Reklama

Duszpasterstwo osób samotnych

Wyższy poziom miłości

Niedziela lubelska 13/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę miesiąca, tj. 23 lutego, w kościele pw. św. Antoniego w Lublinie odbyło się trzecie już spotkanie osób, których samotność powstała bez własnej winy. Tym razem prowadził je ks. prof. dr hab. Władysław Prężyna, psycholog z KUL, który odprawił Mszę św. i wygłosił homilię. W homilii poruszył problem samotności zarówno w aspekcie psychologicznym, jak i ewangelicznym, podkreślając, że obie perspektywy nie są sprzeczne, lecz wzajemnie się uzupełniają.
Podłożem trudności w kontaktach międzyludzkich są doświadczenia z wczesnego dzieciństwa. Człowiek rodzi się z potrzebą i umiejętnością miłowania samego siebie. Akceptacja samego siebie jest warunkiem twórczej i pozytywnej postawy, samorealizacji i osobistego szczęścia. Zamknięcie się jednak w kręgu egoistycznych potrzeb i praw prowadzi do zamknięcia się na drugiego człowieka i narcyzmu. Drugi człowiek postrzegany jest jako zagrożenie. Nie umiejąc rozwiązać problemów w kontaktach z ludźmi, człowiek sam się wycofuje lub staje się ofiarą życia społecznego i popada w pułapkę samotności. Wyjściem z tej sytuacji jest przekroczenie zasady miłości własnej i dostrzeżenie w drugim człowieku kogoś, kto ma taką samą wartość. W ten sposób możliwe jest osiągnięcie wyższego "piętra" miłości - miłości bliźniego. Dopiero wtedy stają się możliwe dojrzałe kontakty międzyludzkie. Ewangelia przedstawia sprawę w ten sam sposób. Bóg jest miłością. W Trójcy Świętej miłość jest zawsze w relacji do kogoś. Gdyby było inaczej, gdyby nie było Osób Boskich, Bóg miłowałby tylko siebie w sposób narcystyczny i niedoskonały. Miłość taka, jak pomiędzy Osobami Trójcy Świętej, potrzebna jest człowiekowi do pełnego rozwoju, do pomyślnego spotkania z drugim człowiekiem i z Bogiem. Dojrzałego miłowania człowiek nie przynosi jednak na świat i musi się go uczyć. Nie wystarczą same uwarunkowania genetyczne, potrzebna jest własna aktywność, tworzenie samego siebie, inwestowanie w swój rozwój i wytyczanie jego kierunku. W Ewangelii św. Łukasza przedstawiona jest scena uzdrowienia paralityka. Ludzie pragnący mu pomóc dostać się do Jezusa spuścili łoże przez otwór w dachu. "Chrystus dostrzegł nie tylko ich intencje, ale i ich wysiłek, który był potrzebny, aby dotarli do Niego" - powiedział ks. prof. Władysław Prężyna. "Dlatego widząc ich wiarę wyrażoną w ich wysiłku, powiedział: «Człowieku, odpuszczają ci się twoje grzechy». Chrystus wynagrodził go ponad to, czego się spodziewano. Przywrócił zdrowie ciała i duszy (...), aby przez zdrowe ciało zbliżył się do ludzi, a przez zdrowe sumienie zbliżył się do Boga". To ilustracja ludzkiej sytuacji, w której chcemy pokonać przeszkody w dotarciu do drugiego człowieka. Potrzebna jest własna inicjatywa i wysiłek. Potem przyjdzie łaska Boża. Niedostatek sił uzupełni Chrystus i zapewni zwycięstwo w pracy nad sobą, doprowadzając do pełnego, otwartego, pełnego życzliwości spotkania z bliźnim w miłości, która daje sens życia na ziemi i prowadzi do spotkania z Tym, który daje pełnię szczęścia w wieczności.
Po Mszy św. obyło się spotkanie ks. Władysława Prężyny z osobami samotnymi i rodzicami dzieci przygotowujących się do przyjęcia I Komunii św. Ksiądz Profesor wyjaśniał problemy związane z samotnością i z procesem wychowania i rozwoju dziecka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Odnaleziono zaginiony obraz w naszej parafii

2026-01-23 10:29

Mat.prasowy

W minionym tygodniu w naszej diecezji odnaleziono poszukiwany od 80 lat - obraz Józefa Mehoffera. Wisiał… w miejscu, którego nikt by nie podejrzewał. I kiedy na niego patrzę, widzę coś więcej niż historię sztuki. Widzę Ewangelię.

Więcej ...

Papież spotkał się z parą książęcą z Luksemburga. Księżna Stéphanie ubrana na biało

2026-01-23 18:29
Leon XIV z parą książęcą Luksemburga

Vatican Media

Leon XIV z parą książęcą Luksemburga

W piątek, 23 stycznia Ojciec Święty Leon XIV przyjął na audiencji wielkiego księcia Wilhelma oraz wielką księżną Stéphanie z Luksemburga.

Więcej ...

Zmarł John Allen, dziennikarz, który z kompetencją i humorem opisywał Watykan

2026-01-23 17:38
John Allen podczas audiencji z Leonem XIV 12 maja 2025 roku

Vatican Media

John Allen podczas audiencji z Leonem XIV 12 maja 2025 roku

Dyrektor i założyciel „Crux” zmarł w Rzymie po długiej chorobie. Analizował i opisywał wydarzenia ostatniego ćwierćwiecza Kościoła katolickiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: Świeccy pracownicy rozczarowani niesprawiedliwym...

Kościół

Watykan: Świeccy pracownicy rozczarowani niesprawiedliwym...

Komunikat ws. zmian personalnych w legnickiej kurii...

Kościół

Komunikat ws. zmian personalnych w legnickiej kurii...

Wspólnota Dwunastu niesie w sobie tajemnicę wolności

Wiara

Wspólnota Dwunastu niesie w sobie tajemnicę wolności

Nowenna do św. Jana Bosko

Wiara

Nowenna do św. Jana Bosko

Co dalej w sprawie ks. Teodora?

Niedziela Wrocławska

Co dalej w sprawie ks. Teodora?

Prokurator Witkowski: Ksiądz Popiełuszko nie zginął 19...

Kościół

Prokurator Witkowski: Ksiądz Popiełuszko nie zginął 19...

Prokurator Witkowski: Ks. Popiełuszko umarł w bunkrze w...

Kościół

Prokurator Witkowski: Ks. Popiełuszko umarł w bunkrze w...

Komunikat kurii diecezji radomskiej w sprawie kapłana...

Kościół

Komunikat kurii diecezji radomskiej w sprawie kapłana...

Dr Milena Kindziuk: Kwestionuję oficjalną, peerelowską...

Dr Milena Kindziuk: Kwestionuję oficjalną, peerelowską...