Reklama

Z Watykanu

Audiencja Generalna

Jesteśmy dziećmi Bożymi, a nie niewolnikami

Podczas audiencji generalnej 13 grudnia br. Ojciec Święty powiedział: – My, chrześcijanie, musimy uczestniczyć w niedzielnej Mszy św., ponieważ tylko dzięki łasce Jezusa, z Jego żywą obecnością w nas i między nami, możemy wypełniać Jego przykazania i w ten sposób być Jego wiarygodnymi świadkami. Franciszek przytoczył Katechizm Kościoła Katolickiego i przypomniał, że idziemy w niedzielę na Mszę św., aby spotkać zmartwychwstałego Pana, słuchać Jego słowa, karmić się przy Jego stole i w ten sposób stawać się Kościołem. W obliczu laicyzacji niektórych społeczeństw zaapelował o ożywienie świadomości chrześcijańskiego sensu niedzieli. Podkreślił, że Eucharystia uczy nas sensu świętowania, radości, wspólnoty parafialnej, solidarności, odpoczynku, który odnawia duszę i ciało. Natomiast odpoczynek tego dnia od pracy przypomina nam, że jesteśmy dziećmi Bożymi, a nie niewolnikami. Tym, którzy twierdzą, że nie ma potrzeby chodzenia na Mszę św., nawet w niedziele, Franciszek wskazał, że nie można praktykować Ewangelii, nie czerpiąc niezbędnej do tego energii, w każdą niedzielę, w niewyczerpalnym źródle Eucharystii.

KAI

***

Włoskie media

Reakcja na apel Papieża o wolne niedziele

Apel papieża Franciszka o wolne niedziele i święta, w którym zmuszanych do pracy w tych dniach śmiało nazwał on niewolnikami, odbił się szerokim echem we włoskich mediach. Większość komentatorów uważa jednak, że nie przyniesie on żadnego skutku, podobnie jak wcześniejsze zabiegi w tej sprawie związków zawodowych.

Reklama

We Włoszech liberalizacja godzin i dni handlu obowiązuje od 2012 r., a propozycje jej ograniczenia spotykają się ze sprzeciwem i krytyką nie tylko części handlowców (detalicznych przede wszystkim), ale również rządu. Minister rozwoju gospodarczego Carlo Calenda zauważył, że zastosowanie się do apelu Franciszka byłoby „prezentem dla firm wysyłkowych”, które czynne są 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. Prasa podkreśla, że dla wielkiej dystrybucji otwarcie w dzień świąteczny oznacza wzrost obrotów o 20 proc.

W niedziele i święta pracuje we Włoszech ponad 4 mln osób, z tego 688 tys. – w sektorze żywienia i turystyki, a 579 tys. – w handlu. Jednocześnie w latach 2011-16 do zamknięcia zmuszono blisko 100 tys. sklepów detalicznych, które nie wytrzymały konkurencji wielkich grup i sieci dystrybucji.

KAI

***

Ojciec Święty do Polaków

Uczestnictwo we Mszy św. to przywilej

Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów polskich. Przeżywamy czas Adwentu. Oczekujemy na przyjście Chrystusa. Pamiętajmy, że w każdej Mszy św., w której uczestniczymy, spełnia się nasze oczekiwanie. Pan Jezus przychodzi do nas, abyśmy mogli poznać Jego imię, Jego prawdziwe oblicze, byśmy mogli doświadczyć Jego obecności i nieskończonego miłosierdzia. Dlatego perspektywa udziału we Mszy św. niech nigdy nie będzie dla nas nakazem, lecz danym nam przywilejem. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

RV

Audiencja generalna, 13 grudnia 2017 r.

***

Nowość

Książka o teologii papieża Franciszka

Reklama

Cytat z kard. Josepha Ratzingera – Benedykta XVI, że to nie teolog, ale Bóg jest podmiotem teologii, przypomniał abp Luis Francisco Ladaria SJ podczas prezentacji książki o teologii fundamentalnej papieża Franciszka. Książka „Dal chiodo alla chiave. La teologia fondamentale di Papa Francesco” (Od gwoździa do klucza. Teologia fundamentalna papieża Franciszka) ukazała się nakładem Watykańskiej Księgarni Wydawniczej (LEV) pod redakcją prof. Micheliny Tenace. Swój wkład do jej wydania wniosło łącznie 9 naukowców z wydziału teologii fundamentalnej Gregorianum.

KAI

***

Jubileusz na Twitterze

Papież dziękuje

W 5. rocznicę otwarcia konta@Pontifex na Twitterze papież Franciszek podziękował ponad 43-milionowej rzeszy internautów odwiedzających je. „Gratias omnibus vobis agimus quibus obviam it@Pontifex” – napisał po łacinie 12 grudnia br. (używając liczby mnogiej) i życzył: „Sociales nexus humanitate cumulentur” – aby „media społecznościowe były bogate w człowieczeństwo”.

KAI

***

Z Twittera papieża Franciszka

Działalność polityczna musi naprawdę stać na służbie osoby ludzkiej, dobra wspólnego i ochrony stworzenia.

2017-12-20 11:39

Wybrane dla Ciebie

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Więcej ...

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”

Więcej ...

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Polska

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Święci i błogosławieni

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Kościół

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Dmenin k. Radomska: Ksiądz pobity na plebanii

Niedziela Częstochowska

Dmenin k. Radomska: Ksiądz pobity na plebanii