskiego. Odmówiona zostanie modlitwa o pokój, zaprezentowane zostanie okolicznościowe oratorium.

Z kolei 18 stycznia, w kościele św. Floriana w Żywcu Zabłociu odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne w ramach Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Kazanie wygłosi bp Paweł Anweiler, zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Nabożeństwo poprzedzi modlitwa na cmentarzu żydowskim w Zabłociu.

Biskup zachęcił katechetów, nauczycieli i wychowawców gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do korzystania ze zrealizowanego w związku z XVIII Dniem Judaizmu projektu edukacyjnego „Przez wspólną historię – ku przyszłości”.

Dzień Judaizmu rozpocznie się 15 stycznia przed południem wspólną modlitwą chrześcijan i Żydów w Miejscu Pamięci, przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu-Brzezince. Kilka godzin później w sali sesyjnej bielskiej Rady Miasta odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem zaproszonych gości. Po nim, w Muzeum Historycznym w Zamku Książąt Sułkowskich w Bielsku-Białej otwarta zostanie wystawa: „Łączy nas sztuka”, prezentująca dorobek malarzy żydowskich, katolickich i luterańskich związanych z Bielskiem.

Ponadto, 16 stycznia rano w bielskim Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej nastąpi zakończenie konkursu wiedzy o Irenie Sendlerowej.

Tagi:
ekumenizm bp Roman Pindel

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Adwent 2019 – Dziękczynienie

Adwent 2019 – Dziękczynienie

II Konferencja Maryjna

II Konferencja Maryjna

Adwent 2019 – Przygotowanie darów

Adwent 2019 – Przygotowanie darów

Spotkania z  Maryją...

Spotkania z Maryją...

Spotkanie z

Spotkanie z "Niedzielą"

komentarz i życzenia

komentarz i życzenia

Koncert w Warszawie

Koncert w Warszawie

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Apb Kazachstanu w parlamencie UE

Apb Kazachstanu w parlamencie UE

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem