Reklama

Niedziela Sandomierska

Zaczęło się

Obmycie nóg

Ks. Adam Stachowicz

Obmycie nóg

Niewątpliwie najbogatszym w treść i niosącym za sobą ogromne emocje, przeżycia, ale również liczne przygotowania jest okres Wielkiego Tygodnia z centralnymi uroczystościami podczas Triduum Paschalnego. W tych dniach będziemy z Chrystusem przeżywać Jego mękę, doświadczymy Jego śmierci, czuwać będziemy przy Jego grobie, aby owocnie i z radością przeżyć poranek Zmartwychwstania. Owocność przeżycia tego czasu zależy od intensywności zaangażowania podczas Wielkiego Postu. Nasz udział w nabożeństwach Drogi Krzyżowej czy Gorzkich Żali oraz głębia przeżycia rekolekcji wielkopostnych ze spowiedzią zaowocują bogactwem doświadczeń na tej „ostatniej prostej” ku spotkaniu ze Zmartwychwstałym i Miłosiernym

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedziela Palmowa

Jest ona wyjściem na ostatnią prostą doświadczania największych tajemnic chrześcijaństwa. Ona otwiera Wielki Tydzień. Sama nazwa i zwyczaj święcenia palm w tym dniu ma już tysiącletnią tradycję. Popiół ze spalonych poświęconych w tym dniu palm posłuży w przyszłym roku podczas Środy Popielcowej, która rozpocznie czas Wielkiego Postu.

Niedziela Palmowa w naszej tradycji nierozłącznie związana jest z licznymi konkursami na największą, najbardziej ozdobną czy w jakiś sposób „wyrafinowaną” palmę. Są różne etapy zmagań konkursowych, od szkolnych przez parafialne czy dekanalne. W różnych miejscach organizowane są również zmagania gminne czy powiatowe. Główny Diecezjalny Konkurs Palm odbędzie się w Sandomierzu. Wtedy też swoje święto obchodzą ludzie młodzi, którzy mają okazję do spotkania w stolicy diecezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Coraz popularniejsze stają się również okolicznościowe inscenizacje „Wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy”. Po raz kolejny takie przedsięwzięcie odbywać się będzie w Rudniku nad Sanem. Na ten dzień do miasta przybywa wielu obserwatorów „ulicznego przedstawienia”. Kolejny też raz w uroczystym wjeździe będą mogli uczestniczyć parafianie z Wrzaw. Natomiast po raz pierwszy taką inscenizację przeżywać będą mieszkańcy parafii Gawłuszowice oraz przybyli na tę okoliczność goście. Mocno w przygotowania zaangażował się proboszcz ks. Witold Szczur wraz ze swoimi parafianami.

Msza św. Krzyżma

Wielki Czwartek jest to dzień, w którym wspominamy ustanowienie sakramentów: Eucharystii oraz kapłaństwa. Z tego też powodu obchodzimy w tym dniu święto kapłanów. Przed południem każda wspólnota diecezjalna zgromadzona w kościele katedralnym wokół biskupa sprawuje Mszę św. Krzyżma, podczas której zostają poświęcone święte krzyżmo, olej katechumenów oraz olej chorych. Jest to również wspólna modlitwa kapłanów ze swoim Biskupem Ordynariuszem.

U nas bp Krzysztof Nitkiewicz zaprasza kapłanów i wiernych świeckich na godz. 10 do Bazyliki Katedralnej w Sandomierzu. Zaproszeni są również w sposób szczególny członkowie Liturgicznej Służby Ołtarza. Po modlitwie w katedrze alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu młodych chłopców i dziewczęta gościć będą na okolicznościowym spotkaniu w sandomierskiej kuźni powołań. Dlatego dobrze byłoby, gdyby organizatorzy wspólnych parafialnych czy dekanalnych pielgrzymek LSO do Sandomierza w programie wyjazdu uwzględnili te kilkadziesiąt minut pobytu w WSD.

Reklama

Triduum Sacrum

Wielki Tydzień zwieńczony jest obchodami Triduum Paschalnego, inaczej zwanego Triduum Sacrum. Naszym doświadczeniem będzie przeżywanie Triduum Paschalnego, trzech świętych dni, podczas których Kościół wspomina tajemnicę męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Jest to Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota. Celebracje liturgiczne odbywać się będą w każdym kościele parafialnym i w wielu świątyniach filialnych.

Triduum Paschalne zaczyna się w Wielki Czwartek po południu wspomnieniem Ostatniej Wieczerzy, podczas której Jezus ustanowił pamiątkę swojej Paschy. Wielki Czwartek kończy się adoracją eucharystyczną, która upamiętnia konanie Chrystusa Pana w ogrodzie Getsemani.

W Wielki Piątek będziemy wspominać mękę i śmierć Pana. Trwamy w zadumie przy Chrystusie w ołtarzu adoracji powszechnie zwanym Ciemnicą. Oprócz modlitewnego trwania Kościół w tym dniu zachęca wiernych do zachowania postu ścisłego – ilościowego (trzy posiłki, w tym tylko jeden do syta) oraz jakościowego (bez pokarmów mięsnych). W godzinach popołudniowych będziemy jednoczyć się z Jezusem Cierpiącym podczas Drogi Krzyżowej i wymownego nabożeństwa wielkopiątkowego. Po całej celebracji w wielu miejscach wierni trwają przy Grobie Pańskim oraz wyśpiewują Mękę Pańską podczas nabożeństwa Gorzkich Żali.

Taka podniosła atmosfera i wymowna cisza utrzymuje się przez dzień sobotni. Jest ona od czasu do czasu przerywana przez licznie przybywających do świątyni wiernych z koszykami ze „święconką” w celu poświęcenia pokarmów, którymi będziemy się cieszyć w poranek wielkanocny.

Reklama

Wigilia Paschalna

I wreszcie liturgiczny szczyt, czyli uroczystość nocna Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę. Wtedy to po zapadnięciu zmroku zostanie ogłoszona radosna nowina o zmartwychwstaniu Chrystusa, czyli Jego ostateczne zwycięstwo nad śmiercią. Jest to najważniejsza noc całego roku liturgicznego.

Obchód Wigilii Paschalnej składa się z czterech części: Liturgii Światła, Liturgii Słowa, Liturgii Chrzcielnej i Liturgii Eucharystycznej. W czasie Liturgii Światła kapłan przed kościołem poświęca ogień, odpala paschał, wnosi uroczyście światło do ciemnego kościoła i śpiewa Orędzie Paschalne. W drugiej części są czytane fragmenty Pisma Świętego, w których rozważamy, co Bóg uczynił dla nas od początku świata. Podczas Liturgii Chrzcielnej kapłan dokonuje poświęcenia wody, a wierni odnawiają przyrzeczenia chrzcielne. W końcu sprawowana jest liturgia eucharystyczna.

Poczuj się zaproszonym

Obrzędy Triduum Paschalnego są szczególnie bogate w treść. Warto w pełni z tego bogactwa skorzystać. Jest to wspaniały dar Chrystusa poprzez obrzędy sprawowane w kościele. Od wejścia w głębię tych obrzędów, zanurzenia się w tajemnicę Bożej miłości i własnego zaangażowania zależy moc naszej relacji z Bogiem.

Jest to szansa, z której koniecznie trzeba skorzystać. Dzięki głębokiemu przeżyciu Wielkiego Tygodnia możemy rzeczywiście odnowić naszą wiarę i relację z Bogiem.

Podziel się:

Oceń:

2018-03-21 09:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Triduum Paschalne - Warto tam być!

www.życieparafii.pl

Przed nami wyjątkowy czas. Najważniejsze wydarzenie w chrześcijaństwie. Będziemy już niebawem przeżywać pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa. By ten czas był naprawdę wyjątkowy, warto uczestniczyć w Triduum Paschalnym

Więcej ...

148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce

2024-04-25 18:17

Karol Porwich/Niedziela

Posługa władzy w zgromadzeniach zakonnych, nowelizacja regulacji dotyczących ochrony małoletnich przed przemocą oraz przygotowania do przyszłorocznego Jubileuszu Życia Zakonnego - były głównymi tematami 148. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce, które odbyło się w dniach 23-25 kwietnia w Licheniu.

Więcej ...

Radosna twarz Kościoła

2024-04-26 16:28
Podczas Cecyliady dzieci wspólne wielbią Boga poprzez śpiew.

Magdalena Lewandowska

Podczas Cecyliady dzieci wspólne wielbią Boga poprzez śpiew.

Już po raz 8. odbyła się Cecyliada – przegląd piosenki religijnej dla przedszkolaków.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Wiara

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...