Reklama

Parafia Mariacka w Chełmie

Kandydat na ołtarze

22 lutego br. w święto Katedry Świętego Piotra w bazylice Mariackiej na Górze Chełmskiej odbyły się uroczystości odpustowe. Przewodniczył im bp Ryszard Karpiński. Obecny był również bp Mieczysław Cisło oraz kanonicy kapituły chełmskiej. W tym roku miały one wyjątkowy wymiar, bowiem w szczególny sposób były poświęcone przypomnieniu sylwetki kandydata na ołtarze, ks. Zygfryda Berezeckiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odpust lutowy w bazylice na Górze Chełmskiej jest zawsze szczególnym czasem modlitw w intencji Ojca Świętego Jana Pawła II. Również i w tym roku do bazyliki przez cały dzień pielgrzymowali wierni ze wszystkich chełmskich parafii. Adorując Najświętszy Sakrament powierzali Bogu za wstawiennictwem Chełmskiej Pani cały Kościół, Ojca Świętego, duchowieństwo, parafię, problemy i troski swoich rodzin. W samo południe wierni odmówili Anioł Pański oraz cząstkę różańca świętego. Potem, aż do wieczornej Mszy św., ten wielki czas modlitwy w świątyni na górce wypełniły poszczególne wspólnoty kółek różańcowych z parafii Mariackiej.
Główną część uroczystości rozpoczęła wieczorna procesja uliczna z kopią figurki Matki Bożej Fatimskiej. Od kościoła Rozesłania Świętych Apostołów aż do bazyliki Mariackiej tradycyjnie już poprowadził ją bp Ryszard Karpiński. Przez całą drogę wierni wraz z organistą Romualdem Turowskim śpiewali religijne pieśni, rozświetlając jednocześnie płomieniami pochodni i świec drogę. Przy biciu dzwonów, figurka została wniesiona przez mężczyzn do bazyliki. Wieczornej Mszy św. odpustowej przewodniczył bp Ryszard Karpiński, wśród celebransów był również bp Mieczysław Cisło. W imieniu duszpasterzy pracujących w parafii Mariackiej oraz wszystkich parafian, słowo powitania do duchowieństwa z Księżmi Biskupami na czele, kanoników kapituł lubelskiej i chełmskiej, a także przybyłych na odpust mieszkańców miasta, wygłosił proboszcz, ks. inf. Kazimierz Bownik. Szczególne słowa skierował również do wychowanków kandydata na ołtarze, ks. Zygfryda Berezeckiego. Bezpośrednim wstępem do Liturgii było przywdzianie szat i dystynkcji kanonickich przez ks. dr. komandora Zbigniewa Jaworskiego, wieloletniego wikariusza parafii Mariackiej. Odczytania dekretu mianującego ks. Jaworskiego kanonikem honorowym kapituły chełmskiej, w imieniu Arcybiskupa Lubelskiego dokonał bp Ryszard Karpiński.
Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. kan. Dionizy Pietrusiński. Przypomniał w nim najważniejsze fakty z życia i posługi duszpasterskiej ks. Zygfryda Berezeckiego. Kandydat na ołtarze urodził się w Chełmie 25 lutego 1907 r. Tutaj również uczęszczał do szkoły powszechnej i średniej. Po ukończeniu Seminarium Duchownego pracował jako prefekt szkół w Lublinie i Chełmie. Posiadał wyjątkowy dar nawiązywania kontaktu z dziećmi, rodzicami i nauczycielami. W pracy z młodzieżą odkrył pedagogiczną wartość przykładu świętych. Przez cały okres okupacji hitlerowskiej uczestniczył w tajnym nauczaniu, prowadził szeroką akcję pomocy charytatywnej biednym, chorym i potrzebującym. Był zawsze otwarty na każdego człowieka. Wszystkie swoje apostolskie działania, jakie podejmował w ofiarnej służbie potrzebującym, wspomagał gorącą modlitwą. Szczególną wagę przywiązywał do głoszenia słowa Bożego. Był gorącym czcicielem sakramentu Eucharystii. Najwięcej czasu w pracy duszpasterskiej poświęcał ministrantom. Wymagał od nich, aby zawsze świecili przykładem wzorowego zachowania i nauki. Z grona jego wychowanków wywodzi się około trzydziestu kapłanów, m.in. ks. kan. Kazimierz Malinowski i ks. dr Dionizy Pietrusiński. Ks. Zygfryd Berezecki zmarł w opinii świętości 28 lutego 1963 r. Jest pochowany w Chełmie na cmentarzu przy ul. Lwowskiej.
Podczas chełmskiego odpustu oficjalnie zainaugurowano starania o otwarcie na etapie diecezji procesu informacyjnego w sprawie wyniesienia na ołtarze sługi Bożego ks. Zygfryda Berezeckiego. Wierni, którzy znali osobiście bądź też z opowieści jego ofiarną posługę, mogli się podpisać pod prośbą do Arcybiskupa Lubelskiego w tej sprawie. Tuż przed końcowym błogosławieństwem głos zabrali jeszcze Księża Biskupi. Bp Cisło powiedział, że przyjechał na Górę Chełmską, aby wspólnie z Ludem Bożym zawierzać Matce Bożej dalsze lata pontyfikatu Jana Pawła II. Natomiast bp Ryszard Karpiński podzielił się refleksją z pobytu w Stanach Zjednoczonych i odbytymi tam spotkaniami.
Bezpośrednio po odpustowej Eucharystii w bazylice rozpoczęło się nabożeństwo różańca fatimskiego. Ten niezwykle bogaty w duchowe przeżycia wieczór odpustu papieskiego zakończył Apel Jasnogórski, jaki wierni odśpiewali przed tronem Matki Bożej Chełmskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania