W niedzielę 14 stycznia 2018 r. doradcy życia rodzinnego posługujący w Parafialnych Poradniach Życia Rodzinnego na terenie naszej archidiecezji spotkali się na kolejnym dniu skupienia. Uroczystej Eucharystii sprawowanej w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny na os. Słonecznym przewodniczyli ks. dr Przemysław Pokorski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin, oraz ks. prał. Henryk Silko, kustosz sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.
Dalszy ciąg spotkania odbył się w Domu Pielgrzyma „Totus Tuus”. Po przywitaniu i złożeniu życzeń przy łamaniu się opłatkiem Ksiądz Dyrektor WDR wręczył obecnym doradcom misje uprawniające do dalszego pełnienia posługi w poradniach parafialnych na okres kolejnych trzech lat. Pozostałym nieobecnym doradcom misje zostaną wręczone przez księży proboszczów parafii, przy których pełnią swoją posługę. Misja jest błogosławieństwem udzielonym doradcom przez metropolitę abp. Andrzeja Dzięgę „na ważną posługę przygotowania narzeczonych do odpowiedzialnego rodzicielstwa oraz umacniania świętości życia rodzinnego w Kościele nad Odrą i Bałtykiem”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Kolejnym punktem spotkania była konferencja pt. „Inteligencja emocjonalna i jej wpływ na życie i rozwój człowieka”, wygłoszona przez dr Grażynę Kowalczyk, pracownika naukowego Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego – Katedra Nauk o Rodzinie. Posługując się prezentacją multimedialną, prelegentka przedstawiła treści obejmujące wiedzę naukową, medyczną, psychologiczną, teologiczną i praktyczną dotyczącą inteligencji emocjonalnej. Inteligencja emocjonalna to kompetencje osobiste człowieka w rozumieniu zdolności i rozpoznawania stanów emocjonalnych własnych oraz innych osób, jak też zdolności używania własnych emocji i radzenia sobie ze stanami emocjonalnymi innych osób. Od urodzenia posiadamy emocje i kierujemy się uczuciami.
Życie człowieka jest cudem, jest darem, o który trzeba dbać, jest najwyższą wartością, jest też zadaniem. Życie jest nauką i zdobywaniem doświadczeń, również poprzez błędy, z których należy wyciągać wnioski. Żeby przeżyć życie godnie i szczęśliwie, należy podjąć wysiłek stałej pracy nad sobą, nad swoimi wadami. Poznawanie i rozumienie swoich uczuć jest możliwe dzięki wsparciu łaski Bożej oraz działania Ducha Świętego. Każdy powinien zadbać o swoje uczucia i emocje, nauczyć się je rozpoznawać, aby podejmować właściwe decyzje i wybory. Jednym ze sposobów, aby uzyskać taki cel, jest codzienny rachunek sumienia, modlitwa i kontemplacja, które dają wgląd w siebie i swoje postępowanie. Podejmijmy więc trud rozwoju i dążenia do świętości, odpowiadając na Boże wezwanie „świętymi bądźcie, jak Ja jestem święty”. W trakcie spotkania dołączył do nas ks. kan. dr Krzysztof Cichal, długoletni duszpasterz rodzin. Po odśpiewaniu kilku kolęd i wspólnym posiłku duszpasterze udzielili nam pasterskiego błogosławieństwa na dalszą służbę.
Krystyna Piotrowska-Szymala, diecezjalny doradca życia rodzinnego