Reklama

Polska

Bp Pindel zaprasza na Tydzień Ekumeniczny i Dzień Judaizmu

PB

Wszystkich, „dla których ważna jest sprawa ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego”, zaprosił biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel do uczestnictwa w obchodach Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan (18-25 stycznia) oraz w poprzedzającym to wydarzenie Dniu Judaizmu. Centralne obchody XVIII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce odbędą się 15 stycznia w Bielsku-Białej i Oświęcimiu. Z tej okazji na terenie diecezji bielsko-żywieckiej zaplanowano także specjalne międzyreligijne wydarzenia w Cieszynie i Żywcu.

W liście pasterskim ordynariusz przypomniał, że diecezję bielsko-żywiecką zamieszkują przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich, przede wszystkim wierni Kościoła ewangelicko-augsburskiego, w Bielsku-Białej ma natomiast siedzibę Wyznaniowa Gmina Żydowska.

„Ekumeniczny charakter diecezji znajduje odzwierciedlenie w wielu sferach jej życia. W szpitalach działają kaplice ekumeniczne, w uroczystościach biorą udział przedstawiciele różnych Kościołów, podejmowana jest współpraca w dziedzinie edukacji i katechezy, czego przykładem jest Międzynarodowy Ekumeniczny Konkurs Wiedzy Biblijnej »Jonasz«” – zaznaczył biskup, wspominając przy okazji niedawną historię parafii św. Marcina w Międzyrzeczu, gdy po pożarze tamtejszego kościoła katolikom pomogli ewangelicy, udostępniając im swą świątynię do modlitwy i liturgii.

Nawiązując do tegorocznego hasła Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan – „Daj mi pić” (J 4,7) – bp Pindel zauważył, że słowa te odsyłają do sytuacji, gdy Jezus rozmawia z Samarytanką – przedstawicielką znienawidzonej przez Żydów grupy religijnej. Zdaniem hierarchy, spotkanie to „zachęca do pogłębiania własnej tożsamości i pokazuje owoce, do jakich może prowadzić spotkanie z przedstawicielami innych wyznań i religii”.

Reklama

Biskup przypomniał, że diecezja jest gospodarzem XVIII Dnia Judaizmu, którego myśl przewodnią stanowią słowa Psalmu 34: „Szukałem Pana, a On mnie wysłuchał i uwolnił od wszelkiej trwogi” (Ps 34,5). „Wraz z Prezydentem Bielska-Białej i miejscową Gminą Żydowską gościć będziemy przedstawicieli Episkopatu Polski i judaizmu oraz Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów” – zapowiedział w liście, który ma być odczytany we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji bielsko-żywieckiej w niedzielę 11 stycznia 2015 roku.

Biskup szczególnie zaprosił na nabożeństwo Słowa Bożego, które odbędzie się 15 stycznia w katedrze św. Mikołaja. „Przede wszystkim pragnę zaprosić uczestników drogi neokatechumenalnej, a także członków organizacji, stowarzyszeń, wspólnot i ruchów religijnych” – napisał pasterz diecezji.

16 stycznia w Książnicy Beskidzkiej odbędzie się wspólne czytanie Pisma Świętego w ramach maratonu biblijnego z udziałem przedstawicieli różnych wyznań. 17 stycznia przy starym cmentarzu żydowskim w Cieszynie odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca osiemdziesięciu jeden pomordowanych Żydów, a w Domu Narodowym będzie miało miejsce otwarcie wystawy przedstawiającej postaci Żydów Śląska Cieszyńskiego. Odmówiona zostanie modlitwa o pokój, zaprezentowane zostanie okolicznościowe oratorium.

Reklama

Z kolei 18 stycznia, w kościele św. Floriana w Żywcu Zabłociu odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne w ramach Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Kazanie wygłosi bp Paweł Anweiler, zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Nabożeństwo poprzedzi modlitwa na cmentarzu żydowskim w Zabłociu.

Biskup zachęcił katechetów, nauczycieli i wychowawców gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do korzystania ze zrealizowanego w związku z XVIII Dniem Judaizmu projektu edukacyjnego „Przez wspólną historię – ku przyszłości”.

Dzień Judaizmu rozpocznie się 15 stycznia przed południem wspólną modlitwą chrześcijan i Żydów w Miejscu Pamięci, przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu-Brzezince. Kilka godzin później w sali sesyjnej bielskiej Rady Miasta odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem zaproszonych gości. Po nim, w Muzeum Historycznym w Zamku Książąt Sułkowskich w Bielsku-Białej otwarta zostanie wystawa: „Łączy nas sztuka”, prezentująca dorobek malarzy żydowskich, katolickich i luterańskich związanych z Bielskiem.

Ponadto, 16 stycznia rano w bielskim Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej nastąpi zakończenie konkursu wiedzy o Irenie Sendlerowej.

2015-01-07 17:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Lekcja ekumenizmu

2020-09-16 11:29

Niedziela bielsko-żywiecka 38/2020, str. V

Koncertowano w kościele św. Klemensa

Monika Jaworska

Koncertowano w kościele św. Klemensa

W Ustroniu odbywa się XVI Festiwal Ekumeniczny. Składają się na niego koncerty różnych wykonawców i inne wydarzenia o charakterze ekumenicznym.

Więcej ...

Szwecja: narastają napięcia społeczne, chrześcijanie są bezsilni

2020-09-17 18:25

Vatican News

„Wspólnoty chrześcijańskie starają się zażegnać narastające w Szwecji napięcia między migrantami i rdzenną ludnością.

Więcej ...

„Idźcie i Wy do winnicy!” – list abp. Grzegorza Rysia na 100-lecie Diecezji Łódzkiej

2020-09-18 17:12

Ks. Paweł Kłys

Nie traćmy czasu i energii na wygodne krytykanctwo, na pozorną troskę o Kościół i równie pozorne zgorszenie jego grzechami - zachęca abp Grzegorz Ryś w liście do diecezjan z okazji 100-lecia Diecezji Łódzkiej. Zaangażowanie każdego jest potrzebne, i – co pokazuje nasza Ewangelia – równie cenne! – napisał metropolita łódzki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Terlecki: koalicja praktycznie nie istnieje

Polityka

Terlecki: koalicja praktycznie nie istnieje

14 posłów PiS zawieszonych w prawach członków partii

Wiadomości

14 posłów PiS zawieszonych w prawach członków partii

Nikt nikogo nie zmusza do kapłaństwa

Niedziela Łódzka

Nikt nikogo nie zmusza do kapłaństwa

Od ledwie dostateczny z religii do magistra teologii

Wiara

Od ledwie dostateczny z religii do magistra teologii

Kard. Nycz: tłumów już nie będzie, cieszmy się z...

Polska

Kard. Nycz: tłumów już nie będzie, cieszmy się z...

Jasna Góra żegna Emmę Morosini - najstarszą pieszą...

Jasna Góra

Jasna Góra żegna Emmę Morosini - najstarszą pieszą...

Kard. Sarah: „Z radością powróćmy do Eucharystii”

Watykan

Kard. Sarah: „Z radością powróćmy do Eucharystii”

Kuria wrocławska wydała komunikat w związku z...

Niedziela Wrocławska

Kuria wrocławska wydała komunikat w związku z...

Przebaczać

Wiara

Przebaczać