Reklama

Czy masz konto w Wielkopostnym Banku?

Niedziela lubelska 12/2003

Jest Bank, w którym lokatą nie są pieniądze, a wyrzeczenia i postanowienia. Już po raz trzeci w Środę Popielcową rozpoczął swoją działalność w archidiecezji lubelskiej Bank Wielkopostny. Przez ostatnie dwa lata w akcji wzięło udział niemal dwadzieścia tysięcy osób z Polski i Ukrainy.
O wielkopostnej akcji z wiceprezesem Fundacji "Szczęśliwe Dzieciństwo" Zofią Jaroszuk rozmawia Agata Kossakowska.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Agata Kossakowska: - Skąd pomysł na powołanie Banku Wielkopostnego?

Zofia Jaroszuk: - Bank Wielkopostny działa już od trzech lat, rozpoczyna się w Środę Popielcową i trwa do końca Wielkiego Postu. Przez ostatnie 2 lata zgromadziło się wokół niego ponad 20 tysięcy osób. Pomysł na zorganizowanie Banku narodził się wśród redakcji młodzieżowej Radia Młodych w Katolickim Radiu Plus oraz w Akademii Młodzieżowej, działającej przy różnych instytucjach. Inspiracją bezpośrednią do stworzenia Wielkopostnego Banku był list Jana Pawła II Novo millennio ineunte, stąd też pochodzi hasło Banku z 2001 r. - "Wypłyń na głębię". Celem tych, którzy podjęli inicjatywę powołania Banku, było zaangażowanie młodych ludzi do tego, by w czasie Wielkiego Postu mogli zrobić coś dobrego. Jest to pomysł na dobre przeżycie tego okresu. Bank Wielkopostny jest skierowany szczególnie do młodzieży, ale jest także otwarty dla wszystkich, którzy są wrażliwi na potrzeby drugiego człowieka. Podjęta akcja ma ukazać sens i znaczenie wyrzeczenia oraz moc modlitwy, a także dać poczucie solidarności z tymi, którzy potrzebują wsparcia. W tym roku pragniemy w sposób szczególny nawiązać do słów Ojca Świętego, wypowiedzianych podczas ostatniej pielgrzymki do Polski, kiedy mówił o "wyobraźni miłosierdzia". Bank Wielkopostny w 2003 r. ma stać się swoistym znakiem Miłosierdzia Bożego na ziemi.

- W jaki sposób funkcjonuje Bank Wielkopostny?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- W Fundacji "Szczęśliwe Dzieciństwo" przy ul. Jezuickiej 4 w Lublinie znajduje się centrala Banku. Tu mogą zgłaszać się wszyscy, którzy chcą założyć jego oddziały. One są właśnie narzędziem wykonawczym Wielkopostnego Banku. Takie odziały mogą być założone przez każdego. Mogą powstawać w szkołach, parafiach, organizacjach zajmujących się pracą z młodzieżą itp. Można również taki oddział założyć w domu prywatnym, jeżeli dana osoba wyrazi chęć propagowania idei Banku Wielkopostnego. Chodzi o to, by zaistniało jak najwięcej oddziałów.
W centrali Banku każdy, kto będzie chciał założyć oddział, dostanie odpowiednie formularze i informacje potrzebne do tego, by Bank mógł zacząć funkcjonować. Niezbędne są przede wszystkim dwa formularze - zawierający deklaracje wyrzeczeń i postanowień, a także formularz z prośbami o modlitwę w określonych intencjach. Akcja propagowana jest także przez media. Naszym celem jest bowiem, by idea akcji dotarła do jak największej liczby osób.

- Dlaczego akcja ta oparta jest właśnie na idei banku?

- Bank Wielkopostny funkcjonuje na podobnych zasadach jak zwyczajny bank komercyjny. W naszym Banku gromadzony jest kapitał w postaci dóbr duchowych, takich jak wyrzeczenia, deklaracje modlitwy w różnych intencjach. Rośnie w ten sposób kapitał dobra. Z drugiej strony są osoby, które mogą korzystać z tych dóbr, czyli "zaciągać kredyt miłości". Jest to więc swego rodzaju "duchowa wymiana dóbr".

Reklama

- Co można ulokować w Banku?

- W Banku mogą być tzw. drobni ciułacze, którzy postanowią coś małego, na przykład przez jeden dzień nie będą palić papierosów. Mogą też być takie osoby, które deponują tu duży kapitał w postaci bardzo wymagających przyrzeczeń, obejmujących cały okres Wielkiego Postu. Również prośby i intencje, na rzecz których ofiarowane mają być złożone lokaty, mogą dotyczyć bardzo trudnych problemów, ale i życia codziennego, na przykład klasówki, trudnego spotkania itp.

- Jaki jest odzew na tę wielkopostną akcję?

- Odzew na Bank Wielkopostny jest bardzo różny. W pierwszym roku jego funkcjonowania odziały powstały nie tylko na terenie Lublina i okolic, ale funkcjonowały również na przykład w Krakowie czy w Katowicach. Akcja Banku Wielkopostnego została rozpropagowana także na Ukrainie. Akademia Młodzieżowa współpracuje z tamtejszymi organizacjami. Powstała tam bratnia organizacja - Akademia Ukraińskiej Młodzieży. W tym roku Bank Wielkopostny również będzie funkcjonował na Ukrainie. Dodatkowo, oprócz Lwowa, jego oddziały znajdować się będą w Winnicy.

- Czy wiadomo, ile oddziałów Banku Wielkopostnego w najbliższym czasie może podjąć działanie?

- Fundacja "Szczęśliwe Dzieciństwo" jest autorem programu wychowawczego Akademia Młodzieżowa. Prowadzi dwa ośrodki w Lublinie. Na terenie diecezji lubelskiej istnieje 15 ośrodków, które realizują jeden program wychowawczy. Ośrodki Akademii Młodzieży prowadzone są przez różne parafie, takie jak na przykład Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, odziały Akcji Katolickiej. Już od Środy Popielcowej Bank Wielkopostny zaczyna działać we wszystkich tych ośrodkach.

- Dziękuję za rozmowę.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

8 lat temu zmarł ks. Jan Kaczkowski

2024-03-27 22:11
 Ks. dr Jan Kaczkowski

Piotr Drzewiecki

Ks. dr Jan Kaczkowski

28 marca 2016 r. w wieku 38 lat zmarł ks. Jan Kaczkowski, charyzmatyczny duszpasterz, twórca Hospicjum św. o. Pio w Pucku, autor i współautor popularnych książek. Chorował na glejaka - nowotwór ośrodka układu nerwowego. Sam będąc chory, pokazywał, jak przeżywać chorobę i cierpienie - uczył pogody, humory i dystansu.

Więcej ...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Niedziela wrocławska 13/2010

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Śp. bp Ryszard Karpiński. Tablica nagrobna i portret

2024-03-28 11:13

Katarzyna Artymiak

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Wiara

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...