Reklama

Niedziela Lubelska

Spotkanie ze świadkiem wierności

Podczas poświęcenia nowej ulicy i ronda

Paweł Wysoki

Podczas poświęcenia nowej ulicy i ronda

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kard. Stanisław Dziwisz odwiedził Lublin. 13 kwietnia spotkał się ze społecznością Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i szkół noszących imię Wielkiego Polaka, poświęcił ul. Emilii i Karola Wojtyłów oraz rondo Światowych Dni Młodzieży 2016, a także udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z parafii pw. św. Jana Pawła II.

Apostoł naszych czasów

Pierwszym etapem wizyty kard. Stanisława Dziwisza w Lublinie było spotkanie na uniwersytecie. – Ksiądz Kardynał dotykał tajemnicy Jana Pawła II przez prawie 40 lat wiernej służby. Jeżeli Janowi Pawłowi II możemy nadać tytuł świadka nadziei, to Księdzu Kardynałowi możemy nadać tytuł świadka wierności. Wierność to obecność; pierwszym imieniem miłości jest obecność. Obecność Księdza u boku św. Jana Pawła II była pełna oddania i miłości – mówił abp Stanisław Budzik. Metropolita Lubelski przywołał ważne spotkania społeczności Lublina ze świadkiem wierności: podczas papieskiej wizyty w 1987 r., gdy otrzymywał tytuł doktora honoris causa KUL w 2001 r. oraz na uroczystościach z okazji 25-lecia wizyty Ojca Świętego w Lublinie. – Dotknąłeś tajemnicy życia i posłannictwa Jana Pawła II; przy świadku nadziei stałeś się świadkiem wierności – podkreślał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W prelekcji pt. „Litania do św. Jana Pawła II – Portret apostoła naszych czasów” kard. Stanisław Dziwisz przywołał wezwania litanii, która jest streszczeniem życia Papieża. Analizując poszczególne wezwania, podkreślił, że Jan Paweł II zostawił trwały ślad w umysłach i sercach wielu ludzi na wszystkich kontynentach. Wspominając różne sytuacje z życia Ojca Świętego, Ksiądz Kardynał zwrócił uwagę na szczególną rolę modlitwy, zwłaszcza do Ducha Świętego, cześć dla Matki Bożej i świętych, umiłowanie krzyża i szacunek dla każdego człowieka. – Litania do św. Jana Pawła II rzeźbi cierpliwie jego wizerunek; odsłania kolejne przestrzenie miłości i służby. Ojciec Święty był gigantem wiary, gigantem ducha, gigantem pracy i służby. Zostawił dziedzictwo, z którego będą czerpać kolejne pokolenia. Naszym obowiązkiem jest to dziedzictwo zachować i rozwijać w odpowiedzi na nowe wyzwania, przed którymi stają Kościół i świat – mówił najbliższy współpracownik św. Jana Pawła II.

Na zakończenie wizyty na uczelni, z którą Jan Paweł II był związany przez ćwierć wieku, Kolegium Rektorskie uhonorowało kard. Dziwisza medalem na 100-lecie KUL. Jako drugi jubileuszowy medal otrzymał abp Stanisław Budzik, Wielki Kanclerz KUL.

Oprzeć życie na Chrystusie

W Godzinie Miłosierdzia kard. Stanisław Dziwisz nawiedził parafię pw. św. Jana Pawła II na Wrotkowie. Obok kościoła przebiega nowa droga, która otrzymała imię Emilii i Karola Wojtyłów. Najprawdopodobniej to druga (po Wadowicach) ulica, która upamiętnia rodziców Jana Pawła II. Podczas jej poświęcenia kard. Dziwisz podkreślał, że Emilia i Karol Wojtyła mogą być wzorem dla małżonków i rodziców, jak wypełniać życiowe powołanie, jakim jest rodzina; jak stawać się dla dzieci pierwszymi nauczycielami wiary. W ciągu nowej ulicy znalazło się rondo, które otrzymało imię ŚDM 2016. Jak przypominał Ksiądz Kardynał, św. Jan Paweł II ukochał młodzież, a w Lublinie poprzez pracę akademicką sam uczył się, jak być wychowawcą. Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, zapewniał, że mieszkańcy miasta wciąż pamiętają obecność ks. Karola Wojtyły. – Jan Paweł II przez 24 lata był związany z naszym miastem. Niegdyś tymi ulicami, wśród nas, chodził święty człowiek, który uczęszczał do swojej pracy, tak jak każdy z nas – mówił.

W drugiej części spotkania na Wrotkowie kard. Dziwisz przewodniczył uroczystej Mszy św. i udzielił sakramentu bierzmowania ponad 50 młodym osobom. Wraz z osobistym sekretarzem Ojca Świętego Eucharystię sprawowali: abp Stanisław Budzik, bp Mieczysław Cisło, ks. inf. Grzegorz Pawłowski oraz księża z parafii i rektoratów, w których znajdują się relikwie św. Jana Pawła II. – Obecność Księdza Kardynała to dar Boży dla naszych parafii, w których rozwija się kult Ojca Świętego – podkreślał ks. Grzegorz Trąbka. Jak zapewniał, wiele osób otrzymuje łaski za wstawiennictwem świętego Papieża. Duszpasterz wskazał na małżeństwa, które za wstawiennictwem Jana Pawła II otrzymały dar potomstwa. Proboszcz papieskiej parafii był inicjatorem zaproszenia kard. Dziwisza na otwarcie nowych ulic upamiętniających Ojca Świętego.

Wokół ołtarza zgromadzili mieszkańcy miasta i parafianie, w tym kandydaci do bierzmowania. Ci młodzi ludzie przed 8 laty jako pierwsi przystąpili do Komunii św. w nowo wybudowanym kościele. – Nie zmarnujcie daru, który dzisiaj zaszczepia w was Święty Duch – mówił do nich kard. Dziwisz. – Teraz jest dla was okres wyborów: szkoły, studiów, a także powołań. Nie bójcie się dokonywać dobrych wyborów; oprzyjcie życie na Chrystusie – apelował. Ksiądz Kardynał zachęcał do nieustannego poznawania wiary, bo „żeby wyznawać wiarę, trzeba ją znać”; do dobrego życia, które dla świata jest piątą Ewangelią. Na pamiątkę spotkania Ksiądz Kardynał przekazał parafii bieliznę kielichową i pas, których podczas Mszy św. w prywatnej kaplicy na Watykanie używał św. Jan Paweł II.

Podziel się:

Oceń:

2018-04-18 12:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dwadzieścia dwa lata temu papież Jan Paweł II odwiedził Ukrainę

Karol Porwich/Niedziela

Dokładnie 22 lata temu papież Jan Paweł II przybył na Ukrainę. W ramach wizyty w dniach 23-27 czerwca 2001 r. duszpasterskiej odwiedził Kijów i Lwów. "Wizyta Jana Pawła II była wydarzeniem, które nadało większą podmiotowość Ukrainie jako państwu w czasach prezydenta Kuczmy. Przede wszystkim została przygotowana bardzo poważnie i, moim zdaniem, wyznaczyła pewne kryteria oceny sukcesu wszystkich kolejnych wizyt papieskich" - powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki mówiąc o znaczeniu tej wizyty w wywiadzie z ukraińską agencją informacyjną Gławkom.

Więcej ...

Kilka tysięcy osób na czuwaniu w 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II

2025-04-03 07:45

Włodzimierz Rędzioch

Dzisiaj dziękujemy świadomi tego wszystkiego, co Jan Paweł II zdziałał. Dziękujemy i chcemy przypomnieć to wydarzenie, ale przede wszystkim chcemy powrotu do jego nauczania - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda, który poprowadził czuwanie modlitewne w Watykanie.

Więcej ...

Dyskwalifikacja amerykańskiej florecistki za odmowę walki z transpłciową "rywalką"

2025-04-03 21:20

zrzut ekranu x.com

W Stanach Zjednoczonych szerokim echem odbiła się informacja o dyskwalifikacji florecistki Stephanie Turner za odmowę walki z transpłciową "rywalką". Do kontrowersyjnej sytuacji doszło 30 marca podczas zawodów na Uniwersytecie Maryland.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Czy jestem pośród tych, którzy uwierzyli i zaufali...

Wiara

Czy jestem pośród tych, którzy uwierzyli i zaufali...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?

Wiara

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?