Reklama

Niedziela Sandomierska

Cudze chwalicie… Mamy to u nas

Kościół św. Józefa – krypta Morsztynówny

Ks. Adam Stachowicz

Kościół św. Józefa – krypta Morsztynówny

Noc Muzeów, która w tym roku przypada na 19 maja, dała inspirację do pokazania różnego typu sal pamięci czy muzeów, często organizowanych przez parafie lub fundacje, jakie rozsiane są na obszarze naszej diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Warto zauważyć, że podczas Nocy Muzeów w całej Polsce będzie można bezpłatnie zwiedzać tysiące muzeów, zamków, ale również i świątyń oraz miejsc sakralnych. Można natrafić na różnorakie atrakcje z tej racji przygotowywane przez organizatorów. Chcę dziś pokazać, co mamy ciekawego w granicach naszej diecezji.

Sandomierz

Bezsprzecznie najbardziej znanym miejscem muzealnym w diecezji jest Dom Jana Długosza czyli obecne Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu. Na mapie turystycznej miasta jest to niewątpliwie ważny punkt do zwiedzania, szczególnie przez miłośników różnego rodzaju sztuki oraz licznych artefaktów i eksponatów. Bogactwo tego miejsca oraz różnorodność wystaw i ekspozycji niewątpliwie jest imponująca. Obecnie prezentacje skupiają się na jubileuszu diecezji. Organizatorzy zapraszają na otwartą niedawno wystawę: „200 lat diecezji sandomierskiej – ludzie, miejsca, pamiątki, wydarzenia, wspomnienia”. Wystawa jest zorganizowana we współpracy dwóch najbardziej znaczących placówek kulturalnych Sandomierza: Muzeum Diecezjalnego i Muzeum Okręgowego na Zamku Kazimierzowskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Muzeum Diecezjalnym jest również bogata ekspozycja stała, do której zwiedzania zachęca dyrektor placówki ks. Andrzej Rusak, kustosz Urszula Stępień i pomagające siostry jadwiżanki. W sezonie letnim od wtorku do soboty muzeum otwarte jest od godz. 9 do 16.30, a w niedziele i święta od godz. 13.30 do 16.30. Natomiast w sezonie zimowym zwiedzający mogą tu przybywać od wtorku do soboty w godz. od 9 do 15.30, a w niedziele i święta od godz. 13.30 do 15.30. Więcej można dowiedzieć się pod numerem telefonu: 15 8332670 lub na: www.domdlugosza.sandomierz.org .

Będąc w Sandomierzu, warto odwiedzić również kościół św. Józefa. W krypcie w podziemiach świątyni znajdują się zmumifikowane zwłoki panny Morsztynówny. Teresa Izabela Morsztynówna była córką wojewody sandomierskiego z Chorzelowa. Zdobyła staranne wykształcenie w domu, a następnie w Warszawie u Sióstr Sakramentek. Tam też pojawiło się jej pragnienie wstąpienia do klasztoru. Prowadziła ona bardzo świątobliwe życie. Po powrocie do rodzinnego domu zapadła na nieokreśloną chorobę, która szybko położyła kres jej życiu. Mając 18 lat, zmarła w 1698 r. Kiedy po siedemnastu latach po śmierci, na życzenie rodziców, otwarto trumnę, okazało się, że jej ciało jest nienaruszone. Umocniło to przekonanie wielu, że Teresa była osobą świętą. W kolejnych latach jeszcze kilkakrotnie otwierano trumnę i za każdym razem Teresa wyglądała tak, jakby spała. Trumnę wreszcie otwarto na stałe i udostępniono pielgrzymom.

Reklama

Warto też wspomnieć, że przy tej świątyni przez lata pracował jako proboszcz świątobliwy kapłan, obecnie bł. ks. Antoni Rewera. W Domu Parafialnym przy kościele znajduje się Izba Pamięci jemu poświęcona. Wystawę urządzono tam, gdzie ks. Rewera mieszkał do czasu aresztowania w 1942 r. Wystawa podzielona została na kilka części tematycznych, m.in.: jego korespondencja i fotografie dokumentujące kapłańskie życie.

Na uwagę zasługuje sala pamięci sługi Bożego ks. Wincentego Granata w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu. – W celu wyeksponowania pamiątek zachowanych po ks. Granacie zbudowany został w sali stelaż, na którym pokazane zostały w sposób chronologiczny najważniejsze etapy życia ks. Granata. Zebrane są wspomnienia różnych osób zatytułowane: „Wciąż żyje w pamięci” oraz informacja nt. procesu beatyfikacyjnego rozpoczętego w 1995 r. i obecne działania. Tej części towarzyszy gablota z fragmentami wydobytymi z grobu, m.in.: sutanna, brewiarz oraz płyta z grobowca przeniesiona z cmentarza katedralnego. W sali znajdują się dokumenty i listy. Pokazane zostały także pamiątki osobiste: brewiarze, Pismo Święte, różaniec czy pióra do pisania – wyliczają organizatorzy zbiorów.

Reklama

Stalowa Wola

Muzeum św. Jana Pawła II w Stalowej Woli jest otwarte dla zwiedzających w każdy wtorek i czwartek w godz. od 10 do 14. – Ekspozycja opowiada o historii budowy kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski, związkach św. Jana Pawła II ze Stalową Wolą oraz działalnością stalowowolskiej podziemnej Solidarności w latach 1982-89. Muzeum przypomina wybrane fragmenty papieskiego przesłania jako duchowy testament dla rodaków ujęty w lekcje tematyczne pod hasłami: człowiek, ojczyzna, kościół, rodzina, młodzież, miłość, przebaczenie, pokój, wolność, radość, dialog – wylicza ks. Stanisław Gurba, dyrektor muzeum i dodaje: – W Noc Muzeów, która wypada 19 maja, planujemy otwarcie wystawy lub prezentację obrazków „Santini” Jana Pawła II wydawanych z okazji Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Kolekcje przekazał do muzeum ks. Jacek Eliasz. Otwarcie wystawy planujemy w sobotę o godz. 19, a muzeum w ramach Nocy Muzeów będzie można zwiedzać od godz. 19 do 22. Muzeum już kolejny raz bierze udział w Nocy Muzeów, a we wrześniu w Europejskich Dniach Dziedzictwa – dodaje ks. Gurba.

Huta Komorowska

Kilka lat liczy sobie powstałe w dawnej oficynie dworskiej muzeum poświecone kard. Adamowi Kozłowieckiemu SJ.

– W Muzeum Kard. Adama Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej można obejrzeć wystawę o życiu i działalności kardynała – apostoła Afryki, który miał „serce bez granic”. Muzeum oferuje wystawę stałą opowiadającą o życiu i działalności kardynała, nowoczesną wystawę multimedialną, w skład której wchodzą ekrany dotykowe (edukacyjna gra interaktywna dotycząca Polski i Zambii), piramidy holograficzne (wirtualne eksponaty) oraz ekrany LCD prezentujące filmy i zdjęcia. Muzeum posiada salę multimedialną, „Wirtualne Muzeum”, bogatą czytelnię biblioteczną oraz możliwość organizacji warsztatów. Jesteśmy otwarci dla zwiedzających we wtorki, czwartki i piątki w godz. od 10 do 16. W sezonie letnim w soboty i niedziele muzeum jest otwarte w godz. od 13 do 18, a w sezonie zimowym w soboty i niedziele w godz. od 12 do 16 – wylicza ks. Daniel Koryciński, dyrektor placówki. Muzeum zwiedza się darmowo, a zwiedzającym towarzyszy przewodnik i może opowiadać również w języku angielskim. Więcej na: www.cardinalekozlowiecki.pl .

W następnym tygodniu chcę pokazać kolejne miejsca, m.in.: Sulisławice, Tarnobrzeg-Wielowieś, Jeżowe, Święty Krzyż, Koprzywnicę, Janów Lubelski, Staszów i Rytwiany.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2018-05-09 10:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nasz obronny wał mocniejszy od skał

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Przez cały okres niemieckiej okupacji 1939-1944 prowadzono tu tajne nauczanie. W momencie wybuchu Powstania Warszawskiego obiekt zamienił się w szpital powstańczy. Wojska niemieckie nie zajęły go nawet po zakończeniu powstania, obawiając się, że budynek został zaminowany. Po wojnie częściowo odbudowany, kolejny raz otworzył się dla mieszkańców Warszawy w ramach Nocy Muzeów.

Więcej ...

Kraków: uroczystości pogrzebowe poety Leszka Długosza

2024-03-27 19:12

PAP/Łukasz Gągulski

- Żegnamy człowieka niezwykłego, o którego prawdziwym duchu mówi jego poezja - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie uroczystości pogrzebowych śp. Leszka Długosza w kościele Świętego Krzyża w Krakowie. Doczesne szczątki artysty spoczęły na Cmentarzu Rakowickim.

Więcej ...

Śp. bp Ryszard Karpiński. Tablica nagrobna i portret

2024-03-28 11:13

Katarzyna Artymiak

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Wiara

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...