Reklama

Niedziela Rzeszowska

Warsztaty wspólnego ubogacania

W pracowni aktywności twórczej uczestnicy zajęć wykonują, pod okiem terapeuty zajęciowego, przedmioty rękodzieła artystycznego

Alina Zietek-Salwik

W pracowni aktywności twórczej uczestnicy zajęć wykonują, pod okiem terapeuty zajęciowego, przedmioty rękodzieła artystycznego

Takiej atmosfery radosnego spokoju i pogodnego krzątania się pozazdrościć może niejedno miejsce pracy. Większość osób, które teraz aktywnie spędzają czas na warsztatach, przez wiele lat siedziała w domach – z dala od znajomych, czasem w samotności, w pustym domu, zanim domownicy powracali z pracy, często z poczuciem, że nie mają nic do zrobienia, ani pomysłu na swoje życie. Tego rodzaju problemy rozwiązują caritasowskie Warsztaty Terapii Zajęciowej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Warsztaty realizują niezbędne zadania w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej, zmierzające do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności, niezbędnych do prowadzenia przez osoby niepełnosprawne niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia, na miarę ich indywidualnych możliwości. Celem Warsztatów jest też przygotowywanie osób niepełnosprawnych do podjęcia zatrudnienia. Uczestnicy nabywają niezbędną wiedzę, umiejętności oraz poznają zakres czynności zawodowych, jakie mogą w przyszłości wykonywać w pracy zawodowej.

W naszej diecezji działa już kilka takich placówek. Od stycznia 2016 r. w Cmolasie swą działalność rozpoczęła filia Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kolbuszowej. W tej chwili z rehabilitacji zawodowej, społecznej oraz ruchowej korzysta tu 20 osób niepełnosprawnych z terenu gmin: Cmolas i Majdan Królewski. Placówka stała się niezwykle ważnym dziełem w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia, 28 października 2016 r. bp Jan Wątroba dokonał uroczystego poświęcenia filii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Warsztaty Terapii Zajęciowej są przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz ruchową. Uczestnicy WTZ muszą posiadać orzeczenie o niepełnosprawności. Orzeczenie takie (wraz z kwalifikacją do uczestnictwa w warsztatach terapii zajęciowej) wydają powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności. Warunkiem uczestnictwa jest ukończenie 16. roku życia oraz posiadanie orzeczenia o umiarkowanym bądź znacznym stopniu niepełnosprawności. Zajęcia obejmują rehabilitację społeczną, zawodową oraz ruchową.

Cmolaska filia warsztatów ma cztery pracownie terapii zajęciowej. W pracowni aktywności twórczej uczestnicy zajęć wykonują, pod okiem terapeuty zajęciowego, przedmioty rękodzieła artystycznego, zdobione przedmioty użytkowe, dekoracje, stroiki i zaproszenia oraz mydełka glicerynowe. W pracowni samodzielności uczestnicy warsztatów przygotowują posiłki, uczą się dekorowania stołów, sztuki podawania potraw oraz dbają o czystość na terenie budynku. W pracowni reedukacyjnej prowadzona jest terapia edukacyjna, nauka twórczego myślenia, poprawa sprawności pisania, czytania, nauka posługiwania się zegarem oraz pieniędzmi. W pracowni rzemiosła artystycznego, oprócz wykonywania prac artystycznych, wytwarzane są ekologiczne podpałki K-Lumet do grilla i kominków.

Reklama

Dzień w Warsztatach rozpoczyna się od przyjazdu uczestników (mają zapewniony dojazd). Następnie po wspólnej kawie rozpoczynają się zajęcia w pracowniach – przez siedem godzin dziennie, z przerwą na posiłek regeneracyjny. Zajęcia są odpowiednio dobierane do możliwości i umiejętności danej osoby. Uczestnicy zajmują się różnorodną pracą. Na przykład robią wspólne zakupy niezbędne do przygotowania posiłku, zajmują się zmywaniem naczyń, uczą się obsługi zmywarki, kuchenki mikrofalowej, inni pracują przy obróbce drewna, albo przy produkcji zapachowych glicerynowych mydełek. Pod okiem fachowców wykonują prace na zamówienie, jak przygotowywanie stroików czy dekoracji świątecznych, zaproszeń i in.

W czasie przedświątecznym uczestnicy biorą udział w kiermaszach, gdzie prezentują swoje prace. Jak podkreśla Katarzyna Świst-Lenart, kierowniczka ośrodka w Cmolasie, „mimo krótkiego okresu działalności cmolaskiej filii Warsztatów, placówka mocno zintegrowała się ze środowiskiem lokalnym. Mieszkańcy gminy często odwiedzają ośrodek, kupują nasze prace, a także przynoszą nam różne materiały, które możemy wykorzystać. Dużym powodzeniem cieszą się nasze choinki drewniane, szyszkowe, stroiki świąteczne czy dekoracje choinkowe”.

Mieszkańcy Cmolasu docenili i polubili to miejsce. To dobry znak, że w dzisiejszym, konsumpcyjnym i bezwzględnym świecie rodzi się tyle dobra, uśmiechu i zwyczajnej ludzkiej życzliwości. To przecież bardzo ważne nie tylko w tym pięknym czasie Bożego Narodzenia, choć teraz ma znaczenie szczególne, bo pokazuje wartość wspólnoty.

Podziel się:

Oceń:

2017-12-20 12:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czym są „WarszTaty” dla taty

BOŻENA SZTAJNER

Więcej ...

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Karol Porwich/Niedziela

Maryja ukazywała się w Fatimie raz w miesiącu od 13 maja do 13 października 1917 roku. Z objawieniami fatimskimi i ich historią związane są fascynujące fakty, wciąż niestety mało znane lub zapomniane. Przypominamy kilka z nich.

Więcej ...

Dziedzictwo religijne Francji przemawia do młodych… i nawraca

2024-05-13 16:42

Karol Porwich/Niedziela

Gotyckie katedry czy romańskie kościoły potrafią skutecznie przemówić do serc współczesnej młodzieży, a wręcz zainteresować ją chrześcijaństwem. We Francji są na to twarde dowody w postaci młodych dorosłych, którzy proszą o chrzest. W tym roku odnotowano tam rekordową liczbę nawróceń na katolicyzm. Okazuje się, że w co trzecim przypadku u początku wiary stało spotkanie z chrześcijańską sztuką sakralną.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Wiara

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania