Reklama

Marek Zygmunt
Laureaci i uczestnicy tegorocznego festiwalu

Srebrne gody krzeszowskiego festiwalu

2018-05-23 10:54

Marek Zygmunt
Edycja legnicka 21/2018, str. V

Rekordowa liczba ponad 300 wykonawców, działających w 38 zespołach, uczestniczyła w tegorocznym XXV Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej w Krzeszowie

Jubileuszowa edycja tego cieszącego się dużym zainteresowaniem wydarzenia miała szczególnie podniosły charakter, była bowiem nastawiona przede wszystkim na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Patronat narodowy nad tym przedsięwzięciem objął prezydent RP Andrzej Duda. W specjalnym liście odczytanym przez kanclerza Legnickiej Kurii Biskupiej ks. prał. Józefa Lisowskiego Prezydent RP podziękował organizatorom za patriotyczną inicjatywę, która, jak podkreślił: „Zachęca dzieci i młodzież do radosnego świętowania wielkiego narodowego jubileuszu z życzeniami, by festiwal budował artystyczną tradycję regionu”. Patronat honorowy sprawowali natomiast: Biskup Legnicki oraz wiceminister Edukacji Narodowej Marzena Machałek.

Inicjatorem festiwalu jest krzeszowski kustosz i proboszcz ks. prał. Marian Kopko. Przez siedemnaście lat był on proboszczem wspólnoty pw. Matki Bożej Królowej Polski w Polkowicach, gdzie przy wsparciu wiernych wzniósł nowy kościół parafialny. – Budowa kościoła z kamienia jest ważna, ale ważniejsza jest budowa kościoła żywych ludzi – podkreślił ks. Kopko w wypowiedzi dla „Niedzieli Legnickiej” Dodał też, że właśnie wtedy zrodziła się idea organizacji takiego festiwalu. Najpierw odbywał się on w tamtejszym zespole szkół, a potem już w nowej świątyni. Przedsięwzięcie to jest kontynuowane w Krzeszowie, gdzie od dziesięciu laty posługuje Ksiądz Prałat.

W gronie zespołów dziecięcych pierwsze miejsce uzyskała schoła Małe Ave z Bielawy, drugie zespół skrzypcowy Perpetum z Kamiennej Góry, a trzecie schola parafialna ze Starych Bogaczowic.

Reklama

Wśród grup młodzieżowych zwyciężyła schola Ave z Bielawy, wyprzedzając zespół Totus Musicus ze Świdnicy oraz zespół wokalny z Liceum Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu.

W gronie solistów najlepsza okazała się Aleksandra Majak z Kamiennej Góry przed Dominikiem Budzińskim z Brzegu i Zuzanną Wiśniewską także z Kamiennej Góry.

Jubileuszowa edycja krzeszowskiego festiwalu zakończyła się uroczystą Eucharystią sprawowaną w intencji wszystkich jego dotychczasowych realizatorów i wykonawców. Dodajmy, że festiwal zorganizowali: sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i Centrum Biblioteczno-Kulturalne.

Niejako przedłużeniem tego przedsięwzięcia będą dwa czerwcowe koncerty. 9 czerwca ks. prał. Marian Kopko wraz ze swoimi współpracownikami zaprasza na specjalny koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, a 30 czerwca w tamtejszej bazylice wystąpi Józef Skrzek. Szczegóły tych przedsięwzięć znajdziemy na stronie www.opactwo.eu .

W czasie Mszy św. modlono się również w intencji pątników, którzy przybyli do Krzeszowa w ramach V Pielgrzymki Motocyklistów oraz Akcji Katolickiej z całej metropolii wrocławskiej i z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Przewodniczył jej ks. Jan Klinkowski, diecezjalny duszpasterz Akcji Katolickiej Po Eucharystii na placu przed bazyliką pobłogosławiono ponad tysiąc motorów i ich właścicieli. Podziwiano też występ Zespołu Artystycznego Byłych Żołnierzy „Rota” ze Złotoryi. Moc atrakcji przygotowano także w ramach specjalnego Pikniku Historycznego.

Tagi:
festiwal

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Nauka jest dla ciebie!

Nauka jest dla ciebie!

Proobronni

Proobronni

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Moc słowa

Moc słowa

Prezentacja nr 42/2019

Prezentacja nr 42/2019

Premiera Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Premiera Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Pogrzeb prof. Jana Szyszko

Pogrzeb prof. Jana Szyszko

Dzień Papieski na Jasnej Górze

Dzień Papieski na Jasnej Górze

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem