Pierwsze miejsce w tegorocznym konkursie zajęła choinka z numerem 2, którą przyozdabiali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 24 z Częstochowy. Ich drzewkowyraźnie się wyróżniało. Ozdoby wykonali m.in. z patyczków po lodach. – Nasze gwiazdki, koszyczki, kwiatki wykonywaliśmy półtora miesiąca, dominuje kolor czerwony i złoty, bo to symbole miłości a my wszyscy mamy się kochać – mówili zwycięzcy. Ich choinkę doceniło 8 tys. 111 pielgrzymów.
Drugie miejsce zdobyły Katolickie Szkoły Specjalne SPSK im. Antoniego z Padwy w Częstochowie. Ich choinka oznaczona była numerem 30. Uczniowie tej placówki starają się już od kilku lat robić swoje ozdoby z materiałów na pozór niepotrzebnych. – Te ozdoby zrobiliśmy z tektury falistej, z pudełek, w naszej szkole nic się nie marnuje, wykorzystujemy wszystkie odpadki – powiedział Dawid, uczeń szkoły specjalnej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Trzecie miejsce zajęła choinka nr 11 Świetlicy Integracyjnej Pszczółki, prowadzonej przez Polski Komitet Pomocy Społecznej w Częstochowie. - Ubieranie choinki na Jasnej Górze jest wielką radością, cieszymy się, że tak wielu pielgrzymów ogląda nasze drzewka, największą jednak radością jest fakt, że ozdób nie kupujemy, ale robimy sami – wyznała jedna z uczennic.
Reklama
Wszystkim uczestnikom konkursu i pielgrzymom oddającym głosy na wieczernikowe choinki podziękował przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra. – Każda choinka zasługuje w tym konkursie na pierwsze miejsce, ale głosowanie pokazuje, że któraś nie jest lepsza od innej, ale komuś po prostu podobała się bardziej. W każdą włożone zostało serce i to jest wielka radość dla Jezusa, który narodził się dla każdego z nas – mówił o. przeor.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy ze zdjęciem udekorowanej przez siebie choinki, książeczki i obrazki z Matką Bożą. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc uhonorowani zostali sprzętem biurowym: drukarką, laminarką i niszczarką oraz albumami jasnogórskimi oraz ufundowanymi przez Lasy Państwowe.
Tegoroczne ozdoby choinkowe nawiązywały do: planowanych w Polsce Światowych Dni Młodzieży, posługi misyjnej a także przypominały o modlitwie o pokój, konieczności ewangelizacji i wierności polskiej tradycji.
- Choinki są cudowne, wszystkie zasługują na nagrody, wszystkie są piękne, bo do każdej zostało włożone serce, to powrót do rodzinnego domu, to zachwyt nad pomysłowością dzieci i nauczycieli – dzielili się swoimi wrażeniami jasnogórscy pielgrzymi.
Ozdobione przez dzieci choinki nadal można podziwiać w jasnogórskim Wieczerniku. Pozostaną tam, aż do Środy Popielcowej. W tym roku drzewka dla Jasnej Góry podarowały Lasy Państwowe.
Głównym celem Konkursu na Wieczernikową Choinkę jest nawiązanie do polskich tradycji obchodów Bożego Narodzenia oraz przypomnienie o znaczeniu i symbolice choinkowych ozdób.
Organizatorami konkursu są: klasztor oo. paulinów, Radio Jasna Góra i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie.