Reklama

II Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastorałek w Chełmie

Wesołe kolędowanie

Niedziela lubelska 5/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 14 stycznia w Chełmskim Domu Kultury odbył się II Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastorałek. Organizatorami jego byli: Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitarnej w Lublinie, Starostwo Powiatowe w Chełmie, Parafia Rzymskokatolicka w Rejowcu Fabrycznym, Akcja Katolicka przy parafii Chrystusa Odkupiciela w Chełmie oraz Chełmski Dom Kultury.

Radosną chwałę Dzieciątku Jezus kolędą i pastorałką oddawało 18 zespołów wokalnych, 23 solistów, 9 zespołów wokalno- instrumentalnych oraz 2 chóry. Wszyscy wykonawcy reprezentowali szkoły podstawowe, gimnazja i ponadpodstawowe z terenu całego powiatu chełmskiego. Głównym celem zorganizowania tak wspaniałej i głębokiej w przeżycia imprezy było podtrzymywanie oraz upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży szkolnej tradycji bożonarodzeniowej, a także ożywienie tych środowisk pięknym i niepowtarzalnym wymiarem polskich kolęd.

Uroczystego otwarcia Przeglądu dokonał starosta powiatu chełmskiego Adam Rychliczek. W kilku słowach przypomniał rolę jaką w historii naszego kraju spełniały kolędy. Gospodarz powiatu chełmskiego powiedział także dlaczego starostwo podjęło się zorganizowania takiej imprezy. "Kolęda jest przepełniona sacrum i głęboką tradycją ukazującą przyjście na świat samego Boga. Chcemy, by Przegląd był dla wszystkich dobrą lekcją w wymiarze zarówno poznawczym jak i wychowawczym, kształtującym osobowość oraz ducha młodego człowieka". W części wstępnej kilka słów do obecnych na sali powiedział również proboszcz parafii Chrystusa Odkupiciela w Chełmie ks. kan. Grzegorz Szymański. "Cieszymy się, że na naszej ziemi chełmskiej taki Przegląd znalazł swoje miejsce. Dzisiaj, kiedy przychodzi tzw. nowoczesność, niektóre zwyczaje a czasem i kolędy umykają z pamięci, a w wielu polskich rodzinach nie śpiewa się już kolęd. Niektórzy wolą te słuchane z magnetofonów. Dlatego też im bardziej będziemy ożywiać ten prawdziwy nastrój kolęd śpiewanych przez nas samych, tym bardziej będzie bliższa nam tradycja Bożego Narodzenia". Ksiądz Kanonik życzył wykonawcom sukcesów, nagród lecz przede wszystkim radości w sercach płynącej z tego Przeglądu.

Podczas kilkugodzinnych przesłuchań wszystkich wykonawców komisja artystyczna pracowała w składzie: ks. kan. Henryk Kapica - proboszcz parafii w Rejowcu Fabrycznym, Maria Patra - zarząd powiatu chełmskiego, Jerzy Dadas - muzyk oraz Bogdan Depta z Domu Kultury. W tym roku wykonawcy prezentowali po dwie kolędy. Jedna z nich musiała być koniecznie o treści patriotycznej. Ale i z takim wydawało by się nie łatwym wymogiem organizatorów wszyscy poradzili sobie znakomicie. Bardzo ciekawie pokazał się publiczności zespół Gama ze SP nr 7 w Chełmie, który zaśpiewał m. in. Kolędę Powstańczą. Jak dzwon zabrzmiały w sali widowiskowej słowa: "Tę kolędę, tę jedyną śpiewam dla Ciebie Dziecino, abym przetrwał wszystkie boje i zobaczył miasto swoje". Dzieci z tego zespołu wystąpiły przebrane w stroje aniołków, pastuszków i harcerzy. Aby prawdziwa radość opanowała serca publiczności, zadbał podczas Przeglądu niestrudzony ks. Krzysztof Krakowiak z parafii w Dorohusku. Wraz ze swoim zespołem niczym "Boża bakteria" zaraził młodszych i starszych swoim śpiewem i skoczną muzyką. Pod wpływem akordów wydobywanych ze strun gitary ks. Krzysztofa nogi same rwały się do tańca. Niewyczerpalnej dynamiczności i mocy wychwalania Zbawiciela bez wstydu poddawali się nawet dostojni goście imprezy, jak choćby ks. kan. Grzegorz Szymański. Radosną euforię na chwilę przerwało wejście na scenę przewodniczącego komisji artystycznej ks. kan. Henryka Kapicy, który ogłosił laureatów imprezy.

W kategorii zespołów wokalnych najwyżej oceniono umiejętności uczniów SP w Okszowie (op. Ewa Skiba).Drugie miejsce przypadło grupie Terra Sancta z par. Chrystusa Odkupiciela w Chełmie (op. Elżbieta Szewczak) zaś trzecie zespołowi Wiolina ze SP w Wojsławicach (op. Marzena Kubik). W kategorii solistów pierwsze miejsce wyśpiewała Ewelina Maksymiuk, drugie Marlena Łukaszuk obie ze SP w Siedliszczu ( op. Małgorzata Lekan - Poliszuk). Wśród zespołów wokalno- instrumentalnych najlepiej zaprezentowała się grupa ze SP nr 7 w Chełmie (op. Sylweriusz Sotel). Wśród chórów równorzędne nagrody przyznano chórowi z ZSO w Chełmie i Zespołowi Szkół w Sawinie.

Pomimo ogłoszenia laureatów, w imprezie nie było zwyciężonych i zwycięzców. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki. Liczyła się ogólna atmosfera życzliwości i pogody ducha. Na zakończenie tych wspaniałych chwil kolędowania głos zabrał również ks. dr Stanisław Sieczka z Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitarnej w Lublinie który w imieniu abp. Józefa Życińskiego podziękował starostwu chełmskiemu za zorganizowanie Przeglądu. Następna okazja do wspólnego kolędowania na tej imprezie będzie dopiero za rok. Wtedy znowu spotkamy się, aby ponownie przeżywać te cudowne chwile w chrześcijańskim duchu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wielki Post: Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus.

Więcej ...

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików bierze udział w wielkopostnych spotkaniach

2025-04-04 16:15

Adobe Stock

Kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików bierze udział w organizowanych w portugalskich diecezjach spotkaniach z okazji Wielkiego Postu przygotowujących na Święta Wielkanocne, będących w wielu przypadkach kontynuacją postanowień młodzieży podjętych podczas Światowych Dni Młodzieży zorganizowanych w 2023 r. w Lizbonie. Jak powiedziała KAI Ana Lalanda, działaczka z parafii św. Tomasza w Lizbonie, wydarzenia te obejmują zarówno młodzież uczestniczącą w cotygodniowych zajęciach katechetycznych w parafii, katolickich harcerzy, jak też osoby, które nie należą do żadnej z grup lokalnego Kościoła.

Więcej ...

Z zafascynowania Kępińskim

2025-04-06 15:35

Biuro Prasowe AK

W panelu głównym „Ten człowiek wie więcej o człowieku niż Freud, Heidegger i Levinas”, jako pierwszy głos zabrał metropolita krakowski, abp prof. Marek Jędraszewski z wystąpieniem „Levinas i Kępiński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami