Reklama

Dookoła Polski

Wielka modernizacja Polski

Ambitny – tak najczęściej oceniano program przedstawiony w exposé nowego premiera. Mateusz Morawiecki obiecał wprowadzenie rzeczywiście ambitnego planu – wielkiej modernizacji Polski. W odróżnieniu od wielu poprzedników na tym stanowisku zapowiedział zwiększenie roli państwa w rozwoju polskiej gospodarki. – Do przedsiębiorczych przedsiębiorców dołącza teraz również przedsiębiorcze państwo. To państwo wylało fundamenty pod sukces amerykańskiej Doliny Krzemowej, izraelskiej innowacyjności czy przemysłu koreańskiego i niemieckiego – podkreślił w wystąpieniu. – Chcemy dokonać wielkiej modernizacji Polski – dodał, zapowiadając pomoc firmom, by stały się globalnymi championami. W tworzeniu projektów, programów i podejmowaniu decyzji ważną rolę ma odgrywać Centrum Analiz Strategicznych, którego budowę zapowiedział.

Ambitnie zabrzmiała też zapowiedź walki o narodowe interesy. – Potrzebujemy dziś przejścia od kapitalizmu konsumpcji na kredyt, który zagraniczne instytucje zainstalowały nam na początku lat 90., do kapitalizmu oszczędności i inwestycji. Potrzebna jest walka o polską własność, o polski kapitał. Dlatego proszę o pomoc wszystkich, odzyskajmy razem Polskę – mówił. Jako jedno z głównych zadań na najbliższe dwa lata wymienił budowę i rozbudowę przemysłu. – Kładziemy nacisk na strategie zbiorowe. Jedną z nich ma być zaprojektowanie i budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego – mówił. Przy czym jest to szansa nie tylko dla sektora lotniczego, ale także dla komunikacji kolejowej i pierwszy krok ku stworzeniu w Polsce najnowocześniejszego systemu transportu w Europie.

Reklama

Nowy premier zapowiedział kontynuację polityki społecznej rządu Beaty Szydło, skokowy wzrost wydatków na służbę zdrowia w ciągu najbliższych kilku lat, dalszą poprawę jakości życia wszystkich Polaków, a za jedno ze sztandarowych zadań uznał obliczony na najbliższe 10 lat program „Mieszkanie+”.

Wojciech Dudkiewicz

***

Bliżej beatyfikacji

Coraz bliżej jest beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego. Pozytywną opinią o heroiczności cnót kard. Wyszyńskiego zakończyła się sesja Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Watykanie. Jeśli papież Franciszek potwierdzi opinię kardynałów, co wydaje się przesądzone, podpisze dekret o heroiczności cnót. Od tej chwili kard. Wyszyńskiemu będzie przysługiwał tytuł Czcigodnego Sługi Bożego. Niewiele jednak wiadomo o dacie podpisania dekretu w tej sprawie przez Papieża. Niewykluczone, że zostanie on ogłoszony jeszcze przed Bożym Narodzeniem. – Możemy spodziewać się prezentu na Gwiazdkę – tak skomentował jedno z pytań na ten temat kard. Kazimierz Nycz. To bardzo ważny etap na drodze do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego. Do beatyfikacji potrzebne jest m.in. stwierdzenie autentyczności cudu za przyczyną sługi Bożego. W przypadku kard. Wyszyńskiego trwa watykańska procedura w tej sprawie.

wd, KAI

***

Brat przeciw bratu?!

O wzajemny szacunek i kulturę w debacie publicznej zaapelował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. „Zawsze kiedy brat występował przeciw bratu, a Polak przeciw Polakowi, cierpiała na tym nasza jedność i nasza niepodległość” – przestrzegł. Zwrócił uwagę na wzrost napięcia społecznego i brak szacunku dla osób o innych poglądach, któremu towarzyszy brutalizacja języka oraz groźby. „Różnice i spory nie mogą jednak nigdy prowadzić do poniżania drugiej osoby i traktowania jej bez szacunku” – zaznaczył abp Gądecki. Skrytykował również brak poszanowania dla najwyższych urzędów Rzeczypospolitej i pełniących je osób, które mają demokratyczny mandat do sprawowania pełnionych funkcji.

KAI

***

Plac Marii i Lecha Kaczyńskich

Reklama

Jeden z centralnych placów Katowic, znajdujący się przy głównym dworcu kolejowym, decyzją wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka zmieni nazwę. Wilhelma Szewczyka zastąpią Maria i Lech Kaczyńscy. Zmiana jest skutkiem ustawy dekomunizacyjnej i tzw. zarządzenia zastępczego wojewody. Szewczyk to literat i działacz PZPR. Na tym sprawa się jednak nie kończy, bo prezydent Katowic Marcin Krupa zapowiedział odwołanie się od tej decyzji do sądu administracyjnego. Decyzja wojewody w tej sprawie, podjęta po otrzymaniu opinii IPN, jest jednym z jedenastu pierwszych zarządzeń tego typu w województwie śląskim.

jk

***

W Niemczech taniej

Nie ma pewności, czy skierowanie do Komisji Europejskiej przez europosła Kosmę Złotowskiego interpelacji w sprawie znaczących różnic w cenach tych samych produktów oferowanych przez sieć Lidl w Polsce i w Niemczech zmieni coś w praktykach wielkich zagranicznych firm wobec krajów Europy Środkowo-Wschodniej, niemniej kropla drąży skałę. Złotowski przytoczył wyniki niedawnego badania platformy Take Task w sklepach sieci Lidl. Wykazało ono, że aż trzy czwarte porównywalnych produktów było droższych w polskich sklepach sieci Lidl niż w sklepach tej sieci w Niemczech. Średnio o 10 proc. Zdaniem Złotowskiego, trudno to wytłumaczyć, biorąc pod uwagę wyższe koszty pracy i inne koszty prowadzenia działalności handlowej w Niemczech. Nie tylko jego zdaniem, takie praktyki są niezgodne z polityką konsumencką UE i nieetyczne.

wd

2017-12-20 11:40

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Adobe. Stock.

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Więcej ...

Nie boją się dawać świadectwa

2021-09-25 15:05
Mężczyźni podczas Eucharystii

Karolina Krasowska

Mężczyźni podczas Eucharystii

Słowa św. Jana Pawła II „Nie bójcie się dawać świadectwa” były hasłem IX Pielgrzymki Mężczyzn do Międzyrzecza. 25 września do Kolebki Chrześcijaństwa i Polskości przybyli mężowie, ojcowie, synowie, dziadkowie oraz kapłani.

Więcej ...

Bp Muskus: kiedy wreszcie zaczniemy żyć Ewangelią?

2021-09-26 13:25

Vatican News

Czy potrafimy zbudować wspólnotę z ludźmi, których los stał się dla nas tak boleśnie konkretny, a ich cierpienie niemal na wyciągnięcie ręki? - pyta bp Damian Muskus OFM w związku z 107. Światowym Dniem Migranta i Uchodźcy. Jak podkreśla, uleganie mentalności, która każe rozgraniczać między „naszymi” a „obcymi”, jest „jedną z największych duchowych chorób naszych czasów”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u...

Wiara

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u...

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Franciszek

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

W trosce o zbawienie

W trosce o zbawienie

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej