Reklama

Szkoła przyszłości

Niedziela kielecka 12/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzięki staraniom wielu wiernych świeckich, księży, a przede wszystkim dzięki poparciu i pomocy ks. bp. ordynariusza Kazimierza Ryczana Szkoła Katolicka Diecezji Kieleckiej im. św. Stanisława Kostki od 1997 r. weszła w przerwaną w 1949 r. tradycję przejętego przez władze komunistyczne Biskupiaka. Początki były bardzo trudne. Zaczynaliśmy bez własnych budynków w Domu Parafialnym przy bazylice katedralnej w Kielcach. W 1998 r. szkoła odzyskała swój zniszczony budynek przy ulicy św. Stanisława Kostki.
Od 2000 r. właścicielem Zespołu Szkół Katolickich im. św. Stanisława Kostki jest diecezja kielecka. W Roku Wielkiego Jubileuszu cała diecezja włączyła się w generalny remont zniszczonego budynku szkolnego. Wysiłek wszystkich był ogromny. Dzisiaj z perspektywy lat jestem pełen uznania dla tych, którzy w krótkim czasie wakacji dokonali czynu wielkiego - modernizacji i przystosowania budynku do wymagań współczesnej szkoły. Wyrazy wdzięczności kieruję do ks. bp. Kazimierza, również do przyjaciela naszej szkoły ks. bp. Mariana Florczyka, a także do wszystkich księży naszej diecezji, władzy państwowej oraz wielu życzliwych ludzi.
Czym różni się nasza Szkoła od innych? Mamy szczególny program wychowawczy, w którym zawołanie i wartości "Bóg, Honor, Ojczyzna" są realizowane w programie dydaktyczno-wychowawczym przez dobrze przygotowaną kadrę pedagogiczną. Trudno sobie wyobrazić wychowanie w duchu poszanowania dla wspomnianych wartości bez odniesienia do wiary w Boga. Potwierdzeniem tego jest systematyczny udział dzieci, młodzieży i wychowawców w liturgii Mszy św., a także czynne włączanie się w religijne i duszpasterskie życie diecezji i parafii miasta Kielce. W Szkole katechezę oraz duchową opiekę nad dziećmi i młodzieżą sprawuje dwóch księży prefektów: Krzysztof Banasik i Tomasz Kałuski. Realizacja tego szczególnego programu wychowawczego dokonuje się w naszej Szkole poprzez wspólny wysiłek wychowawców, duszpasterzy i rodziców. Realizacji programu sprzyjają małe grupy klasowe liczące od 12 do 18 uczniów. Grupy świetlicowe liczące do 15 osób pozwalają na pogłębienie wiedzy i umiejętności. Taki system nauczania i opieki nad uczniem pozwala na dostrzeżenie każdego ucznia, jego talentów i problemów.
Nieustannie doskonalimy metody nauczania, gdyż chcemy jak najlepiej sprostać zmieniającym się warunkom i środowisku, w którym wzrasta nasz uczeń. Chcemy towarzyszyć mu w dorastaniu i dojrzewaniu do odpowiedzialnego życia. Pamiętamy o tym, że naszym obowiązkiem jest nauczyć umiejętności dokonywania dobrych wyborów życiowych. Wszyscy uczniowie naszej Szkoły mogą korzystać ze stypendium naukowego z Diecezjalnego Funduszu Stypendialnego im. bp. Mieczysława Jaworskiego.
Podjęliśmy pracę nad programem autorskim, w którym niektóre przedmioty będą nauczane w językach obcych. Utrzymujemy kontakty ze szkołami we Francji, Belgii i na Litwie. W tym roku po raz pierwszy grupa uczniów z naszej Szkoły pojedzie do Belgii, gdzie będzie mogła doskonalić swoją znajomość języka francuskiego. W ten sposób chcemy dobrze przygotowywać młodego człowieka do odważnego poruszania się w świecie nauki i kultury.
Obecnie w Szkole jest dobrze wyposażonych 28 sal lekcyjnych, sala gimnastyczna wraz z siłownią, gabinet lekarski i biblioteka szkolna licząca 75 tys. książek. Jest także sala komputerowa z 15 stanowiskami pracy. Działa stołówka szkolna oraz świetlica. Obok Szkoły znajduje się pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej, ręcznej i siatkowej, a także bieżnia. Jesteśmy w trakcie organizowania ogródka jordanowskiego dla najmłodszych dzieci.
Młodzież pod opieką swoich wychowawców redaguje miesięcznik pt.: Kostka. Zawiera on recenzje i opisy ważniejszych wydarzeń szkolnych. Stanowi także forum rozwijania talentów pisarskich, redaktorskich i literackich.
Naszym duchowym patronem i przewodnikiem jest św. Stanisław Kostka. Wierni Jego przesłaniu przez codzienną modlitwę i pracę w duchu służby realizujemy chrześcijański ideał życia.
Zapraszam do odwiedzania naszej Szkoły.

Adres Szkoły:
Kielce, ul. św. Stanisława Kostki 17,
tel. (41)343-11-75.
Sekretariat czynny codziennie w godz. 7.00-15.00.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2025 roku.

Więcej ...

Jerozolima: setki chrześcijan na Drodze Krzyżowej w Wielki Piątek

2025-04-18 14:12

Adobe Stock

Setki chrześcijan różnych wyznań zgromadziło się w Wielki Piątek na tradycyjnej procesji Drogi Krzyżowej na Starym Mieście w Jerozolimie. Przy letniej pogodzie pielgrzymi przeszli wzdłuż Via Dolorosa, aby modlić się przy 14. stacjach męki Jezusa, od wyroku do ukrzyżowania i grobu. Z powodu wojny wśród uczestników było znacznie mniej zagranicznych grup pielgrzymkowych niż w poprzednich latach.

Więcej ...

Wielkanoc to cząstka wieczności – mówił ks. Jan Twardowski

2025-04-19 13:07

Red

Poeta lubił przy okazji Wielkanocy wracać do wystraszonych uczniów Jezusa. Zmartwychwstanie stanowiło dla nich moment przełomowy - podkreślał.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Zmarł ks. Tomasz Burghardt

Niedziela Wrocławska

Zmarł ks. Tomasz Burghardt

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...