Reklama

#Kawa z Bogiem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na okładce najnowszej książki wydawnictwa „Esprit” kawa pojawia się trzykrotnie. Obok nazwiska współautora ks. Przemka Kaweckiego SDB, z którym na dobre zrósł się przydomek „Kawa”, w tytule książki: „#Kawa z Bogiem, czyli jak zrozumieć to, w co wierzę”, i w parującej zawartości kubeczka, który sportretowany na okładce ksiądz trzyma w ręce. Ks. Kawecki mówi o sobie, że jego najważniejszą pasją jest głoszenie słowa, i ta wypowiedź znajduje potwierdzenie już od pierwszej strony. Ponad pół setki pytań, które zadaje Katarzyna Szkarpetowska, znajduje tutaj jasne, zwięzłe i wyczerpujące odpowiedzi.

Ks. Kawecki traktuje pytania serio, a odpowiadając, nie wdaje się w teologiczne zawiłości. Oto próbka pytań: Skoro Pan Bóg może wszystko, dlaczego nie czyni wszystkiego, o co Go prosimy? Co zrobić, kiedy to, co Pan Bóg daje, nie jest tym, czego oczekujemy? Co Bóg mówi, kiedy milczy? Jak zachować spokój wobec życiowych burz? Czym różni się wolność od samowoli?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Kawa z Bogiem”, na którą zaprasza ks. „Kawa”, jest bardzo potrzebna nie tylko w chwilach życiowych burz – przyda się każdemu, kto zmaga się z pytaniami na temat wiary. Bo Bóg – jak czytamy we wstępie do książki – „pomimo dwóch godzin katechezy tygodniowo przez kilka lat w szkole, bywa często Wielkim Nieznajomym. Mamy dość mglistą wizję tego, kim Pan Bóg jest. Ludzie mają wykrzywiony obraz Boga. Widzą w Nim groźnego sędziego, policjanta, demiurga, tajemniczą moc, ale nie widzą Ojca”.

Reklama

Nasze dojrzewanie w wierze to długa droga stawiania sobie pytań i szukania na nie odpowiedzi. „Człowiek tak długo będzie szukał szczęścia, miłości, jak długo nie odkryje w sobie Pana Boga, który go totalnie wypełni. Dopóki nie odkryje Boga, będzie zawsze czegoś (Kogoś) głodny” – mówi ks. „Kawa” i przypomina, że św. Augustyn odkrył to już kilkanaście wieków wstecz. Doświadczają tego także współcześni Augustynowie, którzy po latach „rock’n’rollowego” życia odkrywają, że tylko Pan Bóg daje pełnię i poczucie sensu. Ale prawda jest też taka, że nawrócenia potrzebuje każdy z nas i każdy nosi w sobie – czasami nie do końca zwerbalizowane – pytania dotyczące Boga. W zawartych w książce odpowiedziach – mądrych i pełnych życzliwości dla Czytelnika, zabarwionych humorem – ks. „Kawa” daje wiedzę, ale i konkretne wskazówki, wyjaśnia, czym jest Msza św. i jak ją przeżywać, jak odkryć, co w życiu duchowym jest ważne, a co jedynie stwarza pozory ważności, a także jakimi szczelinami uchodzi z człowieka wiara.

Współautor – ks. Przemek „Kawa” Kawecki jest salezjaninem. Prowadzi Ośrodek Młodzieżowo-Powołaniowy „Emaus” w Czerwińsku nad Wisłą. Pracował w TVP i Religia.tv . Tworzył projekty „Hip Hop Dekalog”, „Osiem Błogosławieństw” i magazyn „Drakka – Pismo dla grzeszników”. Jest autorem książek „Siła serca kontra siła pięści” oraz „Coś do kochania i frytki na wynos”. Doświadczenie zdobyte podczas prowadzenia rekolekcji i spotkań ewangelizacyjnych pozwoliło mu zaprosić Czytelników na kawę z Bogiem.

Ks. Przemek „Kawa” Kawecki w rozmowie z Katarzyną Szkarpetowską, „#Kawa z Bogiem, czyli jak zrozumieć to, w co wierzę”. Wydawnictwo Esprit, ul. Przewóz 34 lok. 100, 30-716 Kraków, tel. :12 267 05 69, 12 264 37 09, 12 264 37 19, e-mail: ksiegarnia@esprit.com.pl .

Podziel się:

Oceń:

0 0
2018-01-31 10:17

Wybrane dla Ciebie

Przez krzyż idzie się do zmartwychwstania. Innej drogi nie ma – rozważania ks. Popiełuszki

2024-03-27 20:38

Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki/40rocznica.popieluszko.net.pl

- Przez krzyż idzie się do zmartwychwstania. Innej drogi nie ma - to słowa wypowiedziane przez ks. Jerzego Popiełuszkę 6 września 1982 r. podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. Stanowią one fragment rozważań proponowanych przez Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w piątym tygodniu programu „osobistej i społecznej duchowej przemiany”, który można podjąć w roku obchodów 40-lecia śmierci kapłana. Każdego dnia od 28 lutego do 9 listopada o godz. 21. przy grobie Błogosławionego odbywa się modlitwa o wolność od lęku i nienawiści oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną ciszę Ciemnicy

Karol Porwich/Niedziela

Święte Triduum – dni, których nie można przegapić. Dni, które trzeba nasączyć modlitwą i trwaniem przy Jezusie.

Więcej ...

Pożegnanie poety

2024-03-28 17:13

Biuro Prasowe AK

- Niepoprawny indywidualista, a jednak bardzo przywiązany do wspólnoty ducha, obyczaju, kultury, języka – mówił o zmarłym poecie abp Wacław Depo.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...