Reklama

Relikwie Krzyża Świętego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W okresie Wielkiego Postu, gdy coraz częściej zwracamy oczy na Krzyż Chrystusa, uświadamiamy sobie znaczenie Jego bezcennych relikwii, które od wieków odbierają cześć w klasztorze na Świętym Krzyżu. Z tego między innymi powodu klasztor na Łyścu (Łysicy) oraz cały region nazwano Świętokrzyskim.
Relikwie zostały przywiezione przez królewicza węgierskiego - św. Emeryka, który do Polski przybył na zaproszenie Bolesława Chrobrego. Obdarował go nimi ojciec - św. Stefan, aby strzegły syna w dalekiej podróży do kraju Piastów. Podczas polowania św. Emeryk został oślepiony blaskiem, jaki bił od krzyża, widniejącego między rogami okazałego jelenia. Odzyskawszy wzrok, królewicz zobaczył anioła, który polecił mu zostawić relikwie na pogańskim Łyścu. Od tego czasu zaczęły tu przybywać pielgrzymki, nazywając klasztor "świętokrzyskim", a Łysiec - Górą Świętego Krzyża.
Relikwie, umieszczone w XVII-wiecznym relikwiarzu w formie owalnego słońca, przechowywane są w tabernakulum. Wewnątrz relikwiarza uformowany jest podwójny krzyż (wysokość 20 cm, grubość 2 cm, ramiona poprzeczne 12 i 6 cm) oprawiony w złoto. Nienaruszalność relikwii zabezpiecza opieczętowany futerał, posiadający na przecięciu ramion wzierniki, przez które widać drzewo. Drewniane cząsteczki relikwii pokryto srebrną blaszką, z charakterystycznym wzorem grawerskim. Zdaniem prof. Kurpika jest to grawerka typowa dla XII-wiecznych przedstawień maryjnych na Węgrzech.
W ubiegłym roku relikwiarz oraz relikwie zostały poddane gruntownej konserwacji, której dokonał prof. Wojciech Kurpik. Skrupulatne analizy specjalistyczne okazały się jeszcze jednym potwierdzeniem autentyczności "drogi węgierskiej", którą relikwie przybyły do Polski.
Bez wątpienia drzewo iglaste, określone jako czarna sosna, to gatunek występujący w Ziemi Świętej, używany m.in. do robienia krzyży (jego zastosowanie do budowy Krzyża Chrystusa potwierdza tradycja chrześcijańska i badania Całunu Turyńskiego). Krzyż, na którym zmarł Chrystus, przeleżał ponad dwa wieki w ziemi jerozolimskiej. Odnalezienie relikwii w 326 r. przypisuje się św. Helenie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

Więcej ...

Generał Zakonu Paulinów: aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią

2024-05-03 12:11

Jasna Góra/Facebook

O wielkiej duchowej spuściźnie Polaków naznaczonej aktami zawierzenia Maryi, które wciąż powinny być codziennym rachunkiem sumienia, tak poszczególnego człowieka jak i całego narodu - przypomniał na rozpoczęcie głównych uroczystości odpustowych ku czci Królowej Polski na Jasnej Górze przełożony generalny Zakonu Paulinów. O. Arnold Chrapkowski apelował, aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią. Sumę odpustową z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebruje abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.

Więcej ...

Dzieweczko Lipska, módl się za nami...

2024-05-03 20:00

Karol Porwich/Niedziela

Od wieków żywa i nieustanna miłość do Matki Najświętszej sprawiła, że 2 lipca 1969 roku doszło do koronacji „Maryi Lipskiej w maleńkiej posturze”. Dokonał jej Prymas Polski, Stefan Kardynał Wyszyński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania