"Czy człowiek poznając siebie, pytając dlaczego żyje i skąd się wziął, poszukuje prawdy?" Tak brzmiało pierwsze pytanie podczas Dialogów. - Jest to pytanie o człowieka- powiedział abp Marek Jędraszewski - o jego wielkość i wyjątkowość na świecie. Żadna istota nie ma w sobie takiej chęci poznania jak człowiek i żadna istota nie potrafi się, tak jak człowiek, zachwycić światem. Tylko człowiek potrafi się zdumiewać wspaniałością świata i niezwykłością siebie samego. Im bardziej człowiek poznaje świat, tym bardziej poznaje siebie, bo wszystko co poznajemy staje się częścią naszego życia - mówił metropolita łódzki odwołując się do encykliki św. Jana Pawła II „Fides et ratio.”
Odpowiadając na pytanie, gdzie szukać prawdy i jaka jest gwarancja, że ją znajdzie , abp Marek Jędraszewski podkreślił, że "kryterium poznania teoretycznego jest prawda i fałsz. Kryterium poznania praktycznego jest dobro i zło. Natomiast w poznaniu pojetycznym kryterium jest piękno i brzydota". Jak dodała, "o ile nad gustami i tym, co nam się podoba się nie dyskutuje, bo to zależy od naszej wrażliwości, o tyle, o tym czy coś jest dobre czy złe pomaga nam decydować np. sumienie".
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Abp Jędraszewski zauważył, że w dojściu do prawdy pomagają nam uniwersytety czy autorytety z różnych dziedzin, w zależności od tego jakiego rodzaju prawdy poszukujemy. Podkreślił także, że innym rodzajem poznania jest wiara. "Wiara daje nam podstawy definiowania świata w inny sposób. W sposób, który chrześcijanom ukazał Jezus Chrystus. Jeżeli chce się być członkiem tego świata to trzeba przyjąć ten depozyt wiary jaki On nam zostawił. Współcześnie jest on prezentowany przez Kolegium Biskupów złączonych z Ojcem Świętym. By poznać prawdę należy przyjąć to co oni głoszą z ufnością i otwartością. Wiara jest poznaniem nie tylko przez rozum, ale i przez serce" - wyjaśnił abp Jędraszewski.
21 Dialogi w Katedrze zakończyły się modlitwą w intencji Światowych Dni Młodzieży. W trakcie trwania spotkania uczestnicy mieli okazję wysłuchać chorału gregoriańskiego w wykonaniu scholii gregoriańskiej działającej przy Studium Muzyki Kościelnej w Łodzi.