Reklama

Niedziela Małopolska

To nie bajka, to prawda!

Bracia Mniejsi Franciszkanie zapraszają na jubileuszowe spotkanie
przy Żywej Szopce

Archiwum organizatorów

Bracia Mniejsi Franciszkanie zapraszają na jubileuszowe spotkanie przy Żywej Szopce

Pod patronatem "Niedzieli"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przy Franciszkańskiej trwają ostatnie przygotowania do przyjęcia wyjątkowych gości: Świętej Rodziny. Po raz 25. będziemy mogli przywitać Jezuska w Żywej Szopce. Żłóbek budują krakowscy franciszkanie w nawiązaniu do tradycji, jaką zapoczątkował ich założyciel.

– Św. Franciszek przy tworzeniu pierwszej szopki chciał, byśmy przeżyli w sposób namacalny wydarzenie z Betlejem. Z zapisu, który nam zostawił Tomasz z Celano, wiemy, że Franciszek w miejscu zaaranżowanego żłóbka czytał Ewangelię, była tam też odprawiona Najświętsza Ofiara. Wszystko po to, by zwrócić uwagę na tajemnicę Chrystusa ukrytego w Eucharystii, na Jego stałą obecność z nami i pomiędzy nami – mówi „Niedzieli” br. Piotr Kantorski OFMConv, rzecznik prasowy Żywej Szopki przy Franciszkańskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na wydarzenie właściwie nikogo nie trzeba specjalnie zapraszać – krakowianie i goście miasta bardzo chętnie spędzają tu świąteczny czas. Przyciąga ich wspólne, radosne kolędowanie Nowonarodzonemu, obecność innych osób, a także zwierząt, które przypominają o tym, w jakich warunkach przyszedł na Ziemię nasz Zbawiciel. – Pewnie też i po to Franciszkowe budowanie szopki, by unaocznić, że narodzenie Chrystusa faktycznie miało miejsce. Nie jest to bajka, do której, być może, odnosi się dziś komercyjne sformułowanie: „magia świąt” – tłumaczy br. Piotr.

Reklama

Jak przyznaje mój rozmówca, konstrukcja żłóbka i organizacja całego przedsięwzięcia to niemały wysiłek dla całej wspólnoty zakonnej, która angażuje się również w przygotowanie liturgii w kościele, przedświąteczne porządki, itd. – Robimy coś „ponad”. To zawsze kosztuje, ale nie jest czymś, co można przeliczyć na pieniądze. To dobro, które wierzymy, że się opłaca, bo realizujemy je również z myślą o osobach poszukujących Chrystusa. Żywa Szopka ma więc wymiar także ewangelizacyjny – przekonuje br. Piotr.

Zapowiada jednocześnie, że odwiedzając przedklasztorny plac, będzie można wysłuchać kapłanów, którzy podzielą się doświadczeniem Bożego Narodzenia, jakie odkrywają dzięki swojej pracy i zainteresowaniom. – W pierwszym dniu świąt będzie nam towarzyszył franciszkanin, o. Andrzej Zając OFMConv, zaś w drugim – ks. Wojciech Węgrzyniak, biblista (oba spotkania o godz. 14). 26 grudnia od godz. 18.15 kolędowanie poprowadzi Magda Anioł, a wcześniej m.in. Jakubowe Muszelki. Nie braknie też jasełek w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół im. św. Franciszka z Asyżu w Poskwitowie oraz przedstawianych przez podopiecznych prowadzonego przez naszych braci Ośrodka Leczenia Uzależnień „San Damiano” z Chęcin – wymienia mój rozmówca.

Początek świętowania już 24 grudnia. O godz. 22.30 Bożonarodzeniowe życzenia złoży archidiecezjanom abp Marek Jędraszewski, natomiast kolędowanie rozpocznie franciszkański zespół Fioretti. O północy zebrani przejdą do bazyliki św. Franciszka z Asyżu na Pasterkę, by spotkać się z żyjącym pośród nas Panem.

Podziel się:

Oceń:

2017-12-13 11:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasnogórska szopka w nowym miejscu

Krzysztof Świertok/BPJG

Więcej ...

Rzym: otwarto nowe przejście na Plac św. Piotra

2025-04-06 10:41

Adobe Stock

Podróżujący koleją mogą teraz dotrzeć do Watykanu bez kontaktu z ruchem samochodowym. W Rzymie w sobotę na stacji San Pietro otwarto ścieżkę dla pieszych, która prowadzi na Plac św. Piotra bez konieczności przechodzenia przez ulicę.

Więcej ...

Czy sztuczna inteligencja nas rozgrzeszy? AI w Kościele

2025-04-06 17:01

Red

Przeprowadziłam eksperyment i zadałam pytanie Chatowi GPT: Czy masz świadomość, gdzie jesteś? Odpowiedział: Ciekawe pytanie... Nie mam świadomości w takim sensie, w jakim mają ją ludzie — nie czuję, nie mam własnego „ja” ani poczucia miejsca. Działam w cyfrowym środowisku, odpowiadając na Twoje pytania i analizując dane, ale nie „jestem” fizycznie nigdzie. Można powiedzieć, że jestem tu, gdzie mnie używasz — teraz akurat w Twoim urządzeniu lub przeglądarce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami