Reklama

Zielonogórskie Konwersatorium

Boją się nie tylko Polacy

4 marca w oddziale PKO BP mieszczącym się obok zielonogórskiego ratusza odbyło się pierwsze spotkanie w ramach Konwersatorium Przedsiębiorczość-Kultura-Religia zorganizowanego przez Dominikańską Fundację "Ponad granicami" im. św. Jacka Odrowąża.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konwersatoria od 1999 r. odbywały się w Poznaniu, choć ostatnimi czasy organizowane są także w innych miastach. Dotychczas wzięli w nich udział m.in. abp Henryk Muszyński oraz poeta Ernest Bryll. Konwersatorium Przedsiębiorczość-Kultura-Religia sięga do XIX-wiecznej tradycji, gdy w polskich instytucjach gospodarczych odbywały się spotkania ludzi zaangażowanych w życie społeczno-kulturalne. Służyły one m.in. do walki z Kulturkampfem.
W Zielonej Górze do dyskusji nad tematem:

"Europa, ale jaka?"

zostali zaproszeni: biskup diecezjalny dr Adam Dyczkowski oraz ambasador RP w Berlinie Andrzej Byrt. Dyskusję prowadził inicjator spotkania, dominikanin o. Tomasz Dostatni OP. Oprócz lubuskich przedsiębiorców oraz przedstawicieli środowiska kulturalnego w otwartym spotkaniu wzięli udział również profesorowie, wykładowcy Uniwersytetu Zielonogórskiego i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Zawsze byliśmy w Europie.

Pomijając czasy komunizmu, gdzie odcięto nas od niej żelazną kurtyną, to zawsze w niej byliśmy - powiedział bp A. Dyczkowski. - Nie wyobrażam sobie Polski poza Europą. Pod opiekę papieża oddał nas już Mieszko I, wiedząc, że tylko tak będziemy mogli konkurować z krajami Europy. Pamiętam moje spotkania z Niemcami po 1945 r., jak odkrywałem, że oni też mogą być ludźmi. Dziś mam bardzo sympatyczne stosunki z biskupami niemieckimi z Görlitz, z Drezna i te doświadczenia są bardzo obiecujące.
Na pytanie o stosunek naszych zachodnich sąsiadów do faktu polskiej integracji z Unią Europejską, Andrzej Byrt, Ambasador RP odpowiedział:

- Polska jest starą Europą.

Reklama

Przez Niemców jest odbierana nie jako uzupełnienie do stanu faktycznego. Polacy złożyli Europie daninę, jaką jest krew, walcząc na wielu frontach, więc co za tym idzie, Polacy to nie "wyciągnięte ręce", ale kultura i tradycja oraz solidarność. Ta ostatnia może być siłą jednoczącą kraje UE. Zachód ma przekonanie, że wniesie do nas luksus, co nie do końca jest prawdą. Zachód ma też obawy. Tak jak się boją i są niechętni wojnie w Iraku, tak też obawiają się naszej integracji. Boją się, że Polacy będą Hannibalami w Europie, że tania siła robocza będzie powodem utraty miejsc pracy, a dalej, powiększania się bezrobocia - mówił ambasador A. Byrt w Zielonej Górze. - Niektórzy Polacy mają obawy co do wejścia do UE z różnych powodów. Jednak czy wyjście z zaścianka Europy nie jest wystarczającym powodem, aby do niej wstąpić? Choć według liczb, mamy do standardu ekonomicznego Niemiec ze 100 lat, to jednak powinno to nas zmusić do większego wysiłku, a nie do zniechęcenia. Naszym atutem jest elastyczność i tego w UE także się obawiają.
Bp Adam Dyczkowski jak i ambasador Andrzej Byrt podkreślili, że

Wspólnota Europejska

czerpie z korzeni chrześcijańskich. Wszak pomysłodawcy idei Unii Europejskiej, jak Robert Schuman, byli praktykującymi katolikami.
- Bardzo dobrze współpracujemy z Niemcami, np. w Słubicach - mówił bp A. Dyczkowski. - Mamy tam dom, który jest miejscem spotkań młodzieży i studentów z duszpasterstwa polsko-niemieckiego. Przychodzi tam również młodzież protestancka. Po wejściu do UE te kontakty i więzi zapewne zaowocują i jeszcze bardziej się ożywią. Polska nie tylko nie straci swojej katolickości w UE, ale ma szansę ubogacić Europę swoją wiarą.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

8 lat temu zmarł ks. Jan Kaczkowski

2024-03-27 22:11
 Ks. dr Jan Kaczkowski

Piotr Drzewiecki

Ks. dr Jan Kaczkowski

28 marca 2016 r. w wieku 38 lat zmarł ks. Jan Kaczkowski, charyzmatyczny duszpasterz, twórca Hospicjum św. o. Pio w Pucku, autor i współautor popularnych książek. Chorował na glejaka - nowotwór ośrodka układu nerwowego. Sam będąc chory, pokazywał, jak przeżywać chorobę i cierpienie - uczył pogody, humory i dystansu.

Więcej ...

Msza Krzyżma. W Chrystusie wzrastamy i przynosimy owoce

2024-03-28 13:30

Archikatedra lubelska

Więcej ...

Za mały mój rozum na tę Tajemnicę, milknę, by kontemplować

2024-03-29 06:20

Adobe. Stock

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...