Reklama

Niedziela Częstochowska

„Zbroja”: wernisaż wystawy Marzeny Zacharewicz

2015-01-17 20:27

facebook.com

Jedna z prac prezentowanych na wystawie "Zbroja"

„Zbroja” to tytuł wystawy rysunków Marzeny Zacharewicz, którą można oglądać do 13 lutego w sali Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie. Wernisaż wystawy odbył się wieczorem 17 stycznia br.

Podczas wernisażu obecni byli m. in. Tadeusz Piersiak - dyrektor Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”, Robert Sękiewicz - kurator wystawy, Marzena Zacharewicz, pracownicy tygodnika katolickiego „Niedziela”, w którym autorka pracuje od ponad 20 lat oraz ludzie kultury i mediów.

„Cieszymy się, że prace Marzeny Zacharewicz możemy oglądać w naszym Ośrodku. Artystka ma już swoje należyte miejsce we współczesnej sztuce” - mówił otwierając wystawę Tadeusz Piersiak.

Reklama

- Marzena Zacharewicz w swoich pracach potrafi stawiać ważne pytania dla współczesnego człowieka. Charakteryzuje je wielka precyzja i piękno - mówił Robert Sękiewicz.

Natomiast artystka podkreślił, że „zbroja jest pewną metaforą, aby pokazać kondycję człowieka współczesnego, szczególnie kondycję duchową”. - Pierwiastek duchowy jest istotą człowieczeństwa - mówiła Marzena Zacharewicz. „Poprzez moje prace stawiam pytanie, jaką zbroję musi nosić współczesny człowiek, by obronić swój świat wartości, wiarę” - kontynuowała autorka prac.

Prace są rysowane białą kredką na czarnym kartonie. Autorka, jak to sama podkreśla „łączy w jedną całość wspomnienia z dzieciństwa spędzonego w Malborku, gdzie miała możliwość zobaczenia z bliska rzeczy i miejsc niedostępnych dla zwyczajnego turysty, ze sferą duchową”.

Rysunki inspirowane są także poezją Jacka Kaczmarskiego, Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta. Ważną część wystawy stanowi cykl „Katyńskie guziki”. Narysowane przez artystkę guziki pochodzą z mundurów polskich oficerów wymordowanych w czasie II wojny przez NKWD w Katyniu i pobliskich miejscowościach. - Ten cykl jest hołdem dla tych wszystkich, którzy zginęli w Katyniu - podkreśliła Marzena Zacharewicz.

Prezentacja prac Marzeny Zacharewicz zorganizowana została w ramach stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego. Miała w Radomsku swoją premierową odsłonę, po czym trafiła do Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji.

Marzena Zacharewicz urodziła się w 1964 r. w Malborku. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni i studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uzyskała dyplom w 1990 r. z zakresu grafiki warsztatowej. Zilustrowała ponad 20 książek dla dzieci. Książki te ukazały się m. in. w serii Biblioteki „Niedzieli”.

Była kuratorką i autorką koncepcji wystaw zbiorowych poświęconych ilustracji "Pan Andersen" (2005) oraz "Ezop wyobrażony" (2008). Jest autorką kilkunastu wystaw indywidualnych. Brała udział w ponad dziewięćdziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Prace Marzeny Zacharewicz prezentowane były m. in. na Międzynarodowym Biennale Miniatury. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, ilustracją. Od ponad 20 lat pracuje w tygodniku katolickim „Niedziela”.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Otwarcie mobilnej wystawy o Zakonie Paulinów

2020-01-24 16:52

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Budapeszt, 20 stycznia, otwarcie mobilnej wystawy o Zakonie Paulinów

25 stycznia na Jasną Górę dotrze paulinobus (po węgiersku „Palos-bus”). Jest to mobilna wystawa poświęcona Zakonowi Paulinów i jego założycielowi bł. Euzebiuszowi.

Więcej ...

Dlaczego chrzcimy dzieci, a nie dorosłych?

2020-01-08 08:08

Niedziela Ogólnopolska 2/2020, str. 11

Internet

Chrzest jest najpiekniejszym darem, dlaczego więc pozbawiać go dzieci? Dlaczego krępowac działanie Ducha Świętego w ich sercach i umysłach?

Więcej ...

„Niedziela” stanęła do apelu

2020-01-24 23:11

www.youtube.com

– Media katolickie sięgają głębiej i patrzą dalej. Skupiają się na wyjaśnianiu i pogłębianiu zjawisk zawsze w Duchu i prawdzie. Podają do wiadomości to, co inni odrzucają – powiedział podczas Apelu jasnogórskiego 24 stycznia, we wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy, ks. dr Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zawód podwyższonego ryzyka

Wiadomości

Zawód podwyższonego ryzyka

Jej misja trwa

Wiara

Jej misja trwa

W Niepokalanowie trwa wielka ekspiacja za grzechy przeciwko...

Polska

W Niepokalanowie trwa wielka ekspiacja za grzechy przeciwko...

Dlaczego chrzcimy dzieci, a nie dorosłych?

Kościół

Dlaczego chrzcimy dzieci, a nie dorosłych?

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kościół

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików